GIS Days navštíví 700 žáků základních a středních škol

17. ročník Dnů Geografických a informačních systémů – GIS DAYS – pořádá v těchto dnech ve spolupráci s dalšími partnery opět naše fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická.

Dny GIS mají mladým ukázat dnešní možnosti tvorby map a práce s mapami. Cílem je také demonstrovat školákům, že práce s mapami se dnes neobejde bez sběru dat, internetu a moderních aplikací a že mapy mají ve společnosti velmi široké uplatnění.

Dny GIS jsou globální akcí, která se pořádá na různých místech světa od roku 1999, v Liberci mají svou tradici od roku 2000, kdy to byl nejprve jeden Den GIS, posledních deset let se rozšířily na třídenní Dny GIS. Na jejich pořádání se pravidelně spolupodílejí Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL, která v posledních letech tuto akci hostí v prostorách nové univerzitní budovy G, Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje a Liberecký kraj. Zástupci těchto institucí zahajovali Dny GIS také letos.

„Ideálem u studentů je, aby měli hluboký zájem o obor. Impulsem k němu může být dobrý učitel, kniha nebo cokoliv jiného. Cílem nás na fakultě, která připravuje nové pedagogy, je, aby tím impulsem byl právě učitel,“ řekl včera při zahájení Dnů GIS děkan pořádající fakulty Jan Picek.

Na exkurzi na Dny GIS přijeli i studenti z libereckého Gymnázia F. X. Šaldy.

„Hodiny geografie u nás na škole probíhají tak, že profesorka vykládá a zapisuje k tomu poznámky na tabuli, které si my přepisujeme do sešitu,“ říká Štěpán, student 1. ročníku libereckého gymnázia.

„Bereme to jako normál. Jsme na  to zvyklí už od základní školy,“ doplňuje jeho spolužák Mikuláš.

Oba by sice uvítali zapojení třeba interaktivních prvků do výuky geografie a práci s moderními systémy, kterou si mohli na GIS Days u nás vyzkoušet, ale necítí jejich absenci v hodině jako palčivý problém.

„Nové technologie v geografii jsou pozitivní a inspirativní, mně se to líbí, prakticky se k nim však v hodině nedostaneme. Mám i třicet žáků ve třídě, musím si vystačit s možnostmi projektoru,“ reaguje jejich vyučující geografie Jana Hrnčířová. Jednou z možností, jak studentům novinky ukázat, jsou právě GIS Days, kam zavítala se svými žáky letos podruhé.

„Máme tady i školy, které jezdí pravidelně každý rok a jejich pedagogové mají třeba alespoň v seminářích možnost některé z modernějších technologií při práci s mapou se svými žáky vyzkoušet,“ tvrdí Daniel Vrbík, geoinformatik z naší katedry aplikované matematiky.

„Odezva je každý rok velká, tři čtvrtiny termínů si školy rezervují během několika málo hodin,“ říká Jana Leitgebová, specialistka na GIS systémy krajských hasičů Libereckého kraje, a doplňuje, že letos učitelé na třídenní akci přivedli na 700 svých žáků a studentů ze základních a středních škol především z Libereckého kraje.

Dny GIS 2017 letos začínaly v pondělí 13. listopadu v Knihkupectví a antikvariátu U Fryče večerní přednáškou a diskuzí na téma Staré mapy a nové technologie. Slovo v ní patřilo také geoinformatikům Jiřímu Šmídovi a Danielu Vrbíkovi, organizátorům Dnů GIS z naší fakulty.

Včera dopoledne byli během oficiálního zahájení Dnů GIS vyhlášeni vítězové výtvarné soutěže pro základní a střední školy na téma Kudy kam aneb Start a cíl. Odpoledne se pak zájemci mohli vydat po stopách Německo-české výstavy z roku 1906 v prostorách kampusu. Dnes večer je na programu První liberecký mapathon. Přijďte se zapojit do iniciativy Missing maps, která pomáhá vytvářet mapy dosud nezmapovaných oblastí, v nichž působí na svých misích Lékaři bez hranic. Ve 3. patře budovy G od 18.00 hodin. Registrujte se zde.

Dny GIS končí zítra v poledne, expozice včetně výstavy soutěžních výtvarných prací najdete v předsálí univerzitní auly v budově G (Univerzitní náměstí, Liberec, 50° 46' 23.9080013" N /15° 4' 33.7140656" E).

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 536