»Textilní Oskar« pro profesora Militkého

Profesor Militký přebírá Oskara
Profesor Militký přebírá Oskara

Žně úspěchů katedry materiálového inženýrství začaly už na jaře. Jejich vrcholem je udělení »Textilního Oskara« profesoru Jiřímu Militkému na konferenci Autex 2018. Ostatní členové katedry přidali k tomuto úspěchu další řádku ocenění z mezinárodní scény.

Konference AUTEX (Association of Universities for Textiles) a konference TBIS (Textile Bioengineering and Informatics Symposium) patří ke špičkovým setkáním na poli textilu. Z Istanbulu, kde se konala konference AUTEX 2018, přivezl koncem června Jiří Militký ocenění za dlouhodobý přínos na poli textilní vědy. Ceně se v odborných kruzích přezdívá „Textilní Oskar“.

„Tato cena je potvrzením na mezinárodní úrovni, že má práce má smysl a že naše fakulta textilní, univerzita a vůbec Česká republika stojí v očích světové odborné veřejnosti na vysoké úrovni,“ řekl redakci T-UNI oceněný profesor. Textilní Oskaři byli zatím uděleni pouze tři v historii konference AUTEX, Jiří Militký je jejím prvním českým laureátem.

Po červnovém úspěchu v Turecku získala katedra další tři ocenění před pár týdny koncem července v Manchesteru ve Velké Británii. Na konferenci TBIS 2018 převzala doktorka Mohanapriya Venkataraman také za kolektiv svých spolupracovníků zlatou medaili za nejkvalitnější konferenční příspěvek. Porota její prezentaci na téma „Příprava hybridních pásků pro výrobu kompozitů“ vybrala jako nejlepší z více než stovky příspěvků od autorů z celého světa, které na konferenci zazněly.

Profesor Militký a docent Rajesh Mishra zde získali zlaté medaile za vyzvané přednášky. Jiří Militký hovořil na téma vlastností, výroby a využití uhlíkových částicových systémů připravených z odpadních surovin, Rajesh Mishra přednášel na téma multifunkčních 3D textilních struktur.

Úspěchy katedry materiálového inženýrství Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci předznamenala už v březnu letošního roku doktorandka Zuzana Hrubošová. V Paříži převzala diplom a v někdejším centru textilního průmyslu v severofrancouzském městečku Fourmies trofej za vítězství v prestižní Théophile Legrand Prix v oblasti textilních inovací. Porota mezinárodní soutěže ocenila její 3D štítky na oděvech v Braillově písmu. „Na štítkoch si užívatelia môžu prečítať informácie o údržbe, veľkosti, farbe či materiálovom zložení odevu,“ říká laureátka letošní ceny Théophile Legrand Prix. Vítězné téma je zároveň projektem její disertační práce.

Braillovým písmem zakomponovaným do designového potisku oděvu zaujala světovou veřejnost už několikrát. Na T-UNI jsme o tom psali v článku Oděvy, které přečtete hmatem.

Z této soutěže si Zuzana Hrubošová odvezla cenu za druhé místo už v roce 2016, kdy si zároveň hlavní cenu Théophile Legrand Prix z Francie v kategorii inovací pro praktické užití odvezla její kolegyně z fakulty textilní Jana Horáková zastupující širší tým spolupracovníků.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

IMG_3782-2.jpg

Den otevřené vědy na CXI udělal radost dětem i rodičům

Stroj na výrobu nanovláken v akci, autonomní vozítko v pohybu nebo spolupráci robota s člověkem mohli vidět a zažít návštěvníci Dne otevřené vědy v Univerzitním ústavu CXI. Pracovníci ústavu provedli na den dětí nejen předškoláky a školáky, ale i...

2. 6. 2023 | Události | 99

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce