Noc vědců zasvěcená smyslům se blíží. Nepropásněte ji

Na děti a jejich rodiče čekají během liberecké Noci vědců desítky stanovišť. Ilustrační foto: Jaroslav Tomášek, TUL
Na návštěvníky čekají během liberecké Noci vědců desítky stanovišť. Ilustrační foto: Jaroslav Tomášek, TUL

Sníte dům, zjistíte, že sklo může i vonět, zahrajete si na architekta budoucnosti nebo pošlete do akce virtuální roboty. To a mnohem víc zažijete na Noci vědců, kterou v Liberci pořádá TUL spolu s IQ Landií. Letos Noc vědců rámuje téma Všemi smysly. Začínáme v pátek 30. září od 17.00 hodin.

Několik desítek stanovišť, kde vědu uvidíte, uslyšíte, ucítíte nebo si na ni sáhnete, nabídneme v kampusu Technické univerzity v Liberci a v liberecké IQ Landii. „Na TUL předvedeme i novinky, které ještě návštěvníci neviděli. Teď si je budou moci přímo vyzkoušet, protože interaktivita k Noci vědců neodmyslitelně patří,“ zve Bianca Lamrová z oddělení komunikace a marketingu TUL, která Noc vědců v Liberci koordinuje.

Zapojí se většina fakult a univerzitní ústav. Vědci si pro vás přichystali celou řadu experimentů, zážitkových aktivit, komentovaných ukázek i špičkového vybavení. Program Noci vědců bude k vidění a osahání v budovách C, F, G, L a T.

Co vás čeká? Vyzkoušíte si například Motion capture, neboli snímání pohybu používaný ve filmu, počítačových hrách či pro vyhodnocování funkčnosti designu výrobků. V kostce jde o to, že se nahraje pohyb skutečného objektu a ten se následně převede na digitální model. Na Fakultě strojní TUL se využívá v laboratoři analýzy pohybu a ergonomie. „Nasnímáním pohybu dokážeme ve virtuální realitě vytvářet programy pro firmy, které například pomáhají v zaškolování pracovníků pro ovládání zařízení nebo přístrojů. Jsem přesvědčen o tom, že ukázka bude pro návštěvníky velmi atraktivní,“ uvedl proděkan Fakulty strojní Luboš Běhálek.

U stanoviště Fakulty umění a architektury TUL (FUA) budete poznávat po hmatu liberecké stavby vytvořené 3D tiskem a čeká vás i jedna překvapivá výzva. Nebo si budete moci na syntetizátoru složit ze zvuků experimentální skladbu. Také u architektů zažijete atraktivní setkání s virtuální realitou. Uvidíte, jak vypadá digitální nadstavba reálné prostorové instalace. Namíříte tablet na fyzický objekt a „kouzlo“ se před vámi začne odvíjet. „Tato virtuální realita se používá u výzkumných projektů,“ přiblížil Ivo Louda z FUA.

Na dalších stanovištích si také můžete otestovat, jak rychle umíte běžet s různou zátěží, s jakým zrychlením a kolik energie při tom spotřebujete. Nebo nahlédnete do světa hluboko pod rozměry, které je možné vnímat očima. A pokud jste si dosud mysleli, že zlato je žluté, tak na vlastní oči uvidíte, že tomu tak nemusí být.

S dětmi si pak můžete navádět Ozobota, který vidí a sleduje nakreslenou trasu. Pak můžete zjistit, že by se vám angličtina dostávala do hlavy snáz, kdybyste se ji učili pomocí smyslů. A pokud už nechcete kupovat drahé průmyslové parfémy, vyzkoušíte si třeba vyrobit jedinečnou kolínskou vodu destilací s vodní parou.

Program bude nabitý i v IQ Landii

Věděli jste, že existují lidé, kteří ovládají počítač nebo umělé končetiny pomocí svých myšlenek? Je to možné díky neurálním rozhraním, což jsou interfejsy propojující mozek s počítačem. Pravděpodobně nejpokročilejší zařízení tohoto typu vyvíjí jedna z firem současného nejbohatšího muže planety. Více se dozvíte v liberecké IQ Landii. V laboratořích science-centra pak také třeba sami poznáte, že jedním ze základů molekulární gastronomie je matení našich smyslů. Potraviny určitých tvarů si obvykle spojujeme i s charakteristickou chutí – ale co když může být všechno jinak?

Ještě donedávna byly věci jako telepatie nebo telekineze možné jen ve sci-fi filmech. Dnes už však existují lidé, kteří ovládají počítač nebo umělé končetiny pomocí svých myšlenek. Je to možné díky neurálním rozhraním, což jsou interfejsy propojující mozek s počítačem. Pravděpodobně nejpokročilejší zařízení tohoto typu vyvíjí jedna z firem současného nejbohatšího muže planety. Přednáška "Neuralink - šestý smysl Elona Muska" představuje, jak toto rozhraní funguje, co je jeho cílem a jaké jsou s ním spojeny etické problémy.

Jak lze oklamat druhý nejvíce využívaný smysl? Můžete si to v IQ Landii vyzkoušet během badatelské aktivity Akustika. Stejně jako spoustu dalších aktivit.

Hlavně si nezapomeňte poznamenat do svých kalendářů 30. září od 17.00 do 22.00 hodin. Sledujte web liberecké noci vědců.

- ad -

Noc vědců

Popularizační akce, která má ukázat, že věda není nudná a na čem vědkyně a vědci pracují. Koná se po celé Evropě vždy ve stejný den. V České republice ji máme od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. Do Noci vědců se zapojí 20 českých univerzit a 40 dalších institucí.

 

Další články v rubrice

IMG_5114-2.jpg

»Havel nám stále chybí«

Čtyři tisíce dní byl Ladislav Špaček jedním z nejbližších lidí prezidenta Václava Havla. Z pozice prezidentova tiskového mluvčího nechyběl u klíčových rozhodnutí i podpisů smluv, jako první věděl o Havlových těžkých zdravotních stavech nebo o...

22. 10. 2024 | Události | 272

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_4707-4.jpg

Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť

Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel k zemím s nejčernější bilancí. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci...

2. 10. 2024 | Věda a výzkum | 508