pátek 10. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Stavíme mezigenerační mosty porozumění

Stavíme mezigenerační mosty porozumění

Stavíme mezigenerační mosty porozumění
Co jsme už udělali v projektu

Celoživotní vzdělávání musí patřit mezi důležité cíle univerzit stejně jako vzdělávání mladé generace. Na setkání koordinátorů partnerských institucí, které od 1. září 2014 realizují mezigenerační projekt „Mladší stavějí se seniory mosty pro Evropu- Ältere bauen mit Jüngeren Brücken für Europa“, to řekl vedoucí projektu profesor Roland Schöne z Technické univerzity v Chemnitz. Projekt je podporován Evropskou unií v rámci programu Erasmus a bude ukončen v srpnu 2017.

Dnes je již zcela samozřejmé, že se senioři chtějí vzdělávat a je společensky důležité jim to umožnit. Na koordinační schůzce se na půdě naší univerzity sešli zástupci partnerských organizací - TU Chemnitz (Německo), Gefas Steiermark (Rakousko), TU Liberec (ČR) a Zveza družstev Slovenije (Slovinsko). Porovnávali přístup k seniorům, který se podstatně v jednotlivých zemích liší. Zatímco naše univerzita  na svoji Univerzitu třetího věku přijímá výhradně uchazeče s ukončeným středoškolským vzděláním, v Německu se maturita nevyžaduje. V Rakousku mohou senioři navštěvovat přenášky denního studia, aktivitami pro seniory se nezabývají univerzity ale jiné instituce - například vzdělávací centrum Gefas Steiermark. „Prostředky na vzdělávání seniorů získáváme výhradně ze sponzorských darů a z grantů,“ uvedla vedoucí Centra Andrea Grabher.

Je potřeba, aby se vzdělávání seniorů dostalo do popředí zájmů politiků a vytvořilo se klima, které bude využívat mezinárodních zkušeností,“ řekl profesor Schöne s tím, že  realizátoři projektu usilují o intenzivnější kontakty mezi seniory a mladou generací a o vzájemné poznání kultur jednotlivých zemí. Nabídl projektovým partnerům možnost on-line sledovat přednášky na TU Chemnitz. „Této nabídky rádi využijeme v našem kurzu německého jazyka. Naši senioři se v rámci projektu s německými kolegy setkávají, dopisují si a pořádáme vzájemná setkání. Přednášky on-line jsou dalším kvalitativním krokem kupředu,“ řekla Jitka Pacltová, koordinátorka projektu za TUL.

Užší kontakty umožní a aktuální informace zprostředkuje nová webová stránka projektu. „Budeme se na ni vzájemně informovat o našich aktivitách, zveřejňovat pozvánky na naše akce, vyměňovat si zkušenosti. Naše partnery například pozitivně inspirovaly společné akce seniorů a Dětské univerzity, za dobrý nápad označili  přednášky, na kterých studenti Univerzity třetího věku žákům základních škol  vyprávěli o zaniklých průmyslových památkách Liberce, nebo návštěvy studentů denního studia na výuce naší Univerzity třetího věku. Já zase velmi oceňuji práci našich německých kolegů se zahraničními studenty a jejich takzvané „kmotrovské programy,“ řekla Jitka Pacltová z TUL.

Podle Jitky Pacltové se liberecká univerzita nemá v oblasti vzdělávání za co stydět. Naopak poskytuje nadstandardní služby. Nepořádá sice seniorské přednášky pro širokou veřejnost ani přednášky spojené se studenty prezenčního studia, kde jsou senioři víceméně trpěni. Nabízí však plnohodnotné semináře výhradně pro seniory.  Univerzitu třetího věku, kterou provozuje Centrum dalšího vzdělávání Technické univerzity v Liberci, navštěvuje více než 300 seniorů, průměrný věk je 65 let.

J. Kočárková

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání