Moskevský energetický institut projevil zájem o spolupráci

NESEFF Liberec 2017 (1).jpg
Zástupci Moskevského energetického institutu na TUL

Jeden ze závěrů konference NESEFF, kterou fakulta strojní pořádala koncem září, je příslib budoucí spolupráce s Moskevským energetickým institutem a Technickou univerzitou v Baku na poli výměny doktorandů.

NESEFF (Network for Energy Supply and Energy Efficiency) je mezinárodní organizace zaměřená na úsporu energií a alternativní energetické zdroje. Jejím členem je také Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci, která na konci září pořádala pravidelnou konferenci této organizace.

Na konferenci se svými příspěvky na téma energetických úspor vystoupili zástupci National Research Univerzity v Moskvě, známé jako Moskevský energetický institut, Ázerbájdžánské technické univerzity se sídlem v Baku, Brandenburgische Technische Universität v Chotěbuzi – Senftenbergu (BTU), berlínské Bundesanstalt für Materialforschung und –prüfung (BAM) a zástupci Technische Universität Dresden (TUD).

„Tématem konference jsou úspory primární energie, cílem je vyměnit si poznatky, ale také propojit výzkumníky na tomto poli napříč zeměmi a institucemi. Každá země zastoupená v platformě NESEFF má odlišné podmínky v energetice a rovněž energetická národní politika se může značně v některých ohledech lišit. Dnešním trendem je, že aktivity vedoucí k úsporám primární energie lze pozorovat i v zemích, které tradičně disponují velkými energetickými surovinami. Energetické úspory jsou globální téma, které nezná hranic,“ říká za organizátory konference NESEFF Karel Fraňa, proděkan pořádající fakulty strojní.

Jeho slova stvrdil akt slavnostního přistoupení dvou posledně jmenovaných institucí – BAM a TUD – k platformě NESEFF. Právě s Technickou univerzitou v Drážďanech naše univerzita již dlouhodobě spolupracuje v rámci přeshraničních projektů. Jedna z oblastí spolupráce jsou energetické úspory v budovách, které společně řešíme v rámci přeshraničního projektu BauQu.   

Konference otevřela další možnosti spolupráce mezi vysokými školami.

„Je potřeba propojit se světem především mladé doktorandy, protože oni jsou budoucností našeho výzkumu,“ řekl redakci T-UNI profesor Ildar A. Sultanguzin z Moskevského energetického institutu a dodal: „Technická univerzita v Liberci je nám v mnoha ohledech blízkým pracovištěm, máme zájem o navázání hlubší spolupráce.“

Podobně naladěni byli zástupci univerzity v Baku, prohlídka našich laboratoří, která byla součástí setkání NESEFF, je nadchla.

„S ázerbájdžánskou technickou univerzitou máme od roku 2016 podepsánu smlouvu o spolupráci a výměně studentů a akademiků, rádi bychom znění smlouvy brzy naplnily skutky. Po nedávné návštěvě v sídle technické univerzity v Baku musím konstatovat, že její výzkum je na skvělé úrovni. Zejména výměna mladých vědeckých pracovníků by mohla pomoci propojit obě naše pracoviště,“ dodává profesor Fraňa.

Radek Pirkl

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

correct-2.jpg

Jedinečný displej absolventa TUL boduje ve světě. »Vidí« lépe

Firma CREAL absolventa TUL Tomáše Sluky je čtvrtým nejlepším startupem Švýcarska. Úspěch má díky vývoji jedinečného displeje pro zařízení s rozšířenou realitou, v němž může oko zaostřovat jako v reálném světě. Nový displej dává rozšířené realitě...

4. 1. 2022 | Lidé | 645
IMG_0274 - kopie - kopie.JPG

Novoroční zdravice rektora Miroslava Brzeziny

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milé studentky, milí studenti, novoroční přípitek by se měl nést v optimistickém duchu. Přiznám se, těžko se mi hledá takové rozpoložení, protože to, co celý svět prožívá, růžové není, a bohužel to není jen...

1. 1. 2022 | Univerzita | 476