Projekt na čištění toxických vod LIFEPOPWAT je v evropském finále a uchází se o váš hlas

Tady už to pěkně čistí a roste. Wetland v Hájku na Karlovarsku. Zdroj (1).jpg
Tady už se voda čistí na 97 %. Wetland v Hájku na Karlovarsku.

Unikátní technologie na odstranění pesticidů z drenážních vod nasazená s úspěchem na výsypce lomu Hájek na Karlovarsku a na výsypce v polském Jaworznu postoupila jako první český projekt v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života mezi devět evropských finalistů soutěže LIFE Awards 2025. Uchází se o Cenu veřejnosti, svůj hlas mu můžete dát i vy.

Staré skládky pesticidních látek jsou ekologickou zátěží odkázanou minulým režimem a jeho tlakem na používání pesticidů v zemědělství. Po celé Evropě je opravdu velkých skládek okolo 40 a nespočet menších a odhaduje se, že je v nich uloženo až 250 000 tun lindanu a dalších pesticidních látek.

Díky projektu LIFEPOPWAT, financovaného z evropského programu LIFE, tým Ústavu pro nanomateriály a pokročilé technologie TUL (CXI) ve spolupráci se zahraničními partnery vyvinul unikátní technologii čištění vod vytékajících z těchto deponií, nazvanou Wetland+. Základem nové technologie je systém založený na sérii filtračních a sorpčních polí, ve kterých je železo a přírodní látky jako rašelina nebo biouhlí. Podstatnou složkou je i uměle vytvořený mokřad. Téměř bezúdržbovou technologii v roce 2020 zavedl projektový tým pilotně na výsypce starého lomu v Hájku na Karlovarsku a o dva roky později s úspěchem také v polském Jaworznu.

„Systém reaktivních a sorpčních polí v Hájku, kde je uloženo asi 5.000 tun lindanu, se rozkládá na rozloze 0,75 hektaru a nyní čistí vodu s účinností až 97 %. V polském Jaworznu je lindanu okolo 37.000 tun a naše technologie i na této lokalitě čistí vytékající vodu téměř stoprocentně,“ říká koordinátor mezinárodního realizačního týmu projektu LIFEPOPWAT a ředitel CXI Miroslav Černík.

 

Dejte mu hlas. LIFEPOPWAT ve finále

Nyní se LIFEPOPWAT uchází o cenu veřejnosti v LIFE Awards 2025 pořádanou Evropskou komisí, které oceňují a vyznamenávají nejinovativnější, nejvýznamnější a nejinspirativnější projekty, které byly v uplynulém roce dokončeny. Ze 150 projektů bylo vybráno devět finalistů ve třech kategoriích: Ochrana přírody a biologická rozmanitost, Oběhové hospodářství a kvalita života, Opatření v oblasti klimatu.

„Náš LIFEPOPWAT je mezi devíti finalisty a je to vůbec poprvé, co se to českému projektu v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života podařilo,“ říká Miroslav Černík a dodává, že kdokoliv může dát projektu hlas do 3. června 2025 přes odkaz:

https://www.lifeawards.eu/project/lifepopwat/

(hlasování je třístupňové: 1. hlasovat, 2. zadat emailovou adresu, 3. potvrdit své hlasování v obdrženém emailu od LIFE Awards komise)

O projektech čištění drenážních vod čtěte více:

Staré skládky pesticidů jsou ekologickou zátěží po celé Evropě. Naši vědci vyvinuli technologii na čištění drenážních vod z těchto skládek, kterou budeme realizovat na výsypce lomu Hájek na Karlovarsku

 

Na další ekologickou zátěž jsme nasadili technologii Wetland+. Na skládce v polském Jaworznu ji čeká skoro 200 tisíc tun nebezpečných odpadů

 

Radek Pirkl

Další články v rubrice

IMG_8812-2.jpg

Čtenář roku hltá knihy o geografii místo detektivek

Letošním vítězem ankety Čtenář roku 2025 vyhlásila Univerzitní knihovna TUL Tomáše Bendla z katedry geografie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Během roku si vypůjčil desítky svazků, aniž by měl jedinou upomínku.

2. 4. 2025 | Události | 371

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Fakulta textilní | 676