Jeho Excelence Gary Koren, velvyslanec Státu Izrael v České republice, nebyl v Liberci poprvé, poprvé však navštívil libereckou univerzitu, která patřila k hlavnímu bodu programu jeho krátké návštěvy města.
S velvyslancem, který přijel v doprovodu náměstků hejtmana Libereckého kraje, hovořili dnes dopoledne na půdě naší univerzity rektor Zdeněk Kůs a prorektor Ondřej Novák. Rektor Kůs krátce představil Technickou univerzitu v Liberci a především její vědecko-výzkumná zaměření.
„Na Technické univerzitě v Liberci zastáváme přesvědčení, že je důležité, aby univerzita kooperovala s průmyslem a s podniky,“ uvedl v závěru své prezentace rektor. Právě spolupráce na poli vědy a výzkumu byla hlavním bodem a tématem návštěvy izraelského velvyslance.
„Za mého působení na velvyslanectví pracujeme na vládních úrovních na rámcové smlouvě mezi oběma zeměmi, která má za cíl propojit český a izraelský výzkum,“ řekl velvyslanec. A přiblížil konkrétní bázi případné spolupráce i pro naši univerzitu: „Izrael se letos přidal k Horizontu 2020. Pokud by se společné projekty v oblasti například nanotechnologií nebo kompozitních materiálů, které jste mi zde představili, podařilo zařadit do programu Horizont 2020, vlády obou zemí takovou spolupráci jistě podpoří,“ uvedl velvyslanec Gary Koren.
Rektor Kůs s velvyslancem se shodli na tom, že vládní a ministerská vůle a jednání jsou v případě vědy a výzkumu pouze jednou částí dohody. „Jako místopředseda České konference rektorů mohu potvrdit, že na úrovni ministerstva, vlády a rektorů diskuze a spolupráce funguje, souhlasím však s vámi v tom, že je nyní potřeba propojit vědu a výzkum na úrovni jednotlivých pracovišť a vědců,“ dodal rektor Kůs.
Jeho Excelnce Gary Koren dále uvedl, že pokud se v Liberci nebo jinde v České republice bude konat významná odborná konference, je připraven na ní přivést vědce z Izraele, a naopak, pokud se bude konat důležitá konference v Izraeli, zasadí se o přítomnost českých vědců.
Velvyslanec si poté prohlédl několik našich laboratoří špičkového výzkumu v Centru pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI). Mladým vědcům, kteří ho zasvěcovali do svého vědeckého zájmu a výsledků svého bádání, kladl mnoho otázek. „Dozvěděl jsem se tady spoustu nového a zajímavého,“ glosoval s uznáním velvyslanec při odchodu z laboratoří.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Projekt LIFEPOPWAT získal od Evropské komise titul v sekci cirkulární ekonomika a kvalita života
Projekt LIFEPOPWAT na čištění odpadních vod, které vytékají ze starých skládek pesticidních látek, funguje na lokalitě v Česku a Polsku a čistí toxické vody se skoro 100% účinností. Teď výsledky projektu, který se zrodil na CXI TUL, ocenila...

Blackout na univerzitě, kdo a jak ho řeší?
Páteční celorepublikový blackout prověřil, že na TULce jsme na výpadky proudu dobře připraveni a především to, že tu máme lidi, kteří jdou domů, až když vše zase běží. Přečtěte si, jak to v pátek 4. července pobíhalo z pohledu Oddělení...

Univerzita dostává své technologie na globální trh
Spacáky s nanomembránou značky KWAK se právě v tyto dny dostávají do sítě prodejen Decathlon, největšího světového prodejce sportovního oblečení a vybavení. Membránu spacáků vyvíjeli specialisté z naší katedry hodnocení textilií. Technologie z TUL...