Fakulta textilní se vrátila z úspěšné mise v USA

IMG-20181017-WA0036.jpg
Misi vedl Miloslav Stašek (uprostřed), po jeho pravici jsou Jiří Chvojka a Gabriela Krupincová

Týdenní mise vedená státním tajemníkem ministerstva zahraničních věcí Miloslavem Staškem byla nabitá. Na programu byly návštěvy univerzit, amerických firem i českých podnikatelů, kteří v USA působí, a jednání o možné spolupráci v rámci asociací zaměřených na textil.

Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci se mise účastnila pod záštitou Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK), jehož je členem. Misi ve dnech 14.–20. října vedl Miloslav Stašek za doprovodu ředitele odboru kanceláře státního tajemníka MZV ČR Arnošta Kareše a představitelů obchodní sekce ambasády České republiky ve Washingtonu.

Podle Gabriely Krupincové, proděkanky Fakulty textilní TUL, byl program mise bohatý a výborně organizovaný. Zahrnoval četná setkání ve Washingtonu DC, Raleigh, Charlotte a Atlantě.

„V rámci americké akademické sféry zaměřené na textil jsme měli možnost diskutovat o spolupráci se zástupci a představiteli NC State University Raleigh, Gaston College Charlotte a Georgia Institute of Technology Atlanta. Z diskuzí vyplynulo, že řada oblastí vědy, výzkumu i výukových aktivit se v mnohém překrývají s našimi aktivitami. Jsem velmi ráda, že jsme se dohodli na tom, že zůstaneme v kontaktu a spolupráci budeme rozvíjet,“ říká Gabriela Krupincová.

Spolu s dalším účastníkem mise z řad naší fakulty textilní Jiřím Chvojkou, vedoucím katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů, se podívali také do textilních firem i firem zaměřených na výrobu textilních strojů.

„Konkrétně se jednalo o firmy Polyvlies Holding BmbH & Co.KG a American Truetzschler Inc.,“ říká Jiří Chvojka a dodává: „Velmi si ceníme také toho, že jsme měli možnost hovořit se zástupci asociací zaměřených na textil American Apparel and Footwear Association a National Council of Textile Organizations NCTO ve Washingtonu.“

Mise měla širší záběr, více o ní na stránkách ministerstva zde.

Z hlediska textilu ji oba účastníci z naší fakulty hodnotí jako velmi úspěšnou. Jejím