Do Galerie osobností průmyslu byl při zahájení letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně uveden generální ředitel liberecké akciové společnosti VÚTS Miroslav Václavík, který dlouhodobě působí i na naší fakultě strojní. Profesor Václavík převzal v Brně dvě prestižní ceny: Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci a inovační činnost a Cenu Svazu průmyslu a dopravy ČR. Ocenění mu předal prezident SP ČR Jaroslav Hanák za účasti premiéra ČR Bohuslava Sobotky.
Profesor Miroslav Václavík je duchovním otcem a ředitelem Centra rozvoje strojírenského výzkumu Liberec, které společnost VÚTS (nástupce libereckého Výzkumného ústavu textilních strojů) vybudovala jako špičkově vybavené vědecko-výzkumné pracoviště. Miroslav Václavík byl jmenován ředitelem VÚTS po roce 1989. Také jeho zásluhou ústav prosperoval i v porevoluční době, kdy se většina tehdejších oborových výzkumných ústavů nedokázala transformovat do nových podmínek a zanikla. Zaměřil se na stroje vyrábějící technické textilie a se svým týmem dokázal najít uplatnění i v jiných oborech, zejména při vývoji mechanismů pro obráběcí, sklářské, bižuterní a další stroje.
Profesor Václavík je významnou autoritou ve výzkumu a vývoji na celostátní úrovni s přesahem i mimo ni a je celoživotně úzce spjat s naší univerzitou. Vždyť Výzkumný ústav textilních strojů Liberec (VÚTS) a liberecká univerzita spolupracují od doby svého vzniku v 50. letech. Obě instituce spolu řešily a řeší výzkumné úkoly, řada osobností ústavu na naší univerzitě učila a stále učí.
Vzájemné propojení obou institucí je dobře patrné i na příkladu osobnosti Miroslava Václavíka. Ten v roce 1966 absolvoval fakultu strojní naší univerzity (tehdy Vysoké školy strojní a textilní v Liberci). V letech 1979 - 1990 byl vedoucím matematicko-fyzikálního odboru VÚTS Liberec. V roce 1990 byl jmenován ředitelem a v roce 1992 generálním ředitelem VÚTS Liberec, a.s. Ten samý rok na naší univerzitě habilitoval a v roce 2000 byl také jmenován profesorem v oboru Konstrukce strojů. Byl také vedoucím katedry mechaniky, pružnosti a pevnosti fakulty strojní, kde působí dodnes. Je členem vědecké rady fakulty textilní, která letos v únoru ocenila jeho přínos k rozvoji textilního oboru udělením Čestné plakety Vladimíra Svatého. „Pod jeho vedením prošel výzkumný ústav úspěšně ekonomickou transformací a procesem privatizace. Díky němu je dnes výzkumný ústav uznávaným pracovištěm i pro oblast textilních strojů,“ řekla tehdy děkanka fakulty textilní Jana Drašarová. Spolupráce je podle ní oboustranně výhodná, a to nejen v oblasti vědy, ale i ve výuce a přípravě nových technicky vzdělaných odborníků a také při vytváření podmínek pro jejich uplatnění v praxi.
Profesor Václavík se ve své vědecko-výzkumné činnosti zaměřil na teorii mechanismů, zejména navrhování vačkových a kloubových mechanismů. Spolu se Zdeňkem Kolocem vybudoval centrum pro zpracovatelský průmysl pro tuzemské i zahraniční firmy. Je členem organizací, jako jsou Hlavní výbor České společnosti pro mechaniku ČAV, Národní komitét IFToMM, Who´s Who in Mechanical Engineering (USA), dále je členem odborné komise Rady pro výzkum a vývoj, Rady Inženýrské akademie, Rady programu IMPULS při ministerstvu průmysl a obchodu, předsedou Rady programu Eureka při ministerstvu školství a byl osm let předsedou Technical Committee Linkages and Cams IFToMM. Je spoluautorem 15 patentů a držitelem ocenění Česká hlava za nejlepší inovaci (2004).
„Technická univerzita v Liberci pro mě je a vždy byla spolehlivým a konstruktivním partnerem,“ řekl Václavík a mimo jiné připomněl velmi úzkou spolupráci například při realizaci úspěšných projektů Výzkumné centrum Textil a Textil II. Dodal také, že absolventi naší univerzity byli a jsou významnou posilou vědecko-výzkumných týmů VÚTS a.s.
J. Kočárková
Další články v rubrice

Zájemci stáli fronty na zápis do registru dárců. Chtěli pomoci
Obrovský zájem nejen studentů provázel třídenní nábor pro Český národní registr dárců kostní dřeně, který probíhal na naší univerzitě. Akce reagovala na vlnu solidarity s malou Madlenkou, ale i tisíci bezejmennými pacienty, kteří naléhavě...

Projekt našich historiků věnovaný holocaustu je Kulturním počinem 2024
Projekt historičky Kateřiny Portmann a studujících katedry historie z TUL „Návrat domů“ ocenilo město Liberec hlavní cenou za Kulturní počin 2024. Projekt dokázal symbolicky vrátit občanství potomkům obyvatel a obyvatelek města zavražděných při...

Studenti připravili vlastní software pro přednášku softwarového aktivisty Stallmana
Americká legenda, která je zakladatelem svobodného softwarového projektu GNU, Richard Stallman si během svého turné po Evropě udělal zastávku také na naší univerzitě. Příprava jeho přednášky byla velmi netradiční. Stallman je známý tím, že...