Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Zemřel profesor Bořek Šípek, bylo mu 66 let

Zemřel profesor Bořek Šípek, bylo mu 66 let
Profesor Bořek Šípek

Dnes ve věku 66 let zemřel výtvarník, architekt a designér Bořek Šípek. Úmrtí světoznámého umělce vnímají významné osobnosti jako velkou ztrátu pro českou kulturu. Odborníci oceňují jak Šípkův mezinárodní umělecký přínos, tak i jeho mnohaletou pedagogickou činnost.

Profesor Šípek byl po dvě volební období (2005–2012) děkanem Fakulty umění a architektury TUL a na fakultě učil i po odchodu z funkce. Pro Fakultu umění a architektury je úmrtí profesora Bořka Šípka velkou ztrátou. Díky jemu byl na naší fakultě akreditován samostatný obor design prostředí v rámci studijního programu Design. Liberec byl první v Evropě, kde se tento obor samostatně začal vyučovat. Jeho jméno zvýšilo Katedře designu i společenskou prestiž a to i mimo Českou republiku. Spolupracoval se světovými designérskými firmami. V zahraničí patřil k nejznámějším českým umělcům a to bylo dobrou devizou i pro studenty a absolventy jeho ateliéru, kteří  mohli úspěšně reprezentovat libereckou fakultu v národních i mezinárodních soutěžích.

Profesor Šípek velmi rád učil. I přes svůj  věhlas to byl člověk skromný a  spíše uzavřený, ale ke studentům si vždy našel dobrý vztah, aniž ztrácel svoji přirozenou autoritu. Podporoval jejich fantazii a nebránil se ani odvážným experimentům. ….."No,  já mám prostě rád úlety… Všelijaké úlety u svých studentů podporuji, vždyť kdy jindy než při studiu si člověk může emoce a nevázanost dovolit.  A navíc to vůbec neznamená, že se lidé  odvážného a neformálního ražení neprosadí v praxi. Všechno se nemusí racionálně zdůvodňovat, zvláště, když je výsledkem emociálně příjemný předmět nebo dům…,“ řekl mi profesor Šípek při jednom z našich rozhovorů. A pamatuji si, že studenti na něj nedali dopustit. Mají mu být za co vděčni, vždyť z jeho ateliéru vzešly desítky absolventů – a většinou našli dobré uplatnění.

"Já budu na profesora Bořka Šípka vzpomínat nejen jako na vynikajícího výtvarníka a dobrého pedagoga, ale i jako na zodpovědného a poctivého člověka, kterého sláva nezkazila.  Na naší fakultě zanechal nesmazatelnou pozitivní stopu. Těžko za něj budeme hledat náhradu. Budeme se ale snažit o to, abychom udrželi úroveň studia, na kterou katedru designu povznesl,“ řekl děkan FUA TUL profesor Zdeněk Fránek.

Nesmazatelnou pozitivní stopu zanechal profesor Bořek Šípek v české i světové kultuře…..

Čest jeho památce!

-koč- 

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_6167_120_ptts.jpg

O post rektora TUL se ucházejí dva kandidáti

Stávající rektor Miroslav Brzezina a Josef Šedlbauer, vedoucí katedry chemie FP TUL, kandidují na rektora Technické univerzity v Liberci. Předseda akademického senátu vyhlásil kandidáty podle harmonogramu voleb dnes odpoledne.

21. 9. 2021 | Univerzita | 562