Druhá polovina října bude v Liberci patřit umělé inteligenci. Do festivalu přednášek a workshopů zaměřených na AI a její praktické využití v každodenním životě i zaměstnání se zapojí i naše univerzita. Program Dnů AI cílí na studenty, odborníky či podnikatele i na širokou veřejnost včetně rodin s dětmi. Na TUL program připravili fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, univerzitní knihovna, fakulta umění a architektury a ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Na některé akce je potřeba se registrovat.
úterý 15. října 10:00–12:30
Workshop pro středoškoláky a dospělé: Jak naučit počítač prohledávat dokumenty a rozumět jejich obsahu.
Anotace: Na začátku workshopu proběhne krátká přednáška na téma umělá inteligence versus strojové učení a co vše nám může umělá inteligence v budoucnu přinést, a v čem naopak může být nebezpečná. Během vlastního workshopu se poté dozvíte, jak počítače převádějí slova na čísla a jak tyto číselné reprezentace využívají k vyhledávání v dokumentech a porozumění jejich obsahu. Workshop je rozdělen na teoretickou a praktickou část. V teoretické části se zaměříme na základy vektorových reprezentací slov (word embeddings) a jejich význam v oblasti zpracování přirozeného jazyka (NLP). V praktické části si sami vyzkoušíte, jak tyto techniky implementovat pomocí Pythonu a využít je pro vyhledávání a analýzu textů. Workshop je ideální pro všechny, kdo se zajímají o moderní technologie zpracování textu a dat. Naučíte se, jak efektivně vyhledávat informace ve velkých dokumentech a jak pomocí umělé inteligence provádět hlubší analýzu textového obsahu. Přijďte si rozšířit své znalosti a objevte, jak využít potenciál AI v praxi!
– budova A (Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL), Hálkova 6, počítačová místnost A304
úterý 15. října v 18:00–19:00
Využití AI v kreativním procesu tvorby
Anotace:
Blanka Kirchner, lektorka na katedře umění Fakulty umění a architektury TUL – "Stejné místo. Stejný čas. Jiné pohledy."
Při realizaci uměleckého objektu pro FP TUL v rámci kurátorského projektu Seminář naděje, byla při zpracování množství textů využita AI, která vygenerovala jednu finální větu.
Adéla Marešová, studentka Fakulty umění a architektury TUL
Prezentace semestrálního projektu s tématem překladu Kafkových textů pomocí AI.
– budova G, učebna G315
středa 16. října 17:00–18:00
Přednáška: Jak učíme počítač porozumět lidské řeči aneb 30 let výzkumu AI na Fakultě mechatroniky.
Anotace: Vážení přátelé a nadšenci umělé inteligence, srdečně Vás zveme na přednášku, která se koná u příležitosti 30. výročí výzkumu umělé inteligence na naší fakultě. Dozvíte se, jak jsme začínali s vývojem technologií pro rozpoznávání a zpracování lidské řeči, kam až pokročil výzkum umělé inteligence v oblasti strojového učení a přirozeného jazyka a jaké jsou současné i budoucí výzvy v této oblasti. Těšíme se na Vaši účast a společně strávený čas nad tímto fascinujícím tématem!
– budova A (Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL), Hálkova 6 místnost A310
středa 16. října 18:00–19:00
Workshop: Beey - přepiš a otitulkuj si s AI svoje video
Anotace: Přijďte se seznámit s revoluční AI aplikací Beey.io, která vám umožní automaticky přepsat videa, přednášky nebo třeba jednání do textu, vytvořit titulky, přeložit a shrnout přepsaný text. Workshop je rozdělen do dvou částí: v první části se teoreticky seznámíme s aplikací a jejími funkcemi, zatímco ve druhé části si prakticky vyzkoušíte, jak rychle a jednoduše přepsat video bez zdlouhavé manuální práce, upravit přepis v intuitivním editoru a vytvořit titulky, které zpřístupní váš obsah širokému publiku bez ohledu na jazyk či specifické potřeby. Ať už jste začátečník nebo zkušený tvůrce, tento 60minutový workshop vám přinese nové, zajímavé dovednosti a představí vám AI aplikaci, která se může stát neocenitelným pomocníkem při vaší tvorbě. Tato příležitost je ideální pro každého, kdo chce posunout svou práci s videem na vyšší úroveň s využitím moderních technologií. Nezmeškejte tuto šanci! Tento workshop volně navazuje na přednášku s názvem "Jak učíme počítač rozumět lidské řeči", avšak obě akce je možné navštívit samostatně.
– budova A (Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL), Hálkova 6, učebna A304
čtvrtek 17. října – pátek 25. října vždy 8:00–16:00
Výstava: Domov zítřka?
Anotace: Pokrok v umělé inteligenci jde tak rychle, že budoucnost je už tady a co nastane zítra, to nikdo neví. Přijďte si prohlédnout naši prediktivní výstavu, kterou vás chceme inspirovat k přemýšlení o tom, jak by se umělá inteligence mohla zapojit do každodenního života přímo v našich domovech. Některé novinky, které vypadají jako ze sci-fi, už jsou totiž skutečností.
