Zemřel profesor Bořek Šípek, bylo mu 66 let

Zemřel profesor Bořek Šípek, bylo mu 66 let
Profesor Bořek Šípek

Dnes ve věku 66 let zemřel výtvarník, architekt a designér Bořek Šípek. Úmrtí světoznámého umělce vnímají významné osobnosti jako velkou ztrátu pro českou kulturu. Odborníci oceňují jak Šípkův mezinárodní umělecký přínos, tak i jeho mnohaletou pedagogickou činnost.

Profesor Šípek byl po dvě volební období (2005–2012) děkanem Fakulty umění a architektury TUL a na fakultě učil i po odchodu z funkce. Pro Fakultu umění a architektury je úmrtí profesora Bořka Šípka velkou ztrátou. Díky jemu byl na naší fakultě akreditován samostatný obor design prostředí v rámci studijního programu Design. Liberec byl první v Evropě, kde se tento obor samostatně začal vyučovat. Jeho jméno zvýšilo Katedře designu i společenskou prestiž a to i mimo Českou republiku. Spolupracoval se světovými designérskými firmami. V zahraničí patřil k nejznámějším českým umělcům a to bylo dobrou devizou i pro studenty a absolventy jeho ateliéru, kteří  mohli úspěšně reprezentovat libereckou fakultu v národních i mezinárodních soutěžích.

Profesor Šípek velmi rád učil. I přes svůj  věhlas to byl člověk skromný a  spíše uzavřený, ale ke studentům si vždy našel dobrý vztah, aniž ztrácel svoji přirozenou autoritu. Podporoval jejich fantazii a nebránil se ani odvážným experimentům. ….."No,  já mám prostě rád úlety… Všelijaké úlety u svých studentů podporuji, vždyť kdy jindy než při studiu si člověk může emoce a nevázanost dovolit.  A navíc to vůbec neznamená, že se lidé  odvážného a neformálního ražení neprosadí v praxi. Všechno se nemusí racionálně zdůvodňovat, zvláště, když je výsledkem emociálně příjemný předmět nebo dům…,“ řekl mi profesor Šípek při jednom z našich rozhovorů. A pamatuji si, že studenti na něj nedali dopustit. Mají mu být za co vděčni, vždyť z jeho ateliéru vzešly desítky absolventů – a většinou našli dobré uplatnění.

"Já budu na profesora Bořka Šípka vzpomínat nejen jako na vynikajícího výtvarníka a dobrého pedagoga, ale i jako na zodpovědného a poctivého člověka, kterého sláva nezkazila.  Na naší fakultě zanechal nesmazatelnou pozitivní stopu. Těžko za něj budeme hledat náhradu. Budeme se ale snažit o to, abychom udrželi úroveň studia, na kterou katedru designu povznesl,“ řekl děkan FUA TUL profesor Zdeněk Fránek.

Nesmazatelnou pozitivní stopu zanechal profesor Bořek Šípek v české i světové kultuře…..

Čest jeho památce!

-koč- 

Další články v rubrice

IMG_8232.jpg

Model před menzou ukazuje zmodernizovanou nemocnici

Gigantický model areálu Krajské nemocnice v Liberci včetně budoucí podoby nového Centra urgentní medicíny zakotvil během svého „turné“ i na Technické univerzitě v Liberci. Jeho výroba trvala na 3D tiskárnách stovky hodin.

14. 2. 2025 | Události | 387
Sobota a zkouškové období – ten pravý čas pro svatbu Adélky a Sama na TUL. Foto: Kryštof Novák

Když se žení student, tak na TUL

Na Technické univerzitě v Liberci se toho odehrává hodně, tak proč ne svatba? Zvlášť, když je ženich studentem a nevěsta dcerou zaměstnankyně. Svatební veselici poskytla útočiště budova G – předsálí auly i aula samotná.

28. 3. 2025 | Události | 1 830

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 631
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 350