Liberec chce být Evropským hlavním městem kultury, je to ale kulturní a kreativní město? Dva projekty se na to ptají přímo Liberečanů

wp5470548.jpg
Tady malovali Nevzdělanci formou brainstorm paintingu Zahradu přání, teď je čeká zpracování tématu Liberec a kultura. Zdroj: web nevzdelanci.com

Kam chodíte za kulturou a kam chodíte prezentovat své kreativní výsledky? I na to se Liberečanů ptá průzkum, který pochází z dílny Technické univerzity v Liberci. Jeho součástí je mapa, do které můžete kulturní a kreativní místa v Liberci zaznamenávat. Druhý projekt je společná tvorba velkoformátového obrazu na téma kultury v Liberci. Oba projekty, které mají přímou vazbu na kandidaturu Liberce na Evropské hlavní město kultury 2028, startují v pátek 4. února 2022.

Kam za kulturou a kreativitou?

Ve spolupráci s Magistrátem města Liberec a ve vazbě na kandidaturu Liberce na Evropské hlavní město kultury 2028 (EHMK) zpracovává Technická univerzita v Liberci (TUL) pro projekt Kreativní Liberec nezávislou pilotní studii, která chce postihnout společenské a kulturní vyžití v Liberci a názor veřejnosti na něj.

Důležitým podkladem je stručný průzkum na téma kulturní a kreativní Liberec, který bude od 4. února dostupný na adrese tinyurl.com/kreativniliberec.

„Zajímají nás odpovědi na otázky typu: Kde trávíte svůj volný čas, kde možná vy sami prezentujete výsledky své tvorby? Kam chodíte za společenským vyžitím?“ říká člen týmu pilotní studie Daniel Vrbík z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. Součástí dotazníku je i mapa, do které mohou respondenti zaznačit kulturní a kreativní místa v Liberci. Průzkum je anonymní a jeho výsledky budou použity také pro vymezení potenciálu rozvoje města v rámci územně analytických podkladů.

Plátno liberecké kultury

Ve spolupráci se skupinou libereckých výtvarníků začne v pátek 4. února také tvorba velkoformátového obrazu, který by měl být vizuální odpovědí na otázku, jak Liberečané vnímají kulturu a kreativitu svého města.

„Tvorba obrazu začne v pátek ve 20.00 hodin metodou brainstorm painting. Do tvorby tohoto obrazu by se měla se svými náměty a postřehy zapojit přímo veřejnost. Proces vzniku díla a komunikace s Liberečany o jeho podobě budou přenášeny živě na YouTube. Obraz namalují tři umělci působící v Liberci pod označením ,Nevzdělanciʻ: Václav Kovář, Adam Windsor a Jan Simandl,“ říká Petra Rydvalová z Ekonomické fakulty TUL, která je hlavní koordinátorkou celé pilotní studie, jež se zaměřuje na zmapování kreativní a kulturní scény v Liberci.

Nevzdělanci už formou brainstorm paintingu několikrát v praxi použili. Velkoformátové plátno budou tvořit nonstop po dobu 124 hodin v prostoru Art Café Oblastní galerie Liberec, kde je mohou zájemci také navštívit nebo podpořit, a to vždy v čase otevírací doby galerie.

Tvorbu plátna doplní i online rozhovory s osobnostmi úzce spojenými s kandidaturou města na EHMK 2028. V pondělí 7. února pozvání přijal Petr Šimon, který je koordinátorem a programovým manažerem kandidatury na EHMK 2028, v úterý 8. února bude hostem zakladatel společnosti LASVIT a jeden z ambasadorů kandidatury Liberce na titul EHMK Leon Jakimič, ve středu 9. února se pak mohou diváci těšit na vedoucího odboru kanceláře architektury města Liberce Jiřího Janďourka.

Na programu budou i komentované online prohlídky díla a živé diskuze s jeho autory. Harmonogram tvorby velkoformátového obrazu s programem doprovodných aktivit najdete na nevzdelanci.com/liberec.

Výstupy z průzkumu i tvorby velkoformátového plátna poslouží jako podklady pro kandidaturu Liberce na titul EHMK 2028. Zmapování kreativního myšlení v Liberci je ovšem příležitostí pro další rozvoj Liberecka bez ohledu na kandidaturu, jak doplňuje docentka Rydvalová:

„Podstatou je podněcování kreativního myšlení, které je základem inovací a rozvoje společnosti. Kulturně-kreativních odvětví je celá řada. Není to jen o výtvarném umění, filmu, televizi, divadle, hudbě nebo knihách. Je to také architektura, reklama, vývoj nového softwaru, gastronomie a dalších odvětví sahajících i do oblasti výpočetní techniky, mobilních telefonů a aplikací. A patří sem i širší ekonomika zahrnující vše od cestovního ruchu po sociální média.“

Má Liberec šanci?

A má Liberec vůbec na zisk titulu EHMK 2028 šanci? Spolu s ním svou kandidaturu už oznámily i Brno, České Budějovice, Broumov a nově Jihlava.

„Soutěž na EHMK má dlouhou tradici a dříve tento titul hojně získávala města, která nesla výrazný kulturní odkaz už svou bohatou historií. V posledních letech se ovšem čím dál více přihlíží i k sociálnímu či socio-ekonomickému rozměru kandidatury. Mají tedy šanci i města, která projeví snahu se ve směru vyšší kreativity posunout a překlenout tak současné problémy,“ říká Osamu Okamura, děkan Fakulty umění a architektury TUL, který je ambasadorem kandidatury Liberce na EHMK 2028 za oblast architektury a členem jeho Artistic Boardu.

„Nejde zde totiž pouze o kreativitu v oblasti umění a kultury, ale také o rozvoj kreativního průmyslu a podporu tvorby pracovních příležitostí s vyšší přidanou hodnotou. Pokud budeme v regionu rozvíjet tvůrčího ducha a vytvářet pracovní příležitosti, které poskytují prostor pro inovace a kreativitu, talentovaní lidé tu zůstanou a budou region dál rozvíjet,“ dodává Osamu Okamura.

Ustálila se tradice vyhlašování EHMK ve městech ze dvou až tří členských zemí EU nebo i kandidátských zemí zároveň. Každá země EU nebo kandidátská země se tak na pořadí kandidatury dostane přibližně jednou za 14 let. Spolu s Českou republikou se pro rok 2028 uchází o tento titul francouzská města. Z českých měst se titulem, který uděluje Rada ministrů kultury na jeden rok, ale je možné ho používat i po uplynutí této doby, chlubí Praha (2000) a Plzeň (2015). Pro kandidaturu na EHMK 2028 je nutné poslat přihlášku do konce letošního roku, výběr vítěze se uskuteční v průběhu roku 2023.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 320

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385