Členům sdružení AMIA jsme exkluzivně představili výzkum. Včetně dvou novinek

IMG_7096-2.jpg
Miroslava Rysová hovoří o anorganických nanovláknech pro dopravu léčiv. Foto: Adam Pluhař, TUL

Představili jsme exkluzivně výzkumná témata firmám, jež v rámci sdružení AMIA podporují výzkum na univerzitním ústavu CXI a samy si určují jeho směr. Tradiční podzimní setkání univerzitních vědců se zástupci průmyslových firem je příležitostí k představení detailů o běžících inovacích a výzkumech i nabrání nových podnětů.

„Naším cílem je stále rozšiřovat řady členů Amia. Ani letos na sekání nechyběli naši stálí členové i noví zájemci. Jsem rád, že je naše výzkumné aktivity zajímají a vidí v nich přínos. Dokladem je to, že nás firmy samy vyhledávají. Náš výzkum mohou využít pro řešení svých výrobních nebo technických inovací,“ řekl Adam Blažek, ředitel Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL pro vztahy s průmyslem.

Na setkání AMIA (Advanced Materials Industrial Association) se dvacítka zástupců firem dozvěděla podrobnosti o konkrétním výzkumu, který mohou využít pro řešení svých výrobních nebo technických inovací. Jaká témata během letošního setkání průmyslové asociace AMIA zazněla? Karolína Voleská přiblížila hydrofobní úpravy povrchů, Daniele Silvestri přednesl přednášku „Valorization of tree gum polysacharides in environmental applications“, Ondřej Havelka pohovořil o přípravě nanoslitin pomocí laserů, Miroslava Rysová a Hana Tománková řekla více o výzkumu v přednášce „Anorganická nanovlákna pro dopravu léčiv“. Zazněla také dvě nová témata. Marie Stará připravila prezentaci s názvem „Výzkum odpadního skleněného recyklátu a jeho další využití“, Hana Křížová vystoupila s přednáškou „Zpevňování nanovláken s použitím přírodních látek“.

 

Dvě poslední jmenovaná témata rezonovala u zástupců firem ze zpracovatelského průmyslu. Firmám skýtá mnoho aplikačních využití.

„Zaujaly mě skleněné recykláty, protože s tím pracujeme z hlediska skládkování a nakládání s odpady. Potom mě zaujaly povrchové úpravy k eliminaci oděru. Protože dopravujeme materiál v potrubí, tak hledáme způsoby, jak eliminovat jeho poruchy. Hodně zajímavé jsou také nanomateriály, které umí odlučovat vodu od oleje. To je pro naše účely zajímavé,“ říká Miroslav Ležák, výrobní ředitel Praktik systém.

„Jsme otevření novým technologiím a rádi inovujeme. Máme specifické výrobní problémy, v naší kataforézní lakovně často řešíme závady na dílech při výrobním procesu a dnes tu zazněla témata, která přímo souvisí s možným řešením. Osobně mě hodně zajímá 3D tisk a tady jsem se dozvěděl opravdu hodně o této technologii. Výhledově určitě zvážíme výzkumnou spolupráci s CXI,“ uvedl Miroslav Němčík z KV FINAL.

Firmy sdružené v AMIA mohou ovlivňovat směřování výzkumu na TUL tím, že přicházejí s tématy, která je zajímají. Výzkum a spolupráce s partnerskými firmami běží převážně v prostorách CXI, přičemž univerzitní ústav zastřešuje vědecké pracovníky, výzkumníky a studenty doktorského studia z fakult TUL. Ústav nabízí širokou škálu služeb ve třech výzkumných oblastech: strojírenství, materiálový výzkum zaměřený na nanomateriály a IT a systémová řešení.

Členové mají v asociaci zvýhodněnou cenu veškerého smluvního výzkumu prováděného pod záštitou CXI TUL. V případě plného členství se jedná o patnáctiprocentní slevu, pro přidružené členy platí desetiprocentní sleva. Členové mají zároveň přístup k získávání informací o novinkách ve výzkumu, nových trendech, jako jsou například 3D tisk nebo změny v legislativě i novém přístrojovém vybavení ústavu. Přidanou hodnotou pravidelných setkávání je navazování kontaktů a spolupráce se zástupci jiných firem.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

IMG_8501-4.jpg

Trojzemí na křižovatce nových výzev

Úskalí měnícího se geopolitického uspořádání světa a na to navázané výzvy, ale i nové cesty k řešení. I tato témata zazněla během mezinárodní konference Trojzemí na křižovatce, kterou hostila naše univerzita. Konference byla věnovaná strategickému...

20. 3. 2025 | Události | 232
Sobota a zkouškové období – ten pravý čas pro svatbu Adélky a Sama na TUL. Foto: Kryštof Novák

Když se žení student, tak na TUL

Na Technické univerzitě v Liberci se toho odehrává hodně, tak proč ne svatba? Zvlášť, když je ženich studentem a nevěsta dcerou zaměstnankyně. Svatební veselici poskytla útočiště budova G – předsálí auly i aula samotná.

28. 3. 2025 | Události | 1 809

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 589
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 336