ČEZ zve studenty na Letní školu do Temelína

Na Letní školu do Temelína pozval  studenty Pavel Šimák ze společnosti ČEZ, který dnes přednášel na Technické univerzitě v Liberci v rámci projektu Nové talenty. Jeho informace o aktuálním stavu  českých jaderných elektráren vhodně doplnily přednášku Dany Drábové s názvem „Člověk, energie a jaderná energetika“.

Letní školu pořádáme od 1. srpna. V průběhu čtrnácti dnů absolvují studenti přednášky a teoretické znalosti si hned ověří v praxi. Budou si moci také vybrat témata diplomových prací,“ informoval Šimák s tím, že přihlásit se mohou zájemci do 30. dubna.

Ve své přednášce o českých jaderných elektrárnách mimo jiné uvedl, že letos si jaderná elektrárna Temelín připomíná deset let bezpečného provozu.  Uklidnil přítomné, že Temelín je vybudován na 300 miliónů let starém horském masivu, a není proto vystaven  seismickému nebezpečí.  „V souvislosti s havárií v japonské elektrárně Fukušima dostávám otázky na zásoby chladící vody a odpovídám, že Temelín stojí 125 metrů nad hladinou Vltavy a velká voda nehrozí. V případě, že by řeka zamrzla, nám  zásoby chladící vody nám vystačí na Temelínu na 30 dnů, aniž bychom museli čerpat vodu z Vltavy,“ informoval Šimák.  Hovořil také o přechodu od amerického k ruskému palivu, o dostatečných parametrech ochranné obálky apod.

Vyjádřil také naději, že i přes současné nepříznivé veřejné mínění vůči jaderné energii ČEZ postaví v Temelíně třetí a čtvrtý blok. „Při plánovaném rozvoji budeme potřebovat mladé technicky vzdělané odborníky. Proto spolupracujeme i s Technickou univerzitou v Liberci,“ řekl Šimák.

Studenti TUL znají Pavla Šimáka mimo jiné z loňské přednášky na téma „Studium technických oborů VŠ a rozvoj energetiky - příležitost pro mladé odborníky“.  Společnost ČEZ je dlouhodobým partnerem liberecké univerzity. Obě instituce průběžně spolupracují při řešení konkrétních výzkumných úkolů, odborníci ČEZu na univerzitě přednášejí.  "Spolupráce s vysokými školami je pro nás zásadní pro výběr a přípravu našich budoucích zaměstnanců," konstatoval Šimák.

Projekt Nové talenty realizují společně   Technická univerzita v Liberci a   Vysoká škola  báňská-Technická univerzita Ostrava. Cílem projektu, který získal finanční podporu 17 milionů korun z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, je   hledat a zaujmout technicky nadané  žáky základních škol a studentů středních i vysokých škol.

J. Kočárková

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 712
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 395