Rozvíjejte se i po třicítce – na Univerzitě volného času

Výstava fotografujeme děti je k vidění do 31. prosince (1).jpg
Generace 30+ fotografovala svoje děti. Výstavu můžete vidět do konce roku v Plaze.

Počítačová gramotnost, fotografování a zdravotní tělocvik, to byly tři pilotní kurzy, kterými v tomto semestru prošlo přes čtyřicet prvních účastníků Univerzity volného času. V příštím roce přibudou kurzy nové.

V Centru dalšího vzdělávání při Technické univerzitě v Liberci se o kurzy přihlásili sami lidé ve věkové skupině nad 30 let.

„Lidé za námi chodili s tím, že slyšeli o zajímavém programu Univerzity třetího věku, ptali se, jestli by se přeci jen nemohli přihlásit, nebo jestli nechystáme podobné kurzy pro mladší ročníky. To nás inspirovalo,“ říká Andrea Jakubcová, manažerka Univerzity třetího věku při Centru dalšího vzdělávání TUL.

V Centru dalšího vzdělávání TUL proto provedli podrobnější průzkum zájmu a na jeho podkladě vypsali v září čtyři kurzy. Dva se zaměřily na základy práce s počítači, dále to byly kurz fotografování dětí a zdravotní tělocvik zaměřený především na uvolnění přetíženého zádového svalstva.

Cílovou skupinou byli rodiče dětí předškolního a mladšího školního věku, kteří se chtějí dále vzdělávat a třeba se i připravit na návrat na pracovní trh.

Kurzy se konaly formou několika setkání, která čítala celkem 12 až 16 hodin. Například kurz Fotografujeme děti měl tři části. V prvním bloku se účastníci seznámili s funkcemi svého fotoaparátu, při druhém setkání se společně se svými dětmi vypravili na fotografování do exteriéru a třetí blok zaměřila lektorka Lenka Václavíková na zpracování fotografií v různých počítačových programech.

Snímky z kurzu Fotografujeme děti můžete do konce roku vidět v liberecké Nákupní galerii Plaza. V přízemí vedle pobočky ČSOB uspořádalo Centrum dalšího vzdělávání menší výběrovou výstavu.

„Do kurzů, o které byl velký zájem, se přihlásilo celkem 44 zájemců, převážně žen. V době výuky jsme zajistili hlídání dětí účastníkům z řad zaměstnanců univerzity i mimouniverzitním. To zvýšilo zájem o nabízený program,“ říká Andrea Jakubcová.

Univerzita volného času bude pokračovat i v příštím roce. V nabídce bude kurz fotografie, který se zaměří pravděpodobně úžeji, a to na portrét. Univerzita volného času otevře také počítačový kurz pro pokročilejší uživatele a nabídne nově kurz první pomoci u dětí a kurzy komunikace včetně krizové komunikace.

Semináře se zaměří na to, jak zvládat krizovou situaci v práci i doma, jedním z témat bude komunikace s dospívajícími v pubertě, nebo téma šikany. Zvažujeme i otevření kurzů psychologie,“ doplňuje Andrea Jakubcová a dodává, že všechny kurzy jsou hrazeny z rozvojového projektu a jsou proto zdarma.

Pokud máte zájem o nabídku Univerzity volného času, navštivte stránky Centra dalšího vzdělávání TUL, pod záložkou UVČ najdete potřebné informace, včetně možnosti přihlášení.

Radek Pirkl