Středoškoláci si vyzkoušeli práci textilních výzkumníků

IMG_4524-2.jpg
Během Projektového dne na Fakultě textilní studenti pracovali i se stroji katedry technologií a struktur. Na snímku středoškoláci naslouchají docentce Brigitě Kolčavové Sirkové. Foto: Adam Pluhař, TUL

Středoškolští studenti nahlédli na Fakultě textilní TUL do tajů textilního vývoje a výzkumu, jehož aplikace slouží nejen v oděvnictví, ale i v medicíně nebo letectví. Na fakultě strávili dopoledne plné interaktivního poznávání v rámci speciálně zaměřeného projektového dne „Konstrukce a projektování textilních struktur“.

Interaktivní dopoledne představilo dvaadvaceti studentům Střední průmyslové školy textilní v Liberci rozmanité možnosti využití technických a oděvních textilních struktur. Jejich vývoj a výzkum totiž směřuje do nejrůznějších sfér. Nejen k oděvnickým aplikacím, ale i k syntetickým cévním náhradám nebo speciálním obvazům, technickému využití v letectví, automobilovém průmysl či ve stavebnictví.

V poloprovozních laboratořích si studenti vyzkoušeli vytvořit 2D i 3D textilní struktury s využitím moderních technologií v oblasti pletení, tkaní i netkaných textilií. Dostali se také k hodnocení a testování textilií. „Studenti pracují v laboratoři interaktivní formou. Výhodou je, že naše vybavení nám umožňuje v krátké době projektového dne vyrobit prototyp textilie pro předem zadanou aplikaci. Prototyp si mohou odnést,“ vysvětlila Brigita Kolčavová Sirková, vedoucí Katedry technologií a struktur na Fakultě textilní TUL. Jak říká, středoškoláky baví, že se přímo zapojí do procesu návrhu konstrukce a výroby. Studenti si vyrobili například stínicí materiál.

„V závěru projektového dne se nám středoškoláci často svěří, že u nás zjistili, co vlastně textil je. Naším cílem ostatně je, studentům ukázat textilnictví jako zajímavý obor s budoucností,“ doplnila docentka Kolčavová.

Program Projektových dní na Technické univerzitě v Liberci je připravován v rámci Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání Libereckého kraje II. Projekt si klade za cíl systémově zvýšit kvalitu vzdělávání v regionu. Při projektových dnech si školáci a studenti rozšiřují obzory v polytechnických oborech a získávají motivaci k dalšímu studiu.

„Určité procento našich studentů chce pokračovat ve studiu na Fakultě textilní, je to pro ně z naší školy nejplynulejší přechod. Náplň těchto projektových dní může řadu z nich opravdu motivovat a ukázat jim směr dalšího studia. Velkou výhodou je, že se na univerzitě setkají s nejmodernějšími technologiemi,“ zhodnotila projektový den pedagožka Střední průmyslové školy textilní v Liberci Lucie Zemanová.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385