Autorka roku propojila knihu a videa. Oceněná čtenářka má zas průkazku do knihovny čtvrt století

IMG_6925-2.jpg
Klára Kuprová napsala multimediální publikace s kolegy proto, aby studenti hned na svahu nebo v bazénu názorně viděli, jak mají vypadat fáze pohybů plaveckého stylu prsa nebo jednotlivé lyžařské oblouky. Foto: Adam Pluhař, TUL

Už žádné tápání, jak správně plavat prsa nebo bezchybně vykroužit lyžařský oblouk. V bazénu či na svahu stačí v telefonu načíst elektronickou knihu a spustit videa. Multimediální publikace vynesly Kláře Kuprové z Katedry tělesné výchovy a sportu Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL ocenění Autorka roku 2022. Univerzitní knihovna TUL vyhlásila také Čtenářku roku. Stala se jí Zoja Hyláková – čtenářský průkaz má úctyhodných 28 let.

Publikace Oblouky ve sjezdovém lyžování a Plavecký způsob prsa 1. a 2. část vyšly na univerzitním portále pro vydávání elektronických knih. Čtenáře seznamují s praktickými dovednostmi nezbytnými pro studenty studijního programu Tělesná výchova se zaměřením na vzdělávání. Vložená videa ukazují správné provedení jednotlivých lyžařských oblouků nebo fáze pohybů plaveckého způsobu prsa. „Studenti hned na svahu nebo v bazénu názorně vidí, jak má správné provedení vypadat. Pouhý obrázek jim to neukáže. Videa obsahují i ukázky nejčastějších chyb, kterých se studenti během nácviku dopouštějí,“ říká Klára Kuprová. „Knihy si ale nemusejí stahovat jen studenti, jsou volně k dispozici všem, kdo se chtějí zlepšit v plaveckých nebo lyžařských dovednostech.“

Jedná se o jedny z prvních interaktivních knih vydaných na TUL, kde jsou videa přímo součástí elektronické publikace. „Postupně na tento systém vkládání multimediálního obsahu přecházejí i ostatní vysoké školy, ne každý měl ale tu odvahu do toho jít tak brzy jako my. My jsme navíc jedni prvních, kteří vkládají multimediální obsah do elektronických publikací sami bez toho, aniž by to draze programovala firma. Potýkali jsme se s řadou technických obtíží, jsem proto ráda, že se nám podařilo publikace dostat do této podoby,“ uvádí ředitelka Univerzitní knihovny TUL Jitka Vencláková.

Plavecká publikace je rozdělena do dvou částí kvůli velikosti videí. Kompletní stažení do mobilního zařízení by jinak zabralo značnou část paměti. Plavecký způsob prsa - 1. část si zatím od jejího vydání stáhlo 83 čtenářů, 2. část 59 čtenářů. „Technické detaily ještě dolaďujeme, aby byla publikace pro uživatele co nejkomfortnější,“ dodává ředitelka Vencláková.

První multimediální knihou se zakomponovanými videy, která na TUL vyšla loni, jsou Netradiční sportovní hry: holomajzna, tchoukball, brännball, ringo, kanjam od Jaroslava Kupra a Vojtěcha Machka.

Čtenářka roku zvládne měsíčně i šest knih

Jako čtenářka se Zoja Hyláková zapsala v univerzitní knihovně před 28 lety. Bylo to v době, kdy v knihovně začala pracovat. Od té doby prošly jejíma rukama stovky tisíc knih. Stovky jich také přečetla. „Přesný počet knih z univerzitní knihovny, které jsem přečetla, si odhadnout netroufám. Doby, kdy jsem si psala čtenářský deník, už dávno minuly. Dnes ale za měsíc přečtu tak pět nebo šest knih. Tak si to zkuste spočítat,“ říká Zoja Hyláková. Nejraději má knihy o historii, nevyhýbá se ani detektivkám. Nejlepší podle oceněné čtenářky je, když se oba žánry spojí například u spisovatele Vlastimila Vondrušky.

Knihy Zoju Hylákovou provázejí celý profesní život. Dlouhé roky pracovala také ve státním podniku Kniha. Přestože si už dnes užívá důchodu, do univerzitní knihovny chodí stále vypomáhat jako dobrovolnice. „Teď už jen nečtu, ale také poslouchám audioknihy. A protože navštěvuji univerzitu třetího věku, poslouchám také zajímavé univerzitní přednášky na serveru youtube.“

V univerzitní knihovně prý vždy našla knihy, jaké hledala nebo na jaké měla chuť. „Pořád tady jsou ještě knihy, které jsem nečetla. Těšila jsem se proto na důchod, že se posadím do studovny a budu ty knížky číst hezky systematicky, ale zatím se mi to nepodařilo. Času mám pořád nějak málo,“ směje se oceněná čtenářka.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce