S norskou NTNU můžeme spolupracovat v mnoha výzkumných směrech

S největší univerzitou v Norsku nás nyní může spojit vzdělávací i výzkumná spolupráce v ekonomických disciplínách, v oblasti strojírenství či pokročilých technologiích. Na týdenní stáži ve třech sídlech NTNU byli zástupci naší ekonomické fakulty v březnu, Norové na naši univerzitu zavítali minulý týden.

Obě stáže byly součástí projektu EFsTART / Nový začátek – Spolupráce mezi TUL (EF) a NTNU (FE) finančně podpořeného z Norských fondů. Jejich cílem bylo zjistit, na jaké bázi by mohly nejprve ekonomické fakulty, poté i obě univerzity spolupracovat.

„V nedávné době došlo v Norsku k fúzi tří univerzit ve městech Gjovik, Trondheim a Alesund pod hlavičku Norwegian University of Science and Technology – NTNU. Díky tomuto spojení je nyní oblast možné spolupráce naší univerzity s norskou stranou obrovská,“ říká proděkan Ekonomické fakulty TUL Jaroslav Demel a dodává, že se obě strany shodly na možné budoucí spolupráci ve výuce, studentských a akademických výměnách, ale také v oblastech organizace akademické instituce a zejména ve výzkumu.

Jaroslav Demel a Pavla Švermová z naší ekonomické fakulty navštívili všechny tři části nově vzniklé NTNU v polovině března. Zástupci norské strany k nám přijeli na návštěvu minulý týden. Prohlédli si laboratoře CxI a celý kampus TUL, o spolupráci hovořili s děkanem ekonomické fakulty Miroslavem Žižkou i prorektorkou TUL Soňou Jandovou. Navštívili také společnost Škoda Auto a další podniky v regionu.

„Možnou spolupráci vidím například v tématech týkajících se průmyslového managementu. Mě osobně velmi zajímá oblast výzkumu průmyslových klastrů, ale určitě můžeme nabídnout i standardní velká norská témata – energii, udržitelnost, využívání přírodních materiálů, například dřeva, v industriální architektuře a podobně,“ řekl profesor Tom Johnstad z NTNU Gjovik. Spolu s ním přijeli na naši univerzitu další dva norští kolegové a Martina Ortová – původně kolegyně naší ekonomické fakulty, nyní působící na NTNU, která byla iniciátorkou propojení liberecké a norské univerzity.

-pir-

 

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce