
Středoškolští studenti nahlédli na Fakultě textilní TUL do tajů textilního vývoje a výzkumu, jehož aplikace slouží nejen v oděvnictví, ale i v medicíně nebo letectví. Na fakultě strávili dopoledne plné interaktivního poznávání v rámci speciálně zaměřeného projektového dne „Konstrukce a projektování textilních struktur“.
Interaktivní dopoledne představilo dvaadvaceti studentům Střední průmyslové školy textilní v Liberci rozmanité možnosti využití technických a oděvních textilních struktur. Jejich vývoj a výzkum totiž směřuje do nejrůznějších sfér. Nejen k oděvnickým aplikacím, ale i k syntetickým cévním náhradám nebo speciálním obvazům, technickému využití v letectví, automobilovém průmysl či ve stavebnictví.
V poloprovozních laboratořích si studenti vyzkoušeli vytvořit 2D i 3D textilní struktury s využitím moderních technologií v oblasti pletení, tkaní i netkaných textilií. Dostali se také k hodnocení a testování textilií. „Studenti pracují v laboratoři interaktivní formou. Výhodou je, že naše vybavení nám umožňuje v krátké době projektového dne vyrobit prototyp textilie pro předem zadanou aplikaci. Prototyp si mohou odnést,“ vysvětlila Brigita Kolčavová Sirková, vedoucí Katedry technologií a struktur na Fakultě textilní TUL. Jak říká, středoškoláky baví, že se přímo zapojí do procesu návrhu konstrukce a výroby. Studenti si vyrobili například stínicí materiál.
„V závěru projektového dne se nám středoškoláci často svěří, že u nás zjistili, co vlastně textil je. Naším cílem ostatně je, studentům ukázat textilnictví jako zajímavý obor s budoucností,“ doplnila docentka Kolčavová.
Program Projektových dní na Technické univerzitě v Liberci je připravován v rámci Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání Libereckého kraje II. Projekt si klade za cíl systémově zvýšit kvalitu vzdělávání v regionu. Při projektových dnech si školáci a studenti rozšiřují obzory v polytechnických oborech a získávají motivaci k dalšímu studiu.
„Určité procento našich studentů chce pokračovat ve studiu na Fakultě textilní, je to pro ně z naší školy nejplynulejší přechod. Náplň těchto projektových dní může řadu z nich opravdu motivovat a ukázat jim směr dalšího studia. Velkou výhodou je, že se na univerzitě setkají s nejmodernějšími technologiemi,“ zhodnotila projektový den pedagožka Střední průmyslové školy textilní v Liberci Lucie Zemanová.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

TUL pomáhá obnovit poutní cestu k ikonické japonské svatyni
Jako vstal bájný pták Fénix z popela, podobně má rozkvést zanedbané okolí poutní cesty k nejdůležitější šintoistické svatyni v japonské Ise. Na obnově místa s více než tisíciletou tradicí se budou podílet vedoucí projektu ISE Fenix z fakulty...

Blackout na univerzitě, kdo a jak ho řeší?
Páteční celorepublikový blackout prověřil, že na TULce jsme na výpadky proudu dobře připraveni a především to, že tu máme lidi, kteří jdou domů, až když vše zase běží. Přečtěte si, jak to v pátek 4. července pobíhalo z pohledu Oddělení...

AI ve výrobě účinně pomáhá a CXI zas pomáhá podnikům s implementací AI
Děje se tak v rámci projektu Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj EDIH. Na konferenci Rozjeď AI ve výrobě, která se konala 29. května v iQLANDII, se podělili zástupci několika podniků o své zkušenosti, jak jim Ústav...