Educa Kids přilákala na TUL desítky dětí a rodičů

Upravene @ Jaroslav Tomasek (29 of 71).jpg
Věda v hravém podání, to byla Educa Kids na TUL. Foto: Jaroslav Tomášek

Jak poznají nevidomí šachisté svoji figurku? A jak se tká náhrada pro cévu, kterou v těle nemocného člověka proudí krev? Odpovědi na tyto otázky už znají desítky dětí, které s rodiči navštívily hravě vzdělávací akci Educa Kids. Technická univerzita v Liberci ji pořádala vůbec poprvé.

Interaktivní akce plná zážitkových aktivit, pokusů, her a odměn „obsadila“ univerzitní kampus v pondělí 11. října poprvé jako součást libereckého veletrhu vzdělávání Educa Week pro nejmenší. Zájemci o studium na TUL mohou nyní navštívit univerzitní stánek v liberecké Home Credit Areně, kde od 14. do 16. října běží Educa Expo.

„Měli jsme radost, že na akci Educa Kids přišli k nám na univerzitu jak předškoláci, tak děti školou povinné. Všechny děti si tu mohly najít to, co je bavilo. A akce běžela za běžného univerzitního provozu, takže to v budově G nebo v budovách textilní fakulty opravdu žilo,“ říká spoluorganizátorka pilotní akce na naší univerzitě Bianca Lamrová z oddělení komunikace a marketingu TUL.

Různorodé aktivity na deseti stanovištích přichystali vědci několika univerzitních kateder. Děti tak mohly s historiky hledat na staletých mapách místo, kde dnes stojí jejich dům nebo pečetily listiny, s bohemisty vytvářely slovníkové heslo, s katedrou románských jazyků si zahrály scrabble nebo se u zastavení katedry aplikované matematiky učily zábavně programovat robotické hračky. „Baví mě technika. Teď se tu snažím sestavit auto, které, když se setká s naprogramovanou překážkou, zastaví. Už se nám to skoro podařilo,“ nechal se vyrušit s tvůrčího zápalu třináctiletý Filip Patrman, aby se za chvíli zase plně věnoval sestavovanému vozítku.

Věda bavila i předškoláky

U stolků si se zábavnou vědou hráli i synové Lucie Koucké. „Máme to cestou ze školky, tak jsme se tu zastavili. Chci klukům rozšířit obzory, těšili se hlavně na roboty. Tam, kde si sami neporadí, pomůžu. Zatím jsme všechny úkoly zvládli,“ zmínila maminka.

A jak je to vlastně s těmi šachovými figurkami pro nevidomé? I když vypadají stejně, bílá věž nebo bílý střelec se od černých figurek nepatrně odlišují pohmatem. Stejně poznají nevidomí i své figurky Člověče, nezlob se! I tuto hru si mohly děti zahrát u zastavení katedry sociálních studií a speciální pedagogiky. Mohly si také vyzkoušet Pichtův psací stroj pro záznamy Braillovým bodovým písmem nebo si nasadit brýle simulující nejrůznější zraková postižení. „Naši studenti se s Braillovým písmem seznamují. Všechny pomůcky, co tu máme, studenti využívají při výuce. Učí se s nimi pracovat a lépe chápat speciální potřeby svých klientů,“ popsala Hana Ryšlavá z katedry sociálních studií a speciální pedagogiky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.

V laboratořích fakulty textilní zase děti poznaly, jak vypadají utkané nebo pletené cévní náhrady, kabely k chladičům aut nebo hasičské hadice. „Není to dnes jen oblečení, ale tkané aplikace využívají i jiná odvětví, například autoprůmysl,“ přiblížila Brigita Kolčavová Sirková z Katedry technologie a struktur Fakulty textilní TUL.

Také v pletárně fakulty textilní děti viděly, že technologií pletení nevznikají jen svetry, ale že stroje vyrábějí například vysoce sofistikované cévní náhrady. V rámci soutěže měly za úkol rozpoznat pleteninu nebo si mohly naprogramovat pletací stroj a ten pak vzorek vyrobil. Výsledek si pak mohly odnést.

Děti během Educa Kids vozilo univerzitní auto s oboustranným řízením, čekala na ně sanitka fakulty zdravotnických studií nebo studentský monopost fakulty strojní.

A všechny děti si na závěr odnesly dárky a odměny.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 393