Harcov slavil titul Kolej roku

Tady se studentům žije nejlépe.

Harcovské koleje získaly díky hlasům studentů již podruhé titul Kolej roku v tříleté historii soutěže Excelent, kterou organizuje magazín a portál pro studenty Studenta.cz.

Letos v ní hlasovalo více než 27 tisíc vysokoškoláků, z toho 2 174 pro Harcov. Studenti oceňují moderní interiér a bohaté kulturní i sportovní vyžití. Loňský vítěz brněnské koleje Pod Palackého vrchem získal 1924 hlasy. Na třetím místě se umístily Purkyňovy koleje Brno.

Liberečtí studenti za to, že hlasovali pro Harcov, získali bohatou odměnu v podobě 10 tisíc plechovek piva a tří tisíců baget. Výhru si převzali v úterý 30. dubna odpoledne. Titul Kolej roku přišel oficiálně převzít rektor TUL Zdeněk Kůs v doprovodu ředitele Kolejí a menz Zdeňka Kračmara.

Univerzita investovala do rekonstrukce harcovských kolejí nemalé prostředky, a naši studenti tak mají k dispozici moderní bydlení na evropské úrovni. Mám radost, že koleje naší univerzity tento titul získaly, že studentům se život na kolejích líbí a že využívají ve svém volném čase sportovní areál v Harcově i studentské kluby,“ řekl před převzetím titulu profesor Kůs, který na Harcov pospíchal po setkání Akademické obce TUL, kde prezentoval návrh novely zákona o vysokých školách.

Oslava se vyvinula trochu mimo představy organizátorů i vedení univerzity. Nedočkaví studenti se při oficiálním přebírání titulu vrhli na pivo a bagety a každý se snažil získat z odměny co největší kus. Nepomohly ani výzvy organizátorů ke klidu.

Titul Kolej roku mně samozřejmě udělal radost. Žádnou radost jsem ale neměl ze závěru akce. Nemám rád, když se plýtvá jídlem, a bagety létající vzduchem, rozšlapané plechovky piva mně vadily. Na druhou stranu vím, že naši studenti mají mnoho vlastností, pro které si jich musím vážit. Ukázala to například nedávná úspěšná výzva k rozšíření Českého registru dárců krvetvorných buněk,“ řekl rektor TUL.

Někteří účastnící akce se shodli na tom, že bylo od organizátorů naivní domnívat se, že zvládnou dav studentů, kteří se posilovali vyhraným i doneseným pivem a jejichž euforii zvyšovala i atmosféra dne, kdy se slaví pálení čarodějnic.

I přes poměrně bouřlivé oslavy nedošlo k žádným škodám na majetku univerzity ani přilehlých objektů. Nepořádek z oslav jsme ještě týž den nechali uklidit,“ konstatoval ředitel Kolejí a menz Zdeněk Kračmar.

J. Kočárková, Radek Pirkl