Cílem Veletrhu příležitostí k práci a studiu v zahraničí – International Day – je podpořit mobility studentů do zahraničí. Kromě přednášek studentů, kteří už vyjeli, a prezentací organizací zprostředkovávajících pobyty v zahraničí byla letos na programu také diskuze zástupců českých i evropských regionálních správ o migraci.
Veletrh příležitostí k práci a studiu v zahraničí začal přednáškou Martina Fišera, vedoucího Eurocentra Liberec, pro středoškoláky i vysokoškoláky. Tématem bylo studium a práce v zahraničí.
Následovaly motivační prezentace našich studentů, kteří přes různé programy a stipendia vyrazili na stáž do zahraničí.
Závěr International Day patřil diskuzi na téma Hrozba uzavírání hranic v Evropě s mezinárodní účastí. Diskuzi zahájila prorektorka Soňa Jandová, účastnil se jí hejtman Libereckého kraje Martin Půta, místostarosta Rádla a místopředseda Asociace Evropských hraničních regionů Pavel Branda, Jerry Lundy a Arnold Hatch z Výboru evropských regionů a poslanec Saského parlamentu Heinz Lehmann.
Diskutující se zamýšleli nad tím, jaké důsledky může mít migrace obyvatelstva pro ekonomiku či pracovní trh v příhraničních regionech. Výchozím bodem k diskuzi byla situace Irska a Severního Irska, mezi nimiž po nadcházejícím brexitu může dojít k vytvoření hraniční zóny.
Hejtman Martin Půta k tomu řekl, že v Evropě některé situace po desetiletích klidu a míru už považujeme za nemožné, ale přesto k nim může dojít, jednou z nich je právě i uzavírání hranic. Všichni diskutující se shodli na tom, že hlavním úkolem politiků v situaci změn, je nezasívat nejistotu a nešířit obavy, ale naopak zachovat si realistický pohled na věc a situaci s chladnou hlavou řešit.
International Day pořádalo Zahraniční oddělení Technické univerzity v Liberci již po třetí.
„Doufáme, že jsme tu zavedli dobrou tradici, která především má pomoci odbourat pochyby studentů o studijní cestě do zahraničí a motivovat je do získávání zahraničních zkušeností,“ říká za organizátorky Ivana Pekařová.
Proto na letošním International Day měly svůj prezentační stánek mimo jiné jak jazykové školy, tak agentury a organizace, které zprostředkovávají studijní pobyty a stáže v zahraničí.
Součástí byla také vernisáž soutěžní výstavy o nejlepší snímek a nejlepší poster ze stáže s Erasmus+ a následné vyhlášení diváckých cen. Odborná komise z členů napříč fakultami vyhlásí své oficiální výsledky v nejbližších dnech. Na T-UNI se tomu budeme věnovat.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Studenti připravili vlastní software pro přednášku softwarového aktivisty Stallmana
Americká legenda, která je zakladatelem svobodného softwarového projektu GNU, Richard Stallman si během svého turné po Evropě udělal zastávku také na naší univerzitě. Příprava jeho přednášky byla velmi netradiční. Stallman je známý tím, že...

AI ve výrobě účinně pomáhá a CXI zas pomáhá podnikům s implementací AI
Děje se tak v rámci projektu Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj EDIH. Na konferenci Rozjeď AI ve výrobě, která se konala 29. května v iQLANDII, se podělili zástupci několika podniků o své zkušenosti, jak jim Ústav...

Zápis do ŠkaTULKy se koná 24. června
Univerzitní mateřská škola ŠkaTULka v nových prostorách a s novou ředitelkou přijme 24 dětí. Přihlášku, kritéria výběru i info o školce najdete na webu ŠkaTULky.