Cenu Gloria musaealis 2013 získala publikace k výstavě Mladí lvi v kleci, kterou v Oblastní galerii v Liberci připravila Anna Habánová z katedry historie naší fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické.
Publikace, kterou loni na podzim vydalo prestižní nakladatelství Arbor vitae, vyšla jako katalog k výstavě uměleckých skupin německy hovořících výtvarníků z Čech, Moravy a Slezska v meziválečném období. Výjimečná byla už sama výstava tím, že vůbec poprvé ve středoevropském kontextu nabídla ucelený pohled na umění českých Němců mezi lety 1918–1945. Úspěšnou výstavu v Oblastní galerii v Liberci na podzim loňského roku shlédlo 7000 lidí.
Součástí projektu byla i mezinárodní, velmi dobře obsazená konference s názvem Ztracená generace, ke které vyšla na Technické univerzitě v Liberci kolektivní monografie.
Na přípravách výstavy Mladí lvi v kleci a rozsáhlého katalogu pracovala Anna Habánová pět let a obojí se jí podařilo uskutečnit především díky finanční podpoře Grantové agentury České republiky, o kterou zažádala přes libereckou fakultu, kde přednáší dějiny umění.
Oceněná kniha-katalog představuje více než pět set maleb, grafik, kreseb, plastik a skleněných objektů německých uměleckých spolků tvořících v Československu. Sedmičlenná porota soutěže Gloria musaealis 2013 složená z nezávislých odborníků ocenila na publikaci to, že: „mnohá díla musela být nejprve vystopována v českých či zahraničních fondech, zasazena do kontextu dané doby a také příslušných uměleckých sdružení. Autorský kolektiv vynaložil oceněníhodné úsilí též ve snaze přiblížit životní osudy tvůrců. Publikace představuje důležitý pramen k uvedenému tématu,“ píše se v závěrečném hodnocení.
Slavnostní vyhlášení výsledků 13. ročníku soutěže Gloria musaealis 2013 se konalo ve čtvrtek 15. května večer ve Sladkovského sále Obecního domu v Praze. Cenu za publikaci Mladí lvi v kleci převzala editorka svazku Anna Habánová z rukou náměstkyně ministra kultury Anny Matouškové.
Soutěž každoročně vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR a Asociace muzeí a galerií České republiky ve snaze přispět ke všeobecnému zvýšení prestiže muzejních institucí, posílení obecného chápání smyslu jejich existence jako strážců významné části národního kulturního dědictví a také ve snaze nastartovat zdravé konkurenční prostředí uvnitř oboru. Autoři oceněných prací v kategoriích muzejní výstava roku, muzejní počin a muzejní publikace získávají kromě trofeje také odměnu ve výši 70.000 korun.
„Ráda bych prostředky investovala do propagace dvou letošních navazujících projektů, výstavy sochařky Mary Duras a libereckého zapomenutého malíře Erwina Müllera, které se uskuteční v liberecké galerii v Lázních v létě a na podzim letošního roku,“ řekla redakci T-UNI editorka oceněné publikace Anna Habánová.
Radek Pirkl
O výstavě jsme psali zde:Tvorba českých Němců se vrátila z depozitářů do výstavních síní
Další články v rubrice
Rektor Brzezina zapálí svíčku za oběti holocaustu
Na 27. ledna připadá Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, letos si navíc připomínáme 80 let od konce 2. světové války. Velvyslanectví státu Izrael v ČR se rozhodlo propojit obě vzpomínky v symbolickém...
Unikátní soutěž ve 3D tisku ovládly modely motorů
Sestava modelů synchronního a asynchronního motoru získala první místo v soutěži o nejlepší výukový model z oblasti techniky nebo přírodních věd zhotovený 3D tiskem, kterou potřetí uspořádala Fakulta strojní TUL. Vítězný tým z SPŠ Česká Lípa...
Fotbalisty na střídačce zahřeje chytrý návlek s nanovrstvou a powerbankou
Zimu na střídačce zná každý fotbalista od okresních soutěží až po Premier League. Tělo, hlavu a ruce ochráníte před chladem vrstvami, ale kopačky nejsou žádné zimní boty, a tak jsou chodidla a kotníky v chladných dnech brzy úplně ledové. Řešení...