Věhlasná vědkyně De Cola nadchla přednáškou a doktorandům nabídla místo ve svém týmu

IMG_7196-2.jpg
Profesorka Luisa De Cola na TUL přednášela o hybridních materiálech určených pro biomedicínskou oblast. Přednáška byla naplánovaná už na rok 2020, zhatila ji ale epidemie koronaviru. Foto: Adam Pluhař, TUL

Vědkyně světového věhlasu Luisa De Cola přednášela na Technické univerzitě v Liberci o hybridních materiálech pro biomedicínské účely. Profesorka, jež byla v národním muzeu ve Valencii zařazena mezi 39 vědkyň s největším přínosem pro chemii všech dob, nabídla výzkumníkům a studentům TUL během své návštěvy možnost ucházet se o post-doktorské místo v jejím týmu.

Přednáška paní profesorky byla plánována už na rok 2020. Tehdy Luisa De Cola stála v čele Laboratoře supramolekulární chemie a biomateriálů na Institutu Supramolekulární chemie Jeana Marie Lehna na Štrasburské univerzitě. Krátce před jejím příjezdem ale pandemie Covid-19 zavřela hranice a z návštěvy sešlo. Nyní Luisa de Cola působí na Univerzitě v Miláně a na Institutu Mario Negri. „Tým paní profesorky se zabývá dvěma hlavními výzkumnými směry. Luminiscenčními a elektroluminiscenčními supramolekulárními systémy a různými typy hybridních materiálů určených pro biomedicínskou oblast. Právě o druhém tématu mluvila během své přednášky na TUL,“ řekla za organizátory přednášky Johana Kulhánková z Oddělení nanochemie Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL.

Po přednášce se paní profesorka setkala s výzkumníky i studenty TUL během společného oběda, při kterém předala několik významných kontaktů na špičková pracoviště po celém světě. Nabídla také možnost ucházet se o post-doktorské místo ve svém týmu. Následně si prohlédla laboratoře CXI a Fakulty textilní TUL, ze kterých byla nadšená. Prohlídka končila Alchymistickou dílnou na Katedře netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Fakulty textilní TUL (FT), v níž si profesorka De Cola připravila vlastní nanovlákenný materiál.

Přednášku si nenechala ujít řada padagogů, studentů a výzkumníků z TUL. „Přednáška pro mě byla zajímavá, protože popisovala nanočástice, jejich degradaci a chování v živém organismu. Mě osobně ještě zaujala aplikace injektovatelných hydrogelů do břišní dutiny. S paní profesorkou jsem měla možnost si následně promluvit o naší aplikaci nanovláken na střeva a jsem moc ráda, že jsme se domluvily na další spolupráci,“ zhodnotila přínos přednášky Markéta Klíčová z Katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů FT.

O tom, že Luisa De Cola patří k nejvýznamnějším ženám ve vědě, svědčí více než 390 publikací včetně příspěvků v prestižních časopisech jako Nature, Nature Chemistry nebo Nature Communicatios, H index 82, více než 40 přijatých patentů a mnoho ocenění, která získala. Mezi nejvýznamnější patří cena IUPAC pro nejvýraznější ženy v oboru chemie a chemického inženýrství (2011), Chevalier de la Légion d’Honneur udělené prezidentem Francie François Hollandem (2014), Mezinárodní cena za chemii z Academia dei Lincei - Tartufari Prize udělená prezidentem Itálie Giorgio Napolitaem (2014) nebo Katalánsko-Sabatierova cena Španělské královské akademie věd (2015). V roce 2019 byla také zařazena mezi 39 vědkyň s nejvýznamnějším přínosem pro chemii všech dob ve vědeckém muzeu Město umění a věd ve španělské Valencii (Ciutat de les Arts y de les Ciencies).

„Je pro nás velkou ctí, že paní profesorka představila nejnovější výsledky svého týmu právě u nás. Věříme, že počet takto celosvětově významných vědců a vědkyň, kteří navštíví naši univerzitu, se bude i nadále zvyšovat. Je velmi obohacující a radostné čerpat inspiraci, obdržet kontakty nebo získat obdiv za práci od tak, ve svém oboru, úspěšných lidí,“ doplnila Johana Kulhánková.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce