Oděvy, které přečtete hmatem

my collection touch and go.jpg
Těsně před přehlídkou. Kolekce Touch and Go za chvíli vyrazí na světová mola

Vytvořila kolekci textilu s plastickou aplikací Braillova písma. Nápad, který si nechává patentovat, představila již na prestižní módní přehlídce ve Vancouveru.

Ve své kolekci „Touch&Go“ Zuzana propojuje návrhářství s nejmodernějšími technologiemi. Pomocí 3D tisku vytváří na látkách plastické grafické obrazy inspirované architekturou moderního města, do nichž zakomponovala informace v Braillově písmu. Grafické plastiky jsou tak zároveň funkční – nesou informaci o barvě oděvu, o tom, jestli je vyroben z průhledného materiálu či jak oděv udržovat.

„Túto aplikáciu je možné umiestniť na rôzne druhy materiálov, od prírodných po syntetické. Ďalej som v rámci diplomovej práce vyvinula štyri druhy 3D tisku – od extra drsného, cez transparentný, so špongiovitou štruktúrou až po efektný tisk. Tak si môže užívateľ sám vybrať podľa druhu odevu, teda podkladového materiálu a svojej citlivosti hmatu,“ říká mladá návrhářka. Unikátní kolekci oděvů vytvořila jako diplomovou práci na magisterském oboru Textilní a oděvní technologie na naší fakultě textilní.

Nápad si nechává patentovat a zvažuje jeho zavedení do oděvní výroby. „Na katedře designu už někteří studenti s Braillovým písmem v textilu pracovali, způsob využití 3D tisku je ale nový, Zuzaně jsme proto doporučili, aby si tento postup dala patentovat. V této chvíli je řízení o registraci patentu už v běhu,“ potvrzuje děkanka fakulty textilní Jana Drašarová.

Zuzana Hrubošová vystupuje jako citlivá tvůrkyně, ve své rodině i ve svém okolí má několik lidí, kteří mají potíže se zrakem, odtud také čerpala inspiraci k zapojení Braillova písma do své kolekce. Od lidí, jimž jsou oděvy určeny především, dostala také zpětnou vazbu. „Mám nejaké odozvy aj od nevidiacich. Sú nadšení. Takéto niečo by určite uvítali vo svojom šatníku. Naklonené sú aj centrá pre nevidiacich, najmä Centrum v České Lípě a Tyfloservis v Liberci. Od nich som dostala asi najväčšiu odozvu k tomuto projektu,“ říká mladá návrhářka.

Uznání jejího nápadu se jí dostalo i ve světě módy. S kolekcí oděvů s Braillovým písmem „Touch&Go“ prošla náročné výběrové řízení a postoupila do skupiny devíti návrhářů, kteří se v polovině srpna ve Vancouveru prezentovali na prestižní přehlídce z řady Fashion Week zaměřené na mužskou módu. Zuzaninu již druhou účast na prestižní přehlídce finančně podpořila fakulta. 

Na kanadské přehlídce zaujala kromě návrhářů i světová média zabývající se módou. U toho ale nezůstalo, Zuzana se domluvila s ředitelem přehlídky Men´s Fashion Week na rozšíření destinace této módní události také o Prahu. Pomoci s přípravou pražské přehlídky může i naše fakulta textilní.

„Dohodli jsme se s organizátory, že ředitele přehlídky Juna D. Ramose přivítáme na fakultě a projednáme konkrétní možnosti, které jsou v našich silách. Tak velkou akci nemůže fakulta organizovat, můžeme ale povolat naše studenty do zákulisí přehlídky, aby jako dobrovolníci pomohli s přípravou oděvů, oblékáním a líčením modelů atd. Nabízí se také možnost podpořit účast našich studentů na přehlídce tím, že pokryjeme náklady na přihlášku do přehlídky,“ zvažuje děkanka Jana Drašarová.

Přehlídka by se měla v Praze konat v srpnu roku 2015. O tom, že pořadatel Prahu opravdu hodlá zařadit do programu Men´s Fashion Week, svědčí i to, že si už nechal zaregistrovat webovou doménu s odkazem na pražskou přehlídku.

Dodejme, že kolekci „Touch&Go“ Zuzany Hrubošové můžete vidět také na akci Univerzita dokořán  tuto neděli 29. září 2013.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Loni si velkou pozornost vysloužila přednáška zakladatele a CEO úspěšného start-upu Tanganica Filipa Svárovského.

JobTUL Days no. 2. Rezervujte si termín 6. listopadu 2024

První ročník veletrhu JobTUL Days byl velmi úspěšný, a tak jsme se s chutí pustili do příprav dalšího. V tuto chvíli máme termín a více než čtyři desítky registrovaných firem napříč obory. JobTUL Days budou opět největším veletrhem pracovních...

6. 6. 2024 | Události | 198