středa 08. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Posluchačky Univerzity třetího věku učily německé děti malovat vajíčka

Posluchačky Univerzity třetího věku učily německé děti malovat vajíčka

Posluchačky Univerzity třetího věku učily německé děti malovat vajíčka
Německé děti poprvé malovaly vajíčka

Jak se malují velikonoční vajíčka a jak se plete velikonoční pomlázka, ukázali v uplynulých dnech posluchači naší Univerzity třetího věku žákům německých škol v Žitavě. Dvě předvelikonoční setkání se uskutečnila v rámci projektu v programu Erasmus + „Starší staví s mladšími mosty pro Evropu - Ältere bauen mit Jüngeren Brücken für Europa“.

S českými velikonočními zvyky seznámili naši senioři žáky šesté třídy 6. třídy Weinauschuzble v Žitavě a žáky sedmé třídy Parkschule v Žitavě. „V těchto školách se vyučuje čeština od šesté jako druhý cizí jazyk. Pár slov jsme prohodili česky, ale většinou probíhala konverzace v němčině. Účastníky workshopů jsou totiž studenti kurzu německého jazyka,“ řekla koordinátorka projektu za naši univerzitu Jitka Pacltová.  

Německé děti nebarví vajíčka, ani nepletou pomlázky. Drobné dárky jim na různých místech schovává Osterhase – velikonoční zajíček. Nadšeně se pustily do obarvování vajíček voskem i cibulovými slupkami, které jim liberecké seniorky nastřadaly. Ale, když se Jitka Pacltová nechala dobrovolně zmrskat od libereckého seniora Oldřicha Strejčka perfektně upletenou pomlázkou z osmi proutků, nejprve se rozpačitě usmívaly.  Když jim vysvětlila, že pak bude svěží celý rok, zatleskaly.

„Moc hezké,“říká česky dvanáctiletý Jürgen. A pak dodává ve své mateřštině:  „Asi by se to našim holkám nelíbilo, kdybychom je o Velikonocích začali mlátit, ale obarvená vajíčka si domů odnesu. To jsem nevěděl, že cibulové slupky tak hezky vajíčka obarví.

Projekt  „Starší staví s mladšími mosty pro Evropu / Ältere bauen mit Jüngeren Brücken für Europa“, řeší naše U3V řeší v rámci programu Erasmus+ od září 2014. Jsou do něj zapojeny také německá TU Chemnitz, Gefas Steiermark z Rakouska a slovinská Zveza družstev Slovenije. Ve svém programu má takové aktivity, jako byl například „pracovní“ výjezd posluchačů U3V na školu v německém Löbau, kde pomáhali tamním studentům v hodinách českého jazyka. „ S českými i německými studenty diskutujeme na aktuální témata, společně vaříme a také jsme jim například přiblížili své zážitky v okupačním roce 1968. Těší mě, že nás děti poslouchají a chovají se k nám hezky a mám příjemný pocit z toho, že dělám něco užitečného“, říká posluchačka naší Univerzity 3. věku Marie Tréglová.

Smyslem projektuje, aby mladá generace vnímala seniory pozitivněji a abychom si vytvořili klima, ve kterém budeme schopni využívat své zkušenosti na mezinárodní platformě. Je dobré znát své sousedy. Snažíme se o intenzivnější kontakty mezi seniory a mladou generací a o vzájemné poznání kultur jednotlivých zemí Máme v tom ještě velké rezervy. Ale vidím snahu a dobrou vůli se poznávat na obou stranách hranic. Dělá mi to radost,“ konstatuje Jitka Pacltová

-koč-

 

 

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání