Jen ze dvou míst v České republice jste mohli vést videorozhovor s kosmonauty. Před půl rokem v Praze navázali spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí a minulý pátek jsme s posádkou této stanice mohli hovořit v Liberci.
Mluvit s kosmonauty nemohli všichni zájemci a diváci, kteří v pátek 20. července do univerzitní auly přišli. Vybráno bylo několik dětí, které úspěšně absolvovaly 1. mezinárodní vesmírnou školu. Jedním z hlavních bodů programu této školy, kterou Technická univerzita v Liberci hostila celý týden, bylo právě navázání přímého spojení s ruskou částí Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
Kosmonauti Sergej Prokopjev a Oleg Artěmjev odpovídali na dotazy českých a ruských dětí. Například, co jim v kosmu nejvíce chybí, jaké jsou obtíže stavu beztíže či zda čas v kosmu ubíhá rychleji. Jeden český chlapec se ptal i na to, jestli kosmonauti byli někdy v České republice a co tu znají.
V odpovědi z oběžné dráhy padly názvy měst Karlovy Vary a Praha a jeden z kosmonautů pak před kamerou vypustil do beztížného prostoru malou plyšovou postavičku legendárního „Krtečka“, který po zbytek více jak dvacetiminutového přenosu levitoval kolem hlav kosmonautů.
Čas věnovaný dětem z letní kosmické školy byl mimořádný. Obvykle trvají přenosy z oběžné dráhy kolem 15 minut. Kosmonauti byli v tu chvíli na oběžné dráze 400 km nad Evropou. Datový obrazový a zvukový signál šel na libereckou univerzitu přes internet z řídicího centra u Moskvy.
Jak před pátečním živým přenosem uvedl Milan Halousek z České kosmické kanceláře, ISS je velkou laboratoří stavu beztíže.
„Na jejích palubách probíhá neustále celá řada výzkumů a testů, řada z nich se zaměřuje na biomedicínské aplikace, například jeden aktuální test prováděný ve stavu beztíže zkoumá možnosti léčby roztroušené sklerózy,“ řekl Halousek. Na palubě ISS jsou nyní dvě tříčlenné posádky, kosmonauti obvykle pobývají na oběžné dráze půl roku. Sergej Prokopjev a Oleg Artěmjev jsou na vesmírné stanici od začátku června letošního roku.
První část Mezinárodní vesmírné stanice byla na oběžnou dráhu dopravena v roce 1998, letos tedy slaví své dvacáté výročí. Česká republika byla pro spojení vybrána i proto, že (za tehdejšího Československa) dala světu třetího člověka, který pobýval v kosmu – Vladimír Remek se spolu s Alexejem Gubarevem vydal na svou téměř osmidenní vesmírnou misi před 40 lety.
První mezinárodní vesmírnou školu jsme na Technické univerzitě v Liberci hostili po celý minulý týden. Pořádaly ji ruské velvyslanectví v Praze, Česká kosmická kancelář, Rusko-česká smíšená obchodní komora, agentura Essential Communication, ruská státní korporace pro kosmické aktivity Roskosmos a společnost RISKAT, která pro Roskosmos zařizuje vzdělávací programy. Děti využívaly naše učebny a spaly a stravovaly se na harcovských kolejích.
Kosmického tábora se zúčastnilo 25 dětí ze zahraničí, především z Ruska, a 13 českých dětí, učily se základům satelitního snímkování, pracovat s navigačním systémem Glonass a také konstruovaly modely raket, které na závěr táborové školy odpálily.
Radek Pirkl
Další články v rubrice
Studenti TUL učí robotiku na základních školách. Zapojte se také
Fakulta strojní TUL spojila síly s Technickým muzeem Liberec s cílem motivovat studující, aby se na základních školách stali lektory robotických kroužků. Ukazují dětem, že technika je zábavná, tvořivá a dostupná. Studující už učí, další zájemci se...
Malí objevitelé na univerzitě: První ročník festivalu ŠkaT(O)ULka day nadchl předškoláky
Svět vědy, techniky a objevování se otevřel těm nejmenším. Technická univerzita v Liberci hostila první ročník festivalu ŠkaT(O)ULka day, který uspořádala univerzitní mateřská škola Škatulka ve spolupráci s fakultami. Cílem bylo hravou formou...
TUL + Severočeské muzeum v Liberci: Memorandum otvírá novou éru spolupráce
Permanentní videomapping na muzejní zdi, nová galerie pod širým nebem nebo obnovená ročenka architektury. To jsou jen některé chystané projekty, které přinese užší propojení Severočeského muzea v Liberci a Technické univerzity v Liberci. Obě...