Energie a talent na jedinečné soutěži. Na TUL soupeřili mladí návrháři z celé země

DSC09570-2.jpg
Soutěž Oděv a textil na TUL nabídla gejzír módní invence. Foto: Jakub Volný

Ze třiceti českých a slovenských základních a středních škol přijeli mladí návrháři, aby si na Technické univerzitě v Liberci poměřili svůj um v navrhování a prezentaci designových oděvních kolekcí. Aulou a přilehlými učebnami, jež se proměnily v přehlídkové molo, šatny a maskérny, proudila v pátek 13. září energie během 11. ročníku finále soutěže Oděv a textil.

V diváky zaplněné aule se během finálového dne soutěže v rychlém sledu střídalo na osmdesát krátkých módních přehlídek. Překypovaly neobvyklými nápady. Hodnotila je odborná i laická porota. „Celá akce je skvělá a s nadšením se jí jako porotkyně účastním. Žáci a studenti mají příležitost prezentovat své nápady a modely a to podporuje jejich kreativitu a praktické dovednosti. Když navíc své práce předvádějí odborné porotě a publiku, získávají větší sebevědomí a motivaci k dalšímu rozvoji,“ řekla proděkanka Fakulty textilní TUL (FT) a odborná porotkyně soutěže Jana Drašarová. Z invence výtvorů byla nadšená. „Velmi oceňuji kreativitu a talent účastníků, kteří se nebojí experimentovat a přinášet nové trendy. K vidění byly opravdu zajímavé módní kousky,“ doplnila proděkanka Drašarová.

Spolu s proděkankou Drašarovou zasedl v porotě také vedoucí výtvarného oddělení Katedry designu Fakulty textilní Svatoslav Krotký, módní návrhářky Štěpánka Raiterová a Veronika Kahounová, Barbora Míková z módního časopisu Burda Style, radní Libereckého kraje Květa Vinklátová a ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Dana Petrýdesová.

Porotci měli nelehký úkol – vybrat v každé kategorii tři nejlepší kolekce. Kromě žáků základních škol, a to v tradiční kategorii Tvoříme nejen z textilu, předváděli své modely především středoškoláci. Konkrétně v tematických kategoriích Zapomenuté textilní a oděvní techniky, Mýty a pověry, Módní olympiáda a Technologie budoucnosti v oděvu.

„Účastníme se už poněkolikáté a je to skvělá akce. Pro naše studentky je důležité, že vidí tu obrovskou konkurenci i to, jak stejnou myšlenkou zpracují jiní tvůrci. Velmi důležitá je pro ně i prezentace. Zkouší si tady pracovat pod tlakem – sladit účesy, choreografii a hudbou a vše organizačně naplánovat. Hodně to studentkám dá,“ řekla Lucie Bartošová, pedagožka Integrované střední školy živnostenské v Plzni.

 

Na některých modelech pracovaly žačky a studentky – dívky na akci drtivě převládaly – i několik měsíců. Během přehlídek je také musely odprezentovat. „Je to trochu stres, stát na pódiu je pro mě nejhorší, ale k návrhářství to patří a mě to moc baví. Chci se mu věnovat. Ráda bych jednou navrhovala a šila kostýmy pro nějaké divadlo,“ zmínila Andrea Forsztáková, třeťačka Vyšší odborné školy a střední školy služeb a cestovního ruchu Varnsdorf.

Řada talentovaných návrhářů zamíří na Fakultu textilní

Řada studentek a studentů se chystá podat přihlášku na Fakultu textilní Technické univerzity v Liberci. „Loni k vám nastoupila naše absolventka a i letos připravujeme studenta, který má také velký zájem o libereckou univerzitu,“ zmínila pedagožka Lucie Bartošová. O studium designu na FT má zájem i Lucie Bendová, čtvrťačka Střední školy designu v Lysé nad Labem. V zákulisí auly právě rovnala kostým Dračího stromu, který soutěžil v kategorii Mýty a pověsti. Vytvářela jej dva měsíce. „Ráda bych pokračovala na vysoké škole, láká mě oděvní design a liberecká univerzita mě moc zajímá.“

Cenu za první místo v kategorii Tvoříme nejen z textilu si do Mníšku odvezli žáci tamní základní školy, dále nejvyšší ocenění obdržely střední školy z Plzně, Kladna a hned dvě škola z Třeboně. Mezi ceny za první místa byla zařazena originální skleněná plastika vyrobená mistry a žáky sklářské školy z Nového Boru. Všichni autoři umístění na stupních vítězů dostali věcné ceny věnované sponzory soutěže.

Oceněni byli i vítězové výtvarné kategorie Módní kresba pro základní školy, která nesla téma Energie a byla vyhodnocena už dříve. Všechny zaslané návrhy si mohli návštěvníci prohlédnout v chodbě do auly, toho času přehlídkového sálu.

TUL a Fakulta textilní poskytují soutěži nejen velkorysé prostory pro přehlídky a zázemí, ale také se aktivně podílí na podpoře mladých talentů. Proděkanka FT Jana Drašarová zdůraznila celorepublikovou prestiž soutěže a význam, který akce pro fakultu má. „Soutěž je klíčovou událostí, která podporuje mladé talenty. Akce přitahuje talentované studenty z celé republiky, kteří tak mají možnost seznámit se s fakultou. Mnozí z nich se následně rozhodnou pro studium právě u nás. Ale nejen to. Akce přináší vzájemné obohacení. Setkávají se tu studenti, odborníci a veřejnost, což přispívá k rozvoji a popularizaci textilního průmyslu a oboru jako takového,“ uvedla proděkanka Drašarová.

Součástí alce byly i doprovodný program. Nesoutěžní uvítací přehlídku obstarala Škola uměleckého průmyslu ze slovenského Svidníku, jejíž žáci obdrželi v loňském ročníku nejvíce cen. Hudební vystoupení obstaral rapper Kullsum. V předsálí pak probíhaly interaktivní prezentace partnerů soutěže, včetně fotokoutku časopisu Burda Style a ukázek práce žáků novoborské sklářské školy, která dodala hlavní ceny.

Akci moderovala Lucie Fürstová. Záštitu nad soutěží převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, dále Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti a členka poroty Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Liberecký kraj přispěl na pořádání soutěže i finančně.

Adam Pluhař

S využitím zprávy Spolku pro pořádání soutěže Oděv a textil Liberec

Další články v rubrice

Upravene @Jaroslav Tomasek (85 of 163).jpg

Unikátní soutěž ve 3D tisku ovládly modely motorů

Sestava modelů synchronního a asynchronního motoru získala první místo v soutěži o nejlepší výukový model z oblasti techniky nebo přírodních věd zhotovený 3D tiskem, kterou potřetí uspořádala Fakulta strojní TUL. Vítězný tým z SPŠ Česká Lípa...

5. 12. 2024 | Události | 365

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 445