Dvě výrazné stopy zanechala v březnu naše univerzita v thajském Bangkoku. Rektor Miroslav Brzezina spolu s děkany a proděkanem čtyř fakult navštívil největší thajskou univerzitu Rajamangala University of Technology Thanyaburi (RMUTT), kde zástupci TUL jednali o rozšíření spolupráce. A u příležitosti konání veletrhu a konference Asijsko-pacifické asociace pro mezinárodní vzdělávání (APAIE) v Bangkoku byla naše univerzita součástí národního stánku Study in Czechia.
Převážně technologicky zaměřená thajská univerzita RMUTT s dvanácti fakultami má podle rektora TUL Miroslava Brzeziny pro libereckou univerzitu velký potenciál pro spolupráci. Zájem o užší kontakty je oboustranný. „Už deset let spolupracují textilní fakulty – mimochodem, v době naší návštěvy zrovna na thajské univerzitě pobývali tři naši studenti. Jednali jsme o další meziuniverzitní spolupráci – jak v rámci vědy a výzkumu, tak v rámci výměnných pobytů. Osobně věřím, že se spolupráce rozšíří i v rámci jiných fakult. Velký zájem je například o spolupráci s naší Ekonomickou fakultou či Fakultou mechatroniky, informatiky a mezioborových studií,“ řekl rektor TUL Miroslav Brzezina.
Rektora TUL s manželkou k návštěvě Bangkoku osobně pozval rektor RMUTT Sommaim Pivsa-Artem. Libereckou delegaci tvořil také děkan Fakulty textilní Vladimír Bajzík, děkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Zdeněk Plíva, děkan Ekonomické fakulty Aleš Kocourek a proděkan Fakulty strojní Jan Valtera.
Zástupci TUL navštívili jednotlivé fakulty a výzkumná pracoviště, kde proběhla řada dvoustranných i vícestranných jednání o možnostech rozšíření stávající spolupráce mezi další součásti obou univerzit. Jednalo se o potenciálu společných projektů v oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací i o posílení kapacit výměnných studijních a vzdělávacích pobytů a stáží.
Děkani se setkali se svými thajskými fakultními protějšky a dalšími významnými osobnostmi. „Setkání se zástupci univerzity RMUTT, se zástupci regionu Střední Thajsko a s velvyslancem České republiky v Thajském království potvrdily silnou motivaci na obou stranách a velký zájem o posílení vzájemných vztahů mezi oběma univerzitami i oběma zeměmi. Na letošní rok připadá výročí sta let od navázání oficiálních vztahů mezi Thajským královstvím a Českou republikou, respektive Československem,“ uvedl děkan Ekonomické fakulty Aleš Kocourek.
A členy delegace z TUL čekala i významná společenská událost. Při příležitosti výročí deseti let spolupráce mezi Fakultou textilní Technické univerzity v Liberci a Faculty of Textile Engineering Rajamangala University of Technology Thanyaburi byli zástupci TUL historicky prvními zahraničními čestnými hosty na slavnostních promocích absolventů této univerzity. Přítomen byl i zástupce královské rodiny, který absolventům předával diplomy. V jeden den v průběhu rozsáhlé slavnostní akce promovalo 1800 absolventů.
Byli jsme vidět i na prestižním veletrhu
Naše univerzita se v Bangkoku také prezentovala na veletrhu a konferenci Asijsko-pacifické asociace pro mezinárodní vzdělávání (APAIE), který proběhl v thajském Bangkoku ve dnech 13. až 16. března. TUL s dalšími českými univerzitami sdílela stánek pod hlavičkou Study in Czechia. APAIE se účastnilo 417 univerzit a dalších organizací z 36 zemí světa. Asijským institucím se co do počtu vyrovnávaly evropské. Doplňovalo je téměř 70 organizací z amerického kontinentu a takřka dvacítka z Austrálie a Nového Zélandu.
Podobný model jako Česko, tedy prezentaci vysokých škol na jednom národním stánku, zvolili také zástupci například z Francie, Španělska, Polska nebo Japonska. „Jednotný český stánek rozhodně vítáme. Jsme díky němu na veletrhu viditelnější a také pomáhá prohlubovat vztahy mezi českými univerzitami, což je výhodné, protože si můžeme sdílet zkušenosti. Viděno očima návštěvníka veletrhu, národní stánek se hledá snáz než stánek samostatné univerzity,“ zhodnotila český stánek Zuzana Veselá, vedoucí Zahraničního oddělení Technické univerzity v Liberci.
Zájem o český stánek byl značný. Zatímco zástupci univerzit hovořili u konzultačních stolků se svými protějšky z celého světa, vzájemně potvrzovali pokračování stávající spolupráce a domlouvali nová partnerství, na stánek přicházeli další delegáti se zájmem o navázání kontaktů s českými vzdělávacími institucemi.
„V souvislosti s prezentací TUL jsme si všímali velkého zájmu o technické obory. Návštěvníci veletrhu hledali partnery pro studium technologií nebo strojírenství a business. Brali si i materiály spojené s naší univerzitou, když nás zrovna střídaly kolegyně z jiných univerzit,“ řekla Zuzana Veselá a dodala:
„V minulosti měla naše univerzita několik partnerství s univerzitami v Asijsko-pacifické oblasti, která přinášela velmi zajímavé projekty jak v oblasti vzdělávání, tak v oblasti vědy a výzkumu. APAIE je skvělou příležitostí, jak všechny tyto univerzity potkat a obnovit spolupráci tam, kde společně s uskutečněnými projekty zanikla. Díky osobnímu kontaktu jsme také vyvrátili pochyby o pokračování spolupráce s některými institucemi, které jsme měli, a mohli jsme například předat podepsanou smlouvu o spolupráci s univerzitou v Japonsku,“ vyjmenovala přínosy účasti na APAIE Zuzana Veselá. Celý článek o účasti českých univerzit na APAIE si můžete přečíst na stránkách Domu zahraniční spolupráce.
Adam Pluhař
s využitím textu Domu zahraniční spolupráce
Další články v rubrice
Dělí je od sebe stovky kilometrů, ale spojily je české písně a tradice
Nejstarší pěvecký sbor české menšiny ve Vídni Lumír už pět generací hrdě nese národní tradice vtisknuté předky. A nyní tyto zkušenosti a nové impulzy mohli načerpat členové sboru Aurea Rosa Univerzity třetího věku TUL. Díky vzájemné spolupráci a...
V Betlémské kapli jsme uctili historický odkaz zavražděných studentů
Naši studenti a členové sboru Bohemia Chór FP TUL byli součástí Mezinárodní konference „17. listopad 1939 – historický odkaz budoucnosti“, jež se konala v prostorách Betlémské kaple v Praze u příležitosti oslav Mezinárodního dne studentstva....
»Havel nám stále chybí«
Čtyři tisíce dní byl Ladislav Špaček jedním z nejbližších lidí prezidenta Václava Havla. Z pozice prezidentova tiskového mluvčího nechyběl u klíčových rozhodnutí i podpisů smluv, jako první věděl o Havlových těžkých zdravotních stavech nebo o...