Historik Jan Rychlík převzal státní vyznamenání od slovenské prezidentky Čaputové

419856097_926463852170318_905621230142567349_n.jpg
Profesor Rychlík přebírá od Zuzany Čaputové nejvyšší státní slovenské vyznamenání. Foto: Facebook/Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová udělila u příležitosti výročí založení samostatného slovenského státu 33 osobnostem nejvyšší státní vyznamenání. Převzal ho i Jan Rychlík z katedry historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.

Jan Rychlík v neděli 14. ledna v sídle Slovenské filharmonie v Bratislavě převzal z rukou prezidentky Státní vyznamenání Řád Bílého dvojkříže III. třídy za mimořádné zásluhy o všestranný rozvoj vztahů mezi Slovenskou a Českou republikou.

Řád Bílého dvojkříže II. třídy rovněž za mimořádné zásluhy o všestranný rozvoj vztahů mezi Slovenskou a Českou republikou získal od Zuzany Čaputové také biskup Václav Malý.

„Je ztělesněným příkladem toho, že Češi a Slováci kráčejí spolu dějinami a není mezi nimi jazyková bariéra,“ řekl mluvčí prezidentky při ceremoniálu o profesoru Rychlíkovi, který působí na naší katedře historie od roku 2011 a pedagogicky i odborně se věnuje především československým a českým dějinám 20. století.

Na toto téma publikoval také řadu monografií a odborných článků, mezi nimi například Češi a Slováci ve 20. století, publikaci mapující česko-slovenské vztahy v letech 1914 až 1992, nebo Československo v období socialismu 1945–1989 a řadu dalších. Prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc., dr. h. c., je pevně spjat s organizací pravidelného česko-slovenského semináře pořádaného naší katedrou historie, je členem Česko-slovenské komise historiků a dlouhá léta byl také jejím českým předsedou. Profesně se zabývá také moderními dějinami dalších slovanských národů, především balkánských. Kromě TUL působí na Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V roce 2014 mu byly uděleny čestný doktorát a zlatá medaile Univerzity svatého Klimenta Ochridského v Sofii.

Profesorovi Rychlíkovi gratulujeme!

-red-

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385