pátek 10. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Liberec má park Clam-Gallasů

Liberec má park Clam-Gallasů

Milan Svoboda má úvodní slovo.jpg
O pojmenování parku se zasloužil historik Milan Svoboda z FP TUL

Historik Milan Svoboda z naší univerzity se zasloužil o to, že park u zámku v centru města nese ode dneška jméno Clam-Gallasů.

Rozprostírá se na nevelké ploše. Duby, rododendrony, záhon růží a kamínky sypané pěšiny skrz udržované trávníky. Nenápadná, ale velmi cenná oáza klidu v těsné blízskosti centra Liberce, který příliš dalších oddechových zón ve svém srdci nenabízí.

Na jedné straně ho ohraničují zdi renesančního zámku, i proto ho Liberečané nazývají Zámecký park, dříve Schlosspark, ale nebyl to nikdy jeho oficiální název. Na protilehlé straně s ním sousedí nově zrekonstruovaná univerzitní budova P, kde sídlí mimo jiné katedra historie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické (FP).

Historik a pedagog Milan Svoboda tak skrz něj nebo kolem něj chodí takřka denně, nedalo mu to a rozhodl se prosadit pro park jméno.

„Od druhé poloviny 18. století se rod  Clam-Gallasů a jeho příbuzní s typickou dobročinností a péčí zasazují o kulturní, sociální i hospodářský rozvoj celého libereckého regionu. Byl to zde poslední významný hraběcí rod,“ odůvodňuje volbu jména Milan Svoboda na dnešním slavnostním aktu, při kterém je park oficiálně „pokřtěn“ na park Clam-Gallasů. Dodal dále, že je to volba podpořená i situováním parku – sousedící renesanční zámek vlastnili jako poslední rod Clam-Gallasové, v jeho kapli byl pokřtěn významný člen rodu Franz Clam-Gallas. A dnešní Komenského ulice, která park lemuje, nesla až do první republiky jméno Clam-Gallas Strasse.

„Naše katedra je jedinou katedrou historie v regionu a je dobře, že se naši historici neuzavírají do svého bádání, ale přispívají zde k dění a oživují kulturní odkaz našich předků. Kdo jiný by tak měl činit? Ať už četnými přednáškami pro veřejnost, nebo třeba úsilím, které dnes společně završujeme pojmenováním tohoto parku,“ řekl dnes redakci T-UNI děkan FP Jan Picek.

„Zároveň věřím, že tím pojmenováním vzroste třeba i mezi mladými Liberečany povědomí o rodu Clam-Gallasů a jeho významu pro město a celý region,“ dodal.

Na dnešním slavnostním aktu promluvili také primátor Liberce Tibor Batthyány a pravnučka Franze Clam-Gallase Christine Winkelbauer-Kellyová, která je také předsedkyní Správní rady Nadačního fondu Clam-Gallas. Oba ve svém projevu neopomenuli poděkovat reprezentaci Technické univerzity v Liberci a především jejím historikům za předložení a prosazení Clam-Gallasů do jména parku. Oba poté v přilehlé zámecké kapli podepsali memorandum, kterým se město Liberec zavazuje instalovat v parku také bustu Franze Clam-Gallase. Měla by být hotova přibližně za rok.

Radek Pirkl

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání