Další Česká hlava na naší univerzitě

Profesor L. Hes

Na letošním ročníku soutěže Česká hlava získal Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu, profesor Luboš Hes z Katedry hodnocení textilií  Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Cenu, která se uděluje za významnou technickou či výrobní inovaci, získal profesor Hes a jeho soukromá firma SENSORA za nedestrukční přístroje ALAMBETA a PERMETEST pro měření tepelného komfortu oděvů.

Tepelný komfort je základním užitným parametrem jak běžných oděvů a sportovních dresů, tak zejména ochranných (hasičských, lékařských) a tzv. outdoorových oděvů. Pro alpinistu např. snížení tepelné izolace spodního prádla nebo spacího pytle v důsledku akumulovaného potu může znamenat ohrožení života.Nové přístroje jsou unikátní v tom, že umožňují rychlé přímé měření parametrů tepelného komfortu celých oděvů sestávajících z několika vrstev různých textilií, a to bez jejich poškození.

V České republice byly tyto přístroje použity při vývoji nového spodního prádla a ponožek vyráběných  firmou MOIRA. Řada dalších měření pak přispěla k vývoji i dalších nových textilií, zejména pak spacích pytlů, vyráběných českými outdoorovými firmami. Celkem se přístroje profesora Hese používají ve 22 zemích světa.

Cenu profesoru Hesovi předal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který k tomu uvedl: „Velmi si vážím lidí, kteří své znalosti dokáží využívat pro objevování nových věcí a jsou navíc schopni najít pro tyto nápady konkrétní použití a prakticky je realizovat v rámci svého podnikání. Můj resort se snaží právě tyto lidi maximálně podporovat a hledat cesty, jak ještě zvýšit počet lidí, kteří v tomto směru uspějí. Za jeden z nejúčinnějších nástrojů podpory považuji evropské fondy. V minulém programovém období jsme v rámci programů Inovace, Potenciál či Spolupráce podpořili více než 2 200 malých a středních podnikatelů, kteří získali dotace ve výši přesahující 27 miliard korun. V aktuálním OP PIK zatím přijímáme první žádosti, konkrétně ve výzvě Inovace podnikatelé dosud registrovali na 500 žádostí se způsobilými výdaji ve výši téměř 30 miliard korun. Kromě toho chceme podpořit inovativní podnikatele v jejich úplných začátcích, připravujeme proto komplexní platformu – Národní inovační fond –, která formou rizikového kapitálu nabídne začínajícím podnikatelům až 1,4 miliardy korun,“ řekl ministr.

Profesor Luboš Hes vyučuje na naší fakultě textilní předmět Komfort textilií. Ve svém oboru publikoval na tři stovky odborných prací a je autorem zhruba šesti desítek patentů. Předmět Komfort textilií vyučoval i v zahraničí: v Turecku, v Portugalsku, Polsku, Německu, Indii a Rumunsku . Za svoji činnost  získal řadu ocenění: čestný doktorát Doctor honoris causarumunské Technické univerzity G. Asahi, čestnou plaketu za cenný vědecký přínos k činnosti katedry textilního inženýrstvím univerzitě  v Izmiru , čestný titulu Honorary Fellowship of The Textile Institute (HonFTI) v Manchestru. V roce 2010 mu udělil děka Fakulty textilní TUL pamětní medaili FT TUL za dlouholeté působení na fakultě, za dlouholetou spolupráci a za významný přínos pro rozvoj fakulty.

"Jsem rád že moje přístroje slouží nejen výrobním firmám, ale také vědecké práci  na fakultě. Zhruba 30 procent studentů měřilo na těchto přístrojích při psaní svých závěrečných prací. Využívají je kolegové i z jiných kateder," řekl profesor Hes. Dodal, že unikátní elektroniku a software k těmto přístrojům vyvinul ve své firmě docent Ivan Doležal z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL.

-red-