Dvacet pět let přináší seniorům poznatky z nejrůznějších oborů, motivuje je a vzájemně propojuje Univerzita třetího věku při Technické univerzitě v Liberci. Na začátku nastoupilo do tří kurzů 16 studujících, dnes jich je ve více než šedesáti kurzech zapsáno na šest stovek. U3V zvládla i těžká covidová léta. A nejen to. Ostatním univerzitám v zemi ukazovala cestu.
„Většina ze studujících je pro mne velkou inspirací. Je to setkávání s aktivními, pozitivními, vysoce motivovanými a duchem stále mladými lidmi, kteří mají touhu se stále něco nového dozvídat, být v kontaktu, bavit se,“ řekla Jitka Pacltová, ředitelka Centra dalšího vzdělávání, pod které U3V TUL patří.
Stejně nadšeně mluvil o studujících U3V moderátor pořadů České televize Hyde Park Civilizace nebo Věda 24 Daniel Stach, jenž byl během dne oslav jedním z gratulantů. Popularizátor vědy už vyzpovídal přes třicet laureátů Nobelovy ceny a světových vědců nebo se jako první televizní moderátor v ČR spojil s kosmonautem na oběžné dráze. Zákulisí práce svého týmu přiblížil ve své přednášce.
„Mám radost z toho, že univerzitu třetího věku navštěvuje tolik nadšených studujících. Svědčí to o tom, že věda je úplně pro všechny. Tady vůbec neplatí, že zájem o vědu, což je vlastně svět kolem nás, končí v nějakém věku. Naopak. Když mluvím s posluchači univerzit třetího věku, kladou mi otázky, které jdou opravdu k jádru věci. A hlavně se nebojí ptát a také mají zajímavé úhly pohledu,“ řekl Daniel Stach před začátkem své přednášky pro posluchače U3V, pedagogy, pozvané hosty a veřejnost. Během ní bavil vtipnými momenty z natáčení svých vědeckých pořadů a neváhal předvést třeba i hlasitý šimpanzí pozdrav. Moderátora jej naučila věhlasná bioložka Jane Goodallová. Sklidil za to bouřlivý potlesk.
Nekončící touhu poznávat v jakémkoli věku vyzdvihl i rektor TUL Miroslav Brzezina. „Rozhodli jste se poznávat dál i ve věku, kdy už mnozí vaši vrstevníci ztrácejí touhu učit se novým věcem, držet krok s dobou, zkrátka být mladí duchem. Na věku ve skutečnosti tolik nezáleží, je to jen číslo. Mnohem důležitější než věk je právě váš zájem stále se vzdělávat, pracovat na sobě a mít radost ze života. Dnes je to potřeba víc než kdy jindy,“ řekl rektor Miroslav Brzezina.
V České republice vznikaly Univerzity třetího věku od druhé poloviny 80. let minulého století. Všechny jsou dnes zaštítěny mateřskou univerzitou a sdružily se pod Asociaci univerzit třetího věku ČR.
O založení Univerzity třetího věku na naší univerzitě se zasloužila Eva Dvořáková, někdejší ředitelka Centra dalšího vzdělávání TUL, a tehdejší děkan fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Jaroslav Vild s emeritním děkanem téže fakulty Jiřím Vackem. Třemi startovními kurzy byly Psychologie, Sociologie a Úvod do práce s PC.
V počátcích byl program pro seniory sestavován výlučně ze studijní nabídky Fakulty přírodovědně humanitní a pedagogické TUL, postupně se přidala nabídka fakult ekonomické, textilní, strojní, umění a architektury, mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a od loňského roku je zapojena i fakulta zdravotnických studií.
Vedou jazykové a dějepisné kurzy
„V minulosti byly velmi vyhledávané kurzy práce s počítači. Tradičně je velký zájem o jazykové kurzy, zejména angličtinu. V současnosti je velká poptávka o kurzy práce s chytrými telefony nebo o historické, výtvarné i sportovní kurzy. V každém roce nabídku inovujeme. Oblíbené kurzy zůstávají a přibude vždy minimálně pět nových kurzů, tak aby měli z čeho vybírat i nejvěrnější posluchači,“ doplnila ředitelka Pacltová.
Nejstarší libereckou studentkou U3V TUL je Olga Porkertová. Letos v létě oslaví devadesátku a posluchačkou je již 23 let. Nejméně polovinu této doby navštěvuje kurzy němčiny.
Marta Ponocná je zase nejstarší studující na pobočce U3V v České Lípě. Od loňského roku navštěvuje kurzy Jaroslavy Šiftové a tento měsíc oslavila 95 let.
Anita Vrabcová začala loni s dvousemestrovým kurzem využití bylin a letos pokračuje v angličtině. „Ještě pracuji a angličtina se vždycky hodí,“ přiblížila Anita Vrabcová a dodala: „Kurzy mě moc baví. Pokaždé si člověk vybere něco, co ho nadchne a v čem se může dál rozvíjet.“
Věra Matyášová navštěvuje kurzy šestnáctým rokem. Studuje angličtinu, symboliku Libereckého kraje, ve speciálním online kurzu zlepšuje paměť. „Pro nás je důležité, že jdeme mezi kamarády, kde nám je dobře a zároveň se stále něco dozvídáme. Vznikla tu spousta nových přátelství a život bez univerzity třetího věku si už neumím představit,“ zhodnotila Věra Matyášová, jež dlouhé roky pracovala jako statistička.
Věra Matyášová svými slovy dokládá, že neméně důležitá je i sociální funkce kurzů. Studující si užívají pospolu trávený čas a organizují i společné akce mimo kurzy. Velkou ránu proto pro U3V představovaly koronavirové restrikce, kdy se senioři nemohli osobně vídat. „Covid pro nás bylo asi nejtěžší období. Najednou jsme nevěděli, co bude dál. Spásou ale byla online výuka a nakonec jsme z této vynucené náhrady osobního setkávání udělali klad. Kurzy jsme nahrávali a díky tomu se mohli zájemci k oblíbeným přednáškám kdykoliv vrátit. Navíc se senioři naučili nové dovednosti s počítači. Velmi nás to posunulo. Ostatně, online kurzy máme stále. Díky nim u nás mohou učit i lidé z druhého konce republiky,“ uvedla Petra Palaščáková, která U3V v současnosti organizuje.
A pružnou reakci na covidová opatření ocenil i Pavel Helan, prezident Asociace univerzit třetího věku ČR. „V souvislosti s tímto těžkým obdobím to byl váš liberecký tým, který přišel s výborným nápadem, jak umožnit výuku seniorům po celé republice. Tedy vytvářet slajdy, obrázky a vůbec materiály propojené s přednáškami. V rámci asociace jsme jej realizovali.“
Covid nezastavil ani sborové zpívání
A online zpívali a nacvičovali dokonce i členové pěveckého sboru Aurea Rosa, který při liberecké U3V funguje. „Došlo mi to na tehdejším online celostátním semináři pro sbormistry. Naše technické řešení jiné sbory nepoužívaly, byli jsme v tom v tom ojedinělí a mnozí se chtěli inspirovat. I proto jsem vytvořila manuál našeho stylu práce,“ uvedla sbormistryně Jana Konvalinková. Sbor jen díky čistě virtuálnímu setkávání dokázal secvičit zcela nový repertoár původně určený pro vystoupení ve Velké Británii a hned po skončení lockdownu vyrazil na vystoupení. „Pro nás nebylo důležité jen zpívání. Alespoň na dálku jsme byli v kontaktu, mohli jsme si zkrátka vyprávět a povzbuzovat se v té těžké době. Ta sounáležitost nám moc pomáhala,“ doplnila Jana Konvalinková.
Proč by měla U3V TUL dál fungovat? „Bez ní by šest set seniorů z Libereckého kraje přišlo o důležitou životní náplň, neměli by tolik možností, kde udržovat zdravé tělo a ducha, neměli by tolik příležitostí k sociálním kontaktům. A také: kdo je zaměstnaný nějakými aktivitami, nemá čas se zaobírat ‚bolístkami‘. Osobně doufám, že až za nějakých dvacet let půjdu do důchodu, bude tu U3V TUL stále a já si ji budu moci užívat v roli posluchače,“ uzavřela Jitka Pacltová.
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Tvůrci univerzitní formule slavili úspěšnou sezónu a vyhlížejí novou
Tisíce hodin práce, přemýšlení a testování se vyplatily. Univerzitní tým FS TUL Racing přivezl se svým letošním monopostem, v pořadí už šestým, z mezinárodních závodů Formula Student East v Maďarsku a Polsku historicky největší úspěchy.
Dělí je od sebe stovky kilometrů, ale spojily je české písně a tradice
Nejstarší pěvecký sbor české menšiny ve Vídni Lumír už pět generací hrdě nese národní tradice vtisknuté předky. A nyní tyto zkušenosti a nové impulzy mohli načerpat členové sboru Aurea Rosa Univerzity třetího věku TUL. Díky vzájemné spolupráci a...
Proč se nebát umělé inteligence? Kniha se stopou z TUL, jež boří mýty
Pokud máte stále strach z AI, možná vám jej pomůže zahnat kniha Proč se nebát umělé inteligence? Spolu s odborníky na jednotlivé oblasti AI se na knize editorsky i autorsky podílel Michal Trčka z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.