S největší univerzitou v Norsku nás nyní může spojit vzdělávací i výzkumná spolupráce v ekonomických disciplínách, v oblasti strojírenství či pokročilých technologiích. Na týdenní stáži ve třech sídlech NTNU byli zástupci naší ekonomické fakulty v březnu, Norové na naši univerzitu zavítali minulý týden.
Obě stáže byly součástí projektu EFsTART / Nový začátek – Spolupráce mezi TUL (EF) a NTNU (FE) finančně podpořeného z Norských fondů. Jejich cílem bylo zjistit, na jaké bázi by mohly nejprve ekonomické fakulty, poté i obě univerzity spolupracovat.
„V nedávné době došlo v Norsku k fúzi tří univerzit ve městech Gjovik, Trondheim a Alesund pod hlavičku Norwegian University of Science and Technology – NTNU. Díky tomuto spojení je nyní oblast možné spolupráce naší univerzity s norskou stranou obrovská,“ říká proděkan Ekonomické fakulty TUL Jaroslav Demel a dodává, že se obě strany shodly na možné budoucí spolupráci ve výuce, studentských a akademických výměnách, ale také v oblastech organizace akademické instituce a zejména ve výzkumu.
Jaroslav Demel a Pavla Švermová z naší ekonomické fakulty navštívili všechny tři části nově vzniklé NTNU v polovině března. Zástupci norské strany k nám přijeli na návštěvu minulý týden. Prohlédli si laboratoře CxI a celý kampus TUL, o spolupráci hovořili s děkanem ekonomické fakulty Miroslavem Žižkou i prorektorkou TUL Soňou Jandovou. Navštívili také společnost Škoda Auto a další podniky v regionu.
„Možnou spolupráci vidím například v tématech týkajících se průmyslového managementu. Mě osobně velmi zajímá oblast výzkumu průmyslových klastrů, ale určitě můžeme nabídnout i standardní velká norská témata – energii, udržitelnost, využívání přírodních materiálů, například dřeva, v industriální architektuře a podobně,“ řekl profesor Tom Johnstad z NTNU Gjovik. Spolu s ním přijeli na naši univerzitu další dva norští kolegové a Martina Ortová – původně kolegyně naší ekonomické fakulty, nyní působící na NTNU, která byla iniciátorkou propojení liberecké a norské univerzity.
-pir-
Další články v rubrice

Studenti připravili vlastní software pro přednášku softwarového aktivisty Stallmana
Americká legenda, která je zakladatelem svobodného softwarového projektu GNU, Richard Stallman si během svého turné po Evropě udělal zastávku také na naší univerzitě. Příprava jeho přednášky byla velmi netradiční. Stallman je známý tím, že...

V podnikatelské misi ministra Hladíka do Japonska má své zastoupení také TUL
Tématem, se kterým zástupkyně a zástupci 18 český podniků a institucí odletěli minulou sobotu do Japonska, je udržitelná ekonomika. Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL, jako zástupce liberecké univerzity, do mise...

AI ve výrobě účinně pomáhá a CXI zas pomáhá podnikům s implementací AI
Děje se tak v rámci projektu Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj EDIH. Na konferenci Rozjeď AI ve výrobě, která se konala 29. května v iQLANDII, se podělili zástupci několika podniků o své zkušenosti, jak jim Ústav...