
Prezidentka Zuzana Čaputová udělila u příležitosti výročí založení samostatného slovenského státu 33 osobnostem nejvyšší státní vyznamenání. Převzal ho i Jan Rychlík z katedry historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.
Jan Rychlík v neděli 14. ledna v sídle Slovenské filharmonie v Bratislavě převzal z rukou prezidentky Státní vyznamenání Řád Bílého dvojkříže III. třídy za mimořádné zásluhy o všestranný rozvoj vztahů mezi Slovenskou a Českou republikou.
Řád Bílého dvojkříže II. třídy rovněž za mimořádné zásluhy o všestranný rozvoj vztahů mezi Slovenskou a Českou republikou získal od Zuzany Čaputové také biskup Václav Malý.
„Je ztělesněným příkladem toho, že Češi a Slováci kráčejí spolu dějinami a není mezi nimi jazyková bariéra,“ řekl mluvčí prezidentky při ceremoniálu o profesoru Rychlíkovi, který působí na naší katedře historie od roku 2011 a pedagogicky i odborně se věnuje především československým a českým dějinám 20. století.
Na toto téma publikoval také řadu monografií a odborných článků, mezi nimi například Češi a Slováci ve 20. století, publikaci mapující česko-slovenské vztahy v letech 1914 až 1992, nebo Československo v období socialismu 1945–1989 a řadu dalších. Prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc., dr. h. c., je pevně spjat s organizací pravidelného česko-slovenského semináře pořádaného naší katedrou historie, je členem Česko-slovenské komise historiků a dlouhá léta byl také jejím českým předsedou. Profesně se zabývá také moderními dějinami dalších slovanských národů, především balkánských. Kromě TUL působí na Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V roce 2014 mu byly uděleny čestný doktorát a zlatá medaile Univerzity svatého Klimenta Ochridského v Sofii.
Profesorovi Rychlíkovi gratulujeme!
-red-
Další články v rubrice

Projekt na čištění toxických vod LIFEPOPWAT je v evropském finále a uchází se o váš hlas
Unikátní technologie na odstranění pesticidů z drenážních vod nasazená s úspěchem na výsypce lomu Hájek na Karlovarsku a na výsypce v polském Jaworznu postoupila jako první český projekt v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života mezi devět...

Studenti trénovali s armádou první pomoc v bojových podmínkách
Třídenním mimořádným kurzem s Armádou České republiky prošli studenti a studentky Fakulty zdravotnických studií TUL. Vyzkoušeli si, jak první pomoc poskytují vojáci v bojových podmínkách. Sami si také postavili stanový tábor, prošli střeleckou...

Projekt LIFEPOPWAT získal od Evropské komise titul v sekci cirkulární ekonomika a kvalita života
Projekt LIFEPOPWAT na čištění odpadních vod, které vytékají ze starých skládek pesticidních látek, funguje na lokalitě v Česku a Polsku a čistí toxické vody se skoro 100% účinností. Teď výsledky projektu, který se zrodil na CXI TUL, ocenila...