Léky proti nemocem, stroj času, lepší skladování energie… Malých i dospělých návštěvníků Noci vědců jsme se zeptali, na čem by měla světová věda ještě zapracovat, co lidstvu ještě chybí. Seznam je dlouhý a výživný, do příští Noci vědců máme rozhodně na čem pracovat.
Evropa i náš stát chtějí, aby věda pracovala na určitých tématech a ta podporují dotacemi. Ale na čem by se mělo pracovat podle občanů této země? Udělali jsme menší průzkum, kde jinde než na Noci vědců. V pátek 27. září s námi večer až velmi pozdní večer na Technické univerzitě v Liberci strávily opět stovky návštěvníků. Jaký je jejich vzkaz nejen libereckým vědkyním a vědcům, ale globální vědecké komunitě? Na čem by věda měla ještě zapracovat?
Nora (12): Měli by vynalézt léky proti nevyléčitelné nemoci.
Theodor (14): Hodil by se nějaký posun v kvantové fyzice, protože tam se nám teoreticky otvírá řada možností.
Kryštof (15): Je potřeba zapracovat na výzkumu lidského mozku, abychom věděli víc, než víme. Abychom uměli i telepatii.
Marek (16): Měli bychom se posunout ve 3D tisku, hlavně co se týče rychlosti tisku.
Matyáš (9) žádné zadání pro vědu nevymyslel, ale jeho otec Mirek (43) má jasno: Raketu na hypersonický pohon, letěl bych na Měsíc a klidně ještě dál.
Hana (41): Léky na nemoc, na kterou ještě léky nejsou.
Jáchym (11): Dobré skladování energie, protože velké baterie jsou na nic.
Kryštof (8): Měli by vymyslet něco, co by neprodukovalo oxid uhličitý, ale kyslík.
Květa (62): Stačilo by, kdyby se aplikovalo to, co se už vynalezlo nebo vymyslelo, třeba ve společenských vědách. A z nových věcí by to mohly být třeba bypasy na přerušenou míchu.
Dominik (10): Aby se vědci naučili cestovat časem.
Tolik vzkaz návštěvníků vědkyním a vědcům. A jak to u nás na Noci vědců vypadlo a co všechno bylo k vidění a hlavně vyzkoušení, se podívejte ve fotogalerii. Bylo toho v osmi budovách a sportovní hale na Harcově opravdu dost a napříč všemi obory, kterými se na TULce zabýváme.
Na závěr se sluší také poděkovat všem našim vědkyním a vědcům a pedagožkám a pedagogům za to, že představili veřejnosti svůj obor a svou práci a poděkování má od nás také jablonecký Volt za skvělé občerstvení, liberecká pobočka Českého červeného kříže za zdravotní dozor a společnost Albi, která na Noc vědců věnovala hru Nebojím se chemie, o kterou se hrálo v nanostánku našich bioinženýrů.
Děkujeme také všem, kteří se k nám na tento neoficiální, ale už dobře zažitý večer otevřených dveří a otevřené vědy přišli podívat. Budeme se těšit na NV 2025. Třeba si příští rok budou moci u nás návštěvníci vyzkoušet i nadzvukovou raketu, telepatii nebo cestování časem.
-pir-
Foto: Zuzana Bajtová / TUL
Další články v rubrice

Studenti připravili vlastní software pro přednášku softwarového aktivisty Stallmana
Americká legenda, která je zakladatelem svobodného softwarového projektu GNU, Richard Stallman si během svého turné po Evropě udělal zastávku také na naší univerzitě. Příprava jeho přednášky byla velmi netradiční. Stallman je známý tím, že...

TUL pomáhá obnovit poutní cestu k ikonické japonské svatyni
Jako vstal bájný pták Fénix z popela, podobně má rozkvést zanedbané okolí poutní cesty k nejdůležitější šintoistické svatyni v japonské Ise. Na obnově místa s více než tisíciletou tradicí se budou podílet vedoucí projektu ISE Fenix z fakulty...

Zápis do ŠkaTULKy se koná 24. června
Univerzitní mateřská škola ŠkaTULka v nových prostorách a s novou ředitelkou přijme 24 dětí. Přihlášku, kritéria výběru i info o školce najdete na webu ŠkaTULky.