Prezidentka Zuzana Čaputová udělila u příležitosti výročí založení samostatného slovenského státu 33 osobnostem nejvyšší státní vyznamenání. Převzal ho i Jan Rychlík z katedry historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.
Jan Rychlík v neděli 14. ledna v sídle Slovenské filharmonie v Bratislavě převzal z rukou prezidentky Státní vyznamenání Řád Bílého dvojkříže III. třídy za mimořádné zásluhy o všestranný rozvoj vztahů mezi Slovenskou a Českou republikou.
Řád Bílého dvojkříže II. třídy rovněž za mimořádné zásluhy o všestranný rozvoj vztahů mezi Slovenskou a Českou republikou získal od Zuzany Čaputové také biskup Václav Malý.
„Je ztělesněným příkladem toho, že Češi a Slováci kráčejí spolu dějinami a není mezi nimi jazyková bariéra,“ řekl mluvčí prezidentky při ceremoniálu o profesoru Rychlíkovi, který působí na naší katedře historie od roku 2011 a pedagogicky i odborně se věnuje především československým a českým dějinám 20. století.
Na toto téma publikoval také řadu monografií a odborných článků, mezi nimi například Češi a Slováci ve 20. století, publikaci mapující česko-slovenské vztahy v letech 1914 až 1992, nebo Československo v období socialismu 1945–1989 a řadu dalších. Prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc., dr. h. c., je pevně spjat s organizací pravidelného česko-slovenského semináře pořádaného naší katedrou historie, je členem Česko-slovenské komise historiků a dlouhá léta byl také jejím českým předsedou. Profesně se zabývá také moderními dějinami dalších slovanských národů, především balkánských. Kromě TUL působí na Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V roce 2014 mu byly uděleny čestný doktorát a zlatá medaile Univerzity svatého Klimenta Ochridského v Sofii.
Profesorovi Rychlíkovi gratulujeme!
-red-
Další články v rubrice
Dny AI na TUL. Kompletní program
Druhá polovina října bude v Liberci patřit umělé inteligenci. Do festivalu přednášek a workshopů zaměřených na AI a její praktické využití v každodenním životě i zaměstnání se zapojí i naše univerzita. Program Dnů AI cílí na studenty, odborníky či...
Školení: Jak se do nebezpečné situace nedostat, nebo jak z ní rychle ven
Štěstí přeje připraveným je zásada, kterou se řídí lektor Michal Frabša. Při výkladu představí téma bezpečnosti z pohledu běžného občana. Odnesete si spoustu praktických rad o tom, jak se do nebezpečných situací nedostat, nebo jak se v nich chovat...
Energie a talent na jedinečné soutěži. Na TUL soupeřili mladí návrháři z celé země
Ze třiceti českých a slovenských základních a středních škol přijeli mladí návrháři, aby si na Technické univerzitě v Liberci poměřili svůj um v navrhování a prezentaci designových oděvních kolekcí. Aulou a přilehlými učebnami, jež se proměnily v...