Uctili jsme válečné veterány a připomněli si příběhy odvahy

IMG_7682-2.jpg
Přímý účastník osvobozování Československa během 2. světové války, podplukovník ve výslužbě Josef Svoboda a prorektorka TUL Lenka Burgerová u Památníku obětem komunismu v Parku paměti národa. Foto: Adam Pluhař, TUL

Vzpomínkou na padlé, slovy díků i vysazením symbolického políčka vlčích máků uctili představitelé Technické univerzity v Liberci, studenti i akademici Den válečných veteránů. Na celém světě se koná u příležitosti konce 1. světové války 11. listopadu.

V Liberci vzpomínkovou akci spojenou s veřejnou sbírkou uspořádala nezisková organizace Post Bellum. V kampusu do sbírky přispívali studenti i zaměstnanci univerzity a odnášeli si vlčí máky v klopách nebo je sázeli do symbolického pole padlých.

„Možná často v každodenním shonu zapomínáme na to, že tu před námi byly generace, které obětovaly svůj život nebo zdraví pro to, abychom měli život v míru. Je třeba si připomínat, že to není samozřejmost. Jsem proto ráda, že na Technické univerzitě v Liberci vzniká symboličké políčko vlčích máků. Díky němu můžeme vzpomenout na ty, kteří za nás bojovali a často položili život. Neměli bychom zapomínat ani na to, že řada z těchto hrdinů byli absolventi vysokých škol,“ řekla prorektorka Technické univerzity v Liberci Lenka Burgerová.

Mnozí z těch, co přispěli do sbírky Post Bellum, si odkaz bojovníků za svobodu uvědomují pod dojmem světového řinčení zbraněmi a hořících konfliktů o to naléhavěji. „Čím jsem starší, tím s většími obavami sleduji to, co se děje na Ukrajině nebo v Izraeli. Naše historická paměť je bohužel velmi krátká. Proto je důležité připomínat si historii a myslet na ty, kteří za nás bojovali i umírali,“ zmínil děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Jan Picek.

Koupí květu vlčího máku v rámci sbírky Post Bellum lidé přispějí na přímou pomoc pro hrdiny, kteří se zasloužili o naši svobodu a demokracii a umožní také dokumentování jejich příběhů. Desítky sbírkových míst jsou v Liberci, dárci mohou přispívat také online.

Stěžejním projektem neziskové organizace Post Bellum je Paměť národa. Jedná se o online archiv vzpomínek konkrétních osobností, fotografií, deníků a různých archiválií z období totalit 20. století. Obsahuje již přes 14 tisíc zaznamenaných svědectví. Více než tisícovka se věnuje přímo příběhům válečných veteránů. Podle ředitelky Severočeské pobočky Paměti národa Michaely Pavlátové je důležité pokračovat v práci na uchovávání příběhů hrdinství. „Máme zaznamenané příběhy o hrdinech druhého i třetího odboje a naším úkolem je předávat je do povědomí mladé generace a veřejnosti jako takové, aby se na ně nezapomnělo. Aby lidé věděli, kdy nemají mlčet a mají se postavit zlu,“ řekla Michaela Pavlátová.

 

Pietní akce k připomínce Dne válečných veteránů běžely i na jiných místech Liberce. Prorektorka Burgerová zasadila spolu s představiteli kraje, města a dalšími významnými osobnostmi vlčí mák v Parku paměti národa v Jablonecké ulici. U paty Památníku obětem komunismu také položila kytici. Na shromáždění také zazněla slova na podporu Ukrajině bránící se ruské invazi i terorismem napadenému Izraeli.

Na pietním aktu byl přítomen i přímý účastník druhého odboje, podplukovník ve výslužbě Josef Svoboda. Během druhé světové války sloužil v minometné rotě Svobodovy armády a účastnil se osvobozovacích bojů na území Československa. Hlavním důvodem, proč se v 18 letech rozhodl zapojit do bojů, bylo odvlečení židovských rodin z jeho obce. Také jeho příběh zaznamenala Paměť národa.

Rektor TUL Miroslav Brzezina uctil veterány při pietním aktu na vojenských hřbitovech v Ostašově a v Ruprechticích a zúčastnil se i slavnostního nástupu 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v libereckých Kasárnách 6. října. „Příběhy všech veteránů, na které vzpomínáme, by nám měly připomínat, jak důležitá je odvaha a odhodlání bojovat za vlast a dobrou věc. Neměly by být nikdy zapomenuty. Stejně tak bychom měli mít v úctě všechny, kdo brání naši svobodu a demokracii. Současné válečné konflikty nás vyvádí z myšlenky, že se svět poučil,“ uvedl rektor Miroslav Brzezina.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce