Vydali se za start-upy do Brazílie. Jaké to bylo?

Bez názvu-1.jpg
Se start-upy multikulturně. Foto z kurzu v Sao Paulu: Victor Akio Zukeran

São Paulo se začátkem srpna stalo dějištěm intenzivního start-upového kurzu, na který pořádající univerzita Centro Paula Souza pozvala studenty z celého světa. Z liberecké školy tam zamířili Kristina Grishina z fakulty textilní a Tomáš Ladňák z ekonomické fakulty. Co se tam dozvěděli a co je v São Paulu zaujalo? I na to jsme se jich zeptali.

Kurz nazvaný Start-up Experience měl jednu velkou výhodu. Kurzovné platila účastníkům brazilská škola. A nabídla nám dvě volná místa.

„Poptávka by byla obrovská, to nám bylo jasné, a tak jsme se vzhledem k zaměření kurzu nakonec rozhodli, že ho nabídneme účastníkům právě probíhající soutěže O nejlepší start-up TUL, kteří se v daném období dostali přes fázi business modelů,“ říká proděkan Ekonomické fakulty TUL a jeden ze zakladatelů univerzitní start-upové soutěže Jaroslav Demel a dodává: „Týmů, které zatím soutěží úspěšně procházejí, je třináct a o dvou šťastlivcích, kteří dostali pozvánku do Brazílie, rozhodl los.“

A ten padl na studenta oboru podniková ekonomika na ekonomické fakultě Tomáše Ladňáka a studentku oděvního návrhářství na fakultě textilní Kristinu Grishinu. Velkým bonusem pro oba účastníky brazilského kurzu bylo, že jim zahraniční oddělení naší školy uhradilo letenky a ubytování.

O čem byl kurz Start-up Experience? Z jakých zemí byli účastníci?
T: Pořadatelé si pro nás připravili pestrý program, který obsahoval přiměřenou porci teoretických informací, ale hlavní důraz kladl na množství workshopů. Ty byly zaměřeny především na komunikaci v týmu a kreativitu. Dle zadaných parametrů jsme měli na vylosované téma vytvořit vlastní projekt zakončený pitchem před skutečnými investory spolupracujícími s místním inkubátorem. Z cca 30 účastníků zde byli zastoupeni studenti například z Kanady, Ruska, Argentiny, Španělska a samozřejmě Brazilci. Po absolvování obdrželi všichni účastníci certifikát.
 

Co vám týden v Brazílii na start-upovém kurzu přinesl a využijete nabyté poznatky třeba v doladění projektu, se kterým jste se přihlásili do soutěže Nejlepší start-up TUL?
K: Podobné studijní pobyty v zahraničí vždycky nabízejí spoustu nových podnětů z oboru, na který se zaměřujete. A tady musím podotknout, že téma start-upů a byznysu je pro mě stále něco nového. O to víc jsem načerpala inspirace a motivace pokračovat v tomto směru. A samozřejmě jsem si odvezla i řadu poznatků, které chci uplatnit při realizaci start-upu, se kterým soutěžím na liberecké univerzitě.
Kromě toho jsem poznala nové lidi z celého světa a novou kulturu. Kurzy tohoto typu mají sílu měnit myšlení a vnímání světa, otvírají oči k novým perspektivám a příležitostem. Jsem za to univerzitě velmi vděčná.

T: Je nezbytné konzultovat své nápady s okolím či týmem. Toto uvědomění mi dal kurz v Brazílii. Jelikož to, co se nám může jevit jako revoluční objev, můžou ostatní považovat za něco nepotřebného, a naopak. A pak také to, že na odbornou práci je potřeba odborník. V jednom workshopu jsme měli za úkol s omezeným množstvím špejlí, provázku a lepenky postavit co nejvyšší stabilní věž. Přestože všechny týmy měly dobré skici a nápady, v daném čase jednoznačně vyhrál tým s vystudovaným stavebním inženýrem. Což je jednak důsledek uplatnění jeho znalostí a zkušeností, ale také toho, že byl ihned od začátku v týmu považován za nejpovolanější osobu a tým tak neztrácel čas s prezentací a obhajováním jednotlivých nápadů.

Co vás v São Paulu nad rámec kurzu nejvíce zaujalo?
K: Je to město velkých kontrastů. Je to ekonomické centrum Brazílie, ve kterém žije 18 milionů obyvatel. Je tu také největší koncentrace bohatých Brazilců. To jsou lidé, kteří běžně používají helikoptéry jako taxi. Ale také je tam hodně bezdomovců a celé centrum města je plné lidí bez domova a špíny. Zajímalo mě hlavně, jak se to všechno mísí dohromady a jak to spolu žije. Odnesla jsem si za ty dny pocit, že Brazílie je velmi krásná země s bohatou kulturou, se skvělými lidmi a překrásnou přírodou.

T: Začnu-li od těch příjemných překvapení, tak to bylo čisté metro a kvalitní meziměstská doprava, vstřícní lidé, kteří se snažili pomoci či komunikovat, i když neuměli anglicky, a především výborná podpora, která se dostává studentským start-upům ze strany univerzity. Bezpečnostní situace a čistota města bohužel ale ani zdaleka nedosahuje standardů, na které jsme zvyklí u nás. Přes četná upozornění a obavy se naštěstí nikomu z kurzu nepřihodila žádná nepříjemnost. Z kuchyně pak stojí za zmínku ovoce z amazonského pralesa açaí, kuřecí krokety coxinhas a všudypřítomné fazole s rýží.

Děkuji vám za rozhovor.
 

Kristina Grishina také krátce pohovořila o svých zážitcích s brazilskou státní televizí. Reportáž spíš pro ty, kteří vládnou portugalštinou, najdete zde.

Video z Brazílie, které sestříhal Tomáš, sledujte zde.

Radek Pirkl
Foto: Kristina Grishina, Tomáš Ladňák a Victor Akio Zukeran

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 536