Americká legenda, která je zakladatelem svobodného softwarového projektu GNU, Richard Stallman si během svého turné po Evropě udělal zastávku také na naší univerzitě. Příprava jeho přednášky byla velmi netradiční. Stallman je známý tím, že nevlastní mobilní telefon a veškerou svou práci vykonává výhradně pomocí svobodného softwaru. Trojice studentů fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií to pojala jako výzvu a pustila se do programování.
Od svobodného softwaru po kofolu
„Když se studenti IT dozvěděli, že Richard Stallman plánuje cestu do Evropy, přišli za mnou s prosbou, zda bychom ho nepozvali také na TUL. Samozřejmě jsme souhlasili – ale dohodli jsme se, že nám s přípravou přednášky pomohou,“ popisuje proděkanka Fakulty mechatroniky Jana Vitvarová.
Organizátorům přednášek totiž Stallman zasílá podrobný info balíček s požadavky na servis od připojení k internetu až po objednávku oblíbeného pití. Požadavky má také na překlad přednášky do místního jazyka. „Nebyli by to studenti IT, kdyby nenavrhli, že místo simultánního tlumočníka vytvoří vlastní nástroj na překlad do češtiny – samozřejmě s využitím výhradně svobodného softwaru. Tedy bez komerčních překladačů, které většina z nás běžně používá,“ doplňuje Vitvarová.
Trojice studentů druhého ročníku IT se pustila do vývoje. Jejich výsledkem byl nakonec komplexní systém, který umožňoval přepis Stallmanova mluveného slova do textu v reálném čase, následný automatický překlad do češtiny a zároveň obsahoval aplikaci, přes kterou mohlo publikum posílat dotazy a Richard Stallman je následně editovat a moderovat.
„Dopoledne před přednáškou jsme Stallmanovi systém představili. Zkoumal, zda je celý skutečně postavený jen na svobodném softwaru. Napjatě jsme čekali na verdikt, a nakonec nám použití systému na přednášce povolil,“ vzpomíná student Ondřej Mekina.
Přednáška samotná byla ostrou zkouškou celého řešení. Ondřej se spolužáky Michalem Procházkou a Matějem Žuchou kontrolovali průběh přednášky ze zázemí auly. „Na začátku měl přepis mluvené řeči horší výsledky než při testech na starších nahrávkách. Ukázalo se, že Stallman teď mluví v delších větách a dělá delší pauzy, než jsme očekávali. Díky modularitě systému jsme ale mohli komponentu pro přepis řeči za běhu vypnout, upravit a znovu zapojit – stihli jsme to během chvíle, kdy pan Stallman pil svůj nápoj,“ dodává Ondřej s úsměvem.
„Myslím, že Richard Stallman byl mile překvapen a práci studentů ocenil. Navrhl jim, aby svůj software publikovali jako oficiální balíček GNU. Je radost vidět, že úsilí našich tří studentů získalo uznání,“ uzavírá Jana Vitvarová.
Svobodný software vládám i do škol
Před plnou aulou na začátku května hovořil Richard Stallman mimo jiné o tom, že školy, od základních až po univerzity, mají vést žáky a studenty k používání svobodného softwaru, který nekontroluje, neomezuje, nesleduje své uživatele a nijak jim neškodí. Na bázi svobodného softwaru by podle Stallmana měl fungovat i státní aparát.
„Je povinností každé vlády garantovat bezpečnost, suverenitu a svobodu svých občanů. To platí i pro kyberprostor. Pokud vlády používají, a tím podporují, non free software, podrobují se zájmům soukromých firem. Často s nimi dokonce kooperují. Cílem firmy je však manipulace a kontrola uživatelů a zisk, ne jejich bezpečnost a hájení svobod.“
To jsou ukázky myšlenek, které zazněly na přednášce Richarda Stallmana na TUL. Myšlenky, které už půl století stále provokují a budí velkou pozornost.
Stallman v aule předestřel také svou, zasvěceném publiku známou, definici slova malware, který chápe v širším smyslu jako „jakýkoliv program, který byl napsán proto, aby uživatelům škodil – měnil kód, vyžadoval aktualizace, pracoval s emailovými adresami a osobními údaji, sledoval uživatele a sbíral o nich data. Z tohoto pohledu patří mezi malware i proprietární operační systémy Windows nebo macOS.“
Ve své přednášce se věnoval také čipům. Čínské i ty od společností AMD nebo Intel podle Stallmana nedovolují přístup ke všem částem čipu, navíc mají „zadní vrátka“, kudy mohou informace z čipu načítat výrobci.
Linux na školách
„Školy mají propagovat svobodný software, povzbuzovat lidi, aby se ho učili a používali ho, neměly by jim klást překážky, ale otevřít cestu ke svobodnému softwaru,“ uvedl dále Richard Stallman.
Přednášku vyslechl i prorektor pro informatiku Pavel Satrapa, nabízí se tedy logická otázka:
Podporují vysoké školy svobodný software? Povzbuzuje konkrétně TULka uživatele k jeho užívání?
„Asi ne v míře, která by uspokojila Richarda Stallmana, jehož nároky jsou dost extrémní. Nicméně svobodný software má v provozu naší univerzity zásadní roli. Naše nejdůležitější informační systémy, jako je IS/STAG, Moodle pro e-learning a mnoho dalších, běží na serverech s operačním systémem GNU Linux. Na ústavu NTI jej máme nasazen i v učebnách a studenti s ním běžně pracují,“ reaguje prorektor Satrapa.
Přednášce věnovali článek také na lupa.cz.
Radek Pirkl
Foto: Radek Pirkl a Lubomír Slavík (díky, chlapče:)
Další články v rubrice

Konference »VIZ: 3D« cílila na inovace, které pomáhají zlepšovat život
Výsledky výzkumů převážně našich vědců, které rozhodně neleží v šuplíku, pomáhají zlepšovat život a mohou inspirovat, představila v Liberci první putovní výzkumná konference Ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Koncept konference, jež cílí na...

Čtenář roku hltá knihy o geografii místo detektivek
Letošním vítězem ankety Čtenář roku 2025 vyhlásila Univerzitní knihovna TUL Tomáše Bendla z katedry geografie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Během roku si vypůjčil desítky svazků, aniž by měl jedinou upomínku.

Naši designéři znovu ozdobili Mercedes-Benz Prague Fashion Week
Studentky a studenti Katedry designu Fakulty textilní TUL dostali opět příležitost předvést svoji kreativitu na exkluzivní módní přehlídce během prestižní Mercedes-Benz Prague Fashion Week F/W25. Součástí studentského bloku byla i soutěžní módní...