– budova H, Univerzitní knihovna TUL, Voroněžská ul.
čtvrtek 17. 10. 17:00–19:30
Workshop pro středoškoláky a dospělé: Jak naučit počítač prohledávat dokumenty a rozumět jejich obsahu.
Anotace: viz výše
– budova A (sídlo Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL), Hálkova 6, počítačová místnost A304
čtvrtek 17. října 11:00–12:00
Přednáška: Virtuální futuroložka A°D°A
Anotace: Přednáška na téma využití AI/large language model (LLM) ve futurologii, specificky o jejich zapojení do vytváření možných scénářů budoucího vývoje měst. Umělecko-výzkumný projekt TAČR realizuje FM (TUL) s kolegy a kolegyněmi z AVU a VUT. Přiblížíme, čím se futurologie zabývá, její vývoj a metody a inovativní potenciál AI v jejích procesech. Kreativní software, založený na umělé inteligenci, vyvíjíme jako konzultační nástroj pro potřeby navrhování a urbanistického plánování ve vztahu k nejistotám budoucnosti. Projekt navazuje na práci vizionářky, interpretky prvních postupů výpočetních operací automatických počítacích strojů - na průkopnické dílo matematičky Augusty Ady Lovelace. Předvídala, že počítací stroje budou moci pracovat nejen s numerickými znaky, ale také například s obrazy a/nebo hudebními tóny.
Přednášející: urbanistka, architektka a futuroložka Zdeňka Němcová Zedníčková
– budova A (sídlo Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL), Hálkova 6, počítačová místnost A310
čtvrtek 17. října 8:00–16:00
AI kvíz
Anotace: Znáte umělou inteligenci? A mohli bychom to vidět? Přijďte si do knihovny Technické univerzity vyzkoušet svoje dovednosti. Kdo ví, třeba vyhrajete i malou cenu nebo překvapení ;-) Zastavte se u nás s přáteli či rodinou a zkuste si zahrát proti sobě náš krátký kvíz a zjistit, kdo z vás ví víc! Má tři obtížnosti. Zvládnete se dostat až na tu nejvyšší úroveň?
– budova H, Univerzitní knihovna TUL, Voroněžská ul.
úterý 22. října 9:00–14:00
Umělá inteligence a strojové učení pro středně pokročilé – jak fungují a jak je můžeme využít?
Anotace: Školení pro středně pokročilé zaměstnance firem do 499 zaměstnanců nebo veřejných organizací. Zkušení experti Jakub Zach a Bohumil Kolář z Technické univerzity v Liberci vám představí konkrétní postupy a aplikace pro AI a strojové učení.
Cílem školení je seznámit zaměstnance malých a středních firem a veřejných institucí se nejrůznějšími technikami strojového učení (ML). Účastníci školení získají přehled o nejpoužívanějších ML nástrojích, naučí se jejich základy a budou mít představu o tom, které nástroje se nejlépe hodí pro jejich potřebu. Rovněž budou skvěle připraveni na naše další školení, v rámci kterého si budou moci sami vytrénovat vlastní ML model.
Velmi doporučujeme vlastní notebook.
– budova L (Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL), Bendlova 6
Celý program a odkazy na případné registrace najdete zde. https://www.dny.ai/?city=Liberec#program
Dny AI pořádá Česká národní AI platforma (CNAIP). Probíhají ve více než 20 městech včetně Prahy, Brna a Ostravy. Jedná se již o třetí ročník festivalu, který letos poprvé rozšířil svůj dosah do všech regionů České republiky. Celorepublikově Dny AI běží 14 dní, v Liberci se akce konají ve dnech od 14. do 25. října. Záštitu nad akcí převzal Liberecký kraj. Více informací: https://www.dny.ai/
Radek Pirkl
– s využitím TZ Dny AI
Další články v rubrice
Absolvent TUL Jaroslav Rudiš převzal státní vyznamenání
Našeho absolventa, spisovatele Jaroslava Rudiše, ocenil u příležitosti 106. výročí vzniku samostatné republiky prezident Petr Pavel Medailí za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.
Školení: Jak se do nebezpečné situace nedostat, nebo jak z ní rychle ven
Štěstí přeje připraveným je zásada, kterou se řídí lektor Michal Frabša. Při výkladu představí téma bezpečnosti z pohledu běžného občana. Odnesete si spoustu praktických rad o tom, jak se do nebezpečných situací nedostat, nebo jak se v nich chovat...
Tvůrci univerzitní formule slavili úspěšnou sezónu a vyhlížejí novou
Tisíce hodin práce, přemýšlení a testování se vyplatily. Univerzitní tým FS TUL Racing přivezl se svým letošním monopostem, v pořadí už šestým, z mezinárodních závodů Formula Student East v Maďarsku a Polsku historicky největší úspěchy.