Přednáška Dany Drábové zaplnila aulu

Středoškoláci z Libereckého kraje si dnes prohlédli naše laboratoře a zaplnili aulu při přednášce předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové.

Program pro středoškoláky z Liberce, Frýdlantu, České Lípy a Mladé Boleslavi připravily fakulta strojní a fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Sešli se u nás dnes studenti z osmi středních škol. Nejprve procházeli po skupinách laboratoře, jejich počet plně vynikl až v aule, kam přišli všichni na přednášku Dany Drábové.

„Česká republika má 36 % energie z jádra, můžeme tedy s trochou nadsázky říci, že každá třetí žárovka v této zemi svítí díky jaderné energii. Země Evropské unie mají průměrně 28% zastoupení jaderné energie,“ uvedla dnes předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která je zároveň velkou propagátorkou jaderné energetiky.

Dále uvedla, že v současnosti na světě funguje 448 jaderných reaktorů a dalších 61 se právě staví: „Nejvíce se budují reaktory v Číně, v Indii, v Rusku, také v Jižní Koreji a v USA.“

Dana Drábová přednáší na naší univerzitě již řadu let tradičně na prvního dubna, letos Velikonoce „posunuly“ tento termín na 3. dubna. Středoškoláci a mezi nimi i naši studenti aulu během její dnešní přednášky zaplnili, zavděk vzali i místy na schodištích.

-pir-