Vzpomínka na pana profesora Adolfa Melezínka

Vzpomínka na profesora Adolfa  Melezínka
Pan profesor Adolf Melezínek

Se smutkem v srdci jsem přijal zprávu, že dne 23. ledna 2015  zemřel  ve věku nedožitých osmdesáti tří let  profesor Adolf
Melezínek,  emeritní člen vědecké rady naší univerzity, její doktor  honoris causa ,  emeritní člen akreditační komise  vlády České
republiky   a můj spolužák z fakulty.

Pocházel z rodiny  vídeňského Čecha, železničáře,  který se po druhé  světové válce  vrátil  s rodinou do Prahy.  Zde Áda  vystudoval elektrotechnickou průmyslovku a  pak  ČVUT, fakultu elektrotechnickou, kde  promoval v roce 1957.  Již jako student  učil externě na průmyslovce, po promoci tam několik let působil a pak přešel na tehdejší Ústav rozvoje vysokých škol při ČVUT. Zde učil teorii elektrotechnických předmětů a  prakticky učil v tehdejších kurzech pedagogického minima pro inženýry.Po roce 1968 se  nemohl vyrovnat s projevy normalizace a vrátil  se do rodné Vídně.  Zde pracoval  nějakou dobu u firmy Siemens

Výrazný zlom v jeho životě byl rok 1970, kdy byla založena  nová  univerzita v  rakouském Klagenfurtu . Ada  Melezinek  přišel s návrhem  humanizace inženýrského vzdělávání, spojeného s  propracovaným systémem pedagogického vzdělávání  techniků- učitelů. Díky němu v Klagenfurtu vzniklo  významné pracoviště . S tím souvisí i jeho role zakladatele, dlouholetého presidenta a doživotního  čestného presidenta   mezinárodní společnosti   IGIP, (Internationale Gesellschaft fur Ingeniuerpadagogik).

Hned po   sametové revoluci  se  Adolf Melezínek rozjel do Prahy a  dalších měst, kde byly technické vysoké školy. V Liberci jsme se setkali jako spolužáci a současně zde  profesor Melezínek objevil svého žáka  z průmyslovky Vojtu Konopu. Naše univerzita se stala jedním z prvních členů české pobočky IGIP a je tomu tak dodnes.

To, co pro nás prof. Melezínek udělal v době po revoluci, se nedá snad ani vyjádřit. Byly to desítky pozvání na konference, semináře i osobní návštěvy a to vše  hradila  rakouská strana. Stal se členem naší vědecké rady a udělení titulu   Doctor honoris causa  bylo jen malou splátkou za to, co pro  nás udělal.

Již od vysokoškolských studií byl v ročníku přirozenou autoritou, je autorem více než  deseti knih z oblasti elektrotechniky a radiotechniky,  nespočetně článků  z oblasti teorie vzdělávání ,  v prestižním nakladatelství Springer  vyšla   ve více vydáních jeho kniha Inženýrská  pedagogika.

Osobně byl profesor Melezínek přímý, čestný, nesmírně obětavý a pracovitý člověk. Měl též pilotní oprávnění a nezapomenu na jednu návštěvu Klagenfurtu spolu se Zdeňkem Kovářem a  Rudou Andělem.  Áda nás zavezl na letiště, posadil do malého letadla a vyletěl s námi nad  nádhernou krajinu Korutan.  Vše  bylo v  pořádku až do chvíle, kdy předal řízení Zdeňkovi Kovářovi, který nikdy jako pilot nelétal.  Byla  ve mne malá dušička, ale po chvíli se  ujal řízení Áda a hladce jsme  přistáli.

Čest jeho památce

Jiří Vacek