Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Spolupráci na úrovni vědců vyzdvihli rektor s velvyslancem

Návštěva velvyslance Izraele (7).jpg
Velvyslanec Gary Koren (vpravo) navštívil naše laboratoře.

Jeho Excelence Gary Koren, velvyslanec Státu Izrael v České republice, nebyl v Liberci poprvé, poprvé však navštívil libereckou univerzitu, která patřila k hlavnímu bodu programu jeho krátké návštěvy města.

S velvyslancem, který přijel v doprovodu náměstků hejtmana Libereckého kraje, hovořili dnes dopoledne na půdě naší univerzity rektor Zdeněk Kůs a prorektor Ondřej Novák. Rektor Kůs krátce představil Technickou univerzitu v Liberci a především její vědecko-výzkumná zaměření.

„Na Technické univerzitě v Liberci zastáváme přesvědčení, že je důležité, aby univerzita kooperovala s průmyslem a s podniky,“ uvedl v závěru své prezentace rektor. Právě spolupráce na poli vědy a výzkumu byla hlavním bodem a tématem návštěvy izraelského velvyslance.

„Za mého působení na velvyslanectví pracujeme na vládních úrovních na rámcové smlouvě mezi oběma zeměmi, která má za cíl propojit český a izraelský výzkum,“ řekl velvyslanec. A přiblížil konkrétní bázi případné spolupráce i pro naši univerzitu: „Izrael se letos přidal k Horizontu 2020. Pokud by se společné projekty v oblasti například nanotechnologií nebo kompozitních materiálů, které jste mi zde představili, podařilo zařadit do programu Horizont 2020, vlády obou zemí takovou spolupráci jistě podpoří,“ uvedl velvyslanec Gary Koren.

Rektor Kůs s velvyslancem se shodli na tom, že vládní a ministerská vůle a jednání jsou v případě vědy a výzkumu pouze jednou částí dohody. „Jako místopředseda České konference rektorů mohu potvrdit, že na úrovni ministerstva, vlády a rektorů diskuze a spolupráce funguje, souhlasím však s vámi v tom, že je nyní potřeba propojit vědu a výzkum na úrovni jednotlivých pracovišť a vědců,“ dodal rektor Kůs.

Jeho Excelnce Gary Koren dále uvedl, že pokud se v Liberci nebo jinde v České republice bude konat významná odborná konference, je připraven na ní přivést vědce z Izraele, a naopak, pokud se bude konat důležitá konference v Izraeli, zasadí se o přítomnost českých vědců.

Velvyslanec si poté prohlédl několik našich laboratoří špičkového výzkumu v Centru pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI). Mladým vědcům, kteří ho zasvěcovali do svého vědeckého zájmu a výsledků svého bádání, kladl mnoho otázek. „Dozvěděl jsem se tady spoustu nového a zajímavého,“ glosoval s uznáním velvyslanec při odchodu z laboratoří.

Radek Pirkl

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Upravene @ Jaroslav Tomasek (29 of 71).jpg

Educa Kids přilákala na TUL desítky dětí a rodičů

Jak poznají nevidomí šachisté svoji figurku? A jak se tká náhrada pro cévu, kterou v těle nemocného člověka proudí krev? Odpovědi na tyto otázky už znají desítky dětí, které s rodiči navštívily hravě vzdělávací akci Educa Kids. Technická...

14. 10. 2021 | Události | 213

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce