Ministr Bartoš debatoval se studenty

Sociálně vyloučené lokality, digitalizace stavebního řízení, udržitelná výstavba bydlení jsou příklady témat, na která došlo při debatě místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše se studentkami a studenty aplikované geografie a regionálního rozvoje. Ministr se také krátce setkal s rektorem Miroslavem Brzezinou a dalšími zástupci naší univerzity.

V debatě s rektorem akcentoval ministr Bartoš téma quantum computing a kvantových materiálů, do jejichž vývoje a aplikací by se podle jeho vize měly zapojit české univerzity.

„Rád bych z tohoto udělal společné téma pro české vysoké školství, ale narážíme na fragmentaci mezi univerzitami v naší malé české kotlině, která je pro mě nepochopitelná,“ zmínil v souvislosti s tím ministr Ivan Bartoš.

Rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina ministra seznámil se svým záměrem zapojit libereckou univerzitu do vývoje vodíkových technologií.

„V nedalekém Görlitz nedávno otevřeli vodíkové centrum a v sousedním Jablonci sídlí naše partnerská firma Devinn, která se vodíkovými technologiemi také zabývá. Vidím v této oblasti velký potenciál jak pro Evropu, tak pro přeshraniční spolupráci,“ uvedl rektor Brzezina.

Dále apeloval prostřednictvím ministra na to, aby stát jasně definoval svou strategii v oblasti technického vzdělávání.

„Na technických fakultách máme třikrát méně studentů než před deseti patnácti lety, ale prostorově i personálně držíme kapacity vysoko, protože ve firmách je po absolventech hlad a jsou potřeba. To není jen situace na naší škole, týká se to všech technicky zaměřených fakult v zemi. Několik let ale požadujeme od státu strategii v oblasti vzdělávání technických talentů, která nám napoví, zda ty kapacity máme stále držet. Je to nákladné, ale nákladnější by bylo takové kapacity po letech zase budovat,“ řekl ministrovi rektor Brzezina.

Následovalo setkání se studentkami a studenty programu aplikované geografie a regionálního rozvoje. Debatu uvedl vyučující a garant programu Hynek Böhm z FP TUL.

Se studentkami a studenty se ministr Bartoš bavil o Sudetech a sociálně vyloučených lokalitách, o komunitně vedeném místním rozvoji (CLLD), o digitalizaci stavebního řízení či udržitelné výstavbě nebo dostupném bydlení.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Natalie Pickova-2.jpg

Vyzrála nad špatnou pamětí a pokuty neplatí

S trochou nadsázky Natálie Picková přiznává, že čte všechno, co jí přijde pod ruku. Kromě časopisů a novin i letáky, pravidla nebo řády. Ale hlavně samozřejmě knihy. Ne nadarmo se tato milovnice potištěného papíru stala Čtenářkou roku 2024....

16. 4. 2024 | Události | 320

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385