Profesora Davida Lukáše, emeritního rektora TUL, ocenil prezident republiky u příležitosti řádového dne 28. října 2023 Medailí 1. stupně Za zásluhy o stát v oblasti vědy. U příležitosti oslavy 105. výročí vzniku samostatného Československa vyznamenal v sobotu na Pražském hradě prezident Petr Pavel udělením státních vyznamenání 62 osobností veřejného života.
„Má práce je taková, že ji nemůžu vykonávat sám bez kolektivu spolupracovníků. Vnímám to tak, že je to ocenění všech kolegů, s nimiž jsem kdy tady na univerzitě spolupracoval. Zároveň je to ocenění české vědy,“ komentoval ocenění profesor David Lukáš.
Profesor Lukáš se intenzivně věnuje teorii, technologii a aplikacím nanovlákenných materiálů pro biologická a lékařská použití. Na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci založil oddělení Bioinženýrství. Zabývá se elektrohydrodynamickými nestabilitami přítomnými v procesech tvorby nanovláken, analýzou fyzikálně-chemických vlastností nanovláken a jejich biologickým testováním z pohledu jejich uplatnění v tkáňovém inženýrství. Získané poznatky aplikuje v praxi.
Profesor Lukáš je velmi aktivní v oblasti aplikovaného výzkumu. Je původcem 23 patentů, 4 evropských patentů a 13 užitných vzorů registrovaných od roku 1991 Úřadem průmyslového vlastnictví, z nichž řada má komerční využití. Dále je odpovědnou osobou za úspěšnou pětiletou klinickou studii biodegradabilní nanovlákenné textilie „NANOTARDIS“, která má využití v krytu akutních a chronických ran a která byla povolena Státním ústavem pro kontrolu léčiv.
Je vedoucím výzkumného týmu Technické univerzity v Liberci, který spolupracoval s komerčními subjekty v rámci klastru NANOPROGRESS v letech 2011–2021 a to v rámci projektů 5 projektů MPO, které byly součástí Operačního programu evropské komise Podnikání a inovace a OP PIC.
Profesor Lukáš se spolu s týmem univerzitních spolupracovníků angažoval i při zvládání koronakrize. Prototyp nového zařízení pro výrobu polymerních nanovláken pomáhal v době nouzového stavu při výrobě nanovlákenných vrstev s vysokou filtrační účinností.
Vyznamenání převzal i Jan Šolc
Během sobotního slavnostního ceremoniálu převzal z rukou prezidenta republiky Petra Pavla státní vyznamenání také Jan Šolc – vysokoškolský pedagog, jenž během svého působení na Technické univerzitě v Liberci ovlivnil svojí výukou etiky celou řadu studentů. Jan Šolc převzal Řád Tomáše Garrigua Masaryka 2. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Tento občanský aktivista, někdejší poslanec Federálního shromáždění, politik, ředitel odboru vnitřní politiky Kanceláře prezidenta Václava Havla a jeho poradce byl spoluzakladatelem Etického fóra České republiky a do roku 2014 působil ve správní radě nadace Vize 97. Na Technické univerzitě v Liberci vyučoval do února 2014 etiku a rétoriku.
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Volí se předseda Akademie věd. Liberecká univerzita má dva volební hlasy
Profesorce Evě Zažímalové končí v březnu 2025 druhé funkční období v roli předsedkyně Akademie věd ČR. Členové Akademického sněmu proto dnes volí jejího nástupce. Mezi 276 volebními hlasy jsou i dva liberecké – rektora Miroslava Brzeziny a...
Absolvent TUL Jaroslav Rudiš převzal státní vyznamenání
Našeho absolventa, spisovatele Jaroslava Rudiše, ocenil u příležitosti 106. výročí vzniku samostatné republiky prezident Petr Pavel Medailí za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.
JobTUL Days, druhý ročník největšího regionálního setkání studentů a firem je tu a je nabitý
Více než 60 firem a organizací se představí studentům a studentkám na kariérním veletrhu JobTUL Days 2024. Našlapaný je i doprovodný program: přednášky odbornic a odborníků z oblasti kariérního a osobního růstu, možnost konzultace CV s...