Věhlasná vědkyně De Cola nadchla přednáškou a doktorandům nabídla místo ve svém týmu

IMG_7196-2.jpg
Profesorka Luisa De Cola na TUL přednášela o hybridních materiálech určených pro biomedicínskou oblast. Přednáška byla naplánovaná už na rok 2020, zhatila ji ale epidemie koronaviru. Foto: Adam Pluhař, TUL

Vědkyně světového věhlasu Luisa De Cola přednášela na Technické univerzitě v Liberci o hybridních materiálech pro biomedicínské účely. Profesorka, jež byla v národním muzeu ve Valencii zařazena mezi 39 vědkyň s největším přínosem pro chemii všech dob, nabídla výzkumníkům a studentům TUL během své návštěvy možnost ucházet se o post-doktorské místo v jejím týmu.

Přednáška paní profesorky byla plánována už na rok 2020. Tehdy Luisa De Cola stála v čele Laboratoře supramolekulární chemie a biomateriálů na Institutu Supramolekulární chemie Jeana Marie Lehna na Štrasburské univerzitě. Krátce před jejím příjezdem ale pandemie Covid-19 zavřela hranice a z návštěvy sešlo. Nyní Luisa de Cola působí na Univerzitě v Miláně a na Institutu Mario Negri. „Tým paní profesorky se zabývá dvěma hlavními výzkumnými směry. Luminiscenčními a elektroluminiscenčními supramolekulárními systémy a různými typy hybridních materiálů určených pro biomedicínskou oblast. Právě o druhém tématu mluvila během své přednášky na TUL,“ řekla za organizátory přednášky Johana Kulhánková z Oddělení nanochemie Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL.

Po přednášce se paní profesorka setkala s výzkumníky i studenty TUL během společného oběda, při kterém předala několik významných kontaktů na špičková pracoviště po celém světě. Nabídla také možnost ucházet se o post-doktorské místo ve svém týmu. Následně si prohlédla laboratoře CXI a Fakulty textilní TUL, ze kterých byla nadšená. Prohlídka končila Alchymistickou dílnou na Katedře netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Fakulty textilní TUL (FT), v níž si profesorka De Cola připravila vlastní nanovlákenný materiál.

Přednášku si nenechala ujít řada padagogů, studentů a výzkumníků z TUL. „Přednáška pro mě byla zajímavá, protože popisovala nanočástice, jejich degradaci a chování v živém organismu. Mě osobně ještě zaujala aplikace injektovatelných hydrogelů do břišní dutiny. S paní profesorkou jsem měla možnost si následně promluvit o naší aplikaci nanovláken na střeva a jsem moc ráda, že jsme se domluvily na další spolupráci,“ zhodnotila přínos přednášky Markéta Klíčová z Katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů FT.

O tom, že Luisa De Cola patří k nejvýznamnějším ženám ve vědě, svědčí více než 390 publikací včetně příspěvků v prestižních časopisech jako Nature, Nature Chemistry nebo Nature Communicatios, H index 82, více než 40 přijatých patentů a mnoho ocenění, která získala. Mezi nejvýznamnější patří cena IUPAC pro nejvýraznější ženy v oboru chemie a chemického inženýrství (2011), Chevalier de la Légion d’Honneur udělené prezidentem Francie François Hollandem (2014), Mezinárodní cena za chemii z Academia dei Lincei - Tartufari Prize udělená prezidentem Itálie Giorgio Napolitaem (2014) nebo Katalánsko-Sabatierova cena Španělské královské akademie věd (2015). V roce 2019 byla také zařazena mezi 39 vědkyň s nejvýznamnějším přínosem pro chemii všech dob ve vědeckém muzeu Město umění a věd ve španělské Valencii (Ciutat de les Arts y de les Ciencies).

„Je pro nás velkou ctí, že paní profesorka představila nejnovější výsledky svého týmu právě u nás. Věříme, že počet takto celosvětově významných vědců a vědkyň, kteří navštíví naši univerzitu, se bude i nadále zvyšovat. Je velmi obohacující a radostné čerpat inspiraci, obdržet kontakty nebo získat obdiv za práci od tak, ve svém oboru, úspěšných lidí,“ doplnila Johana Kulhánková.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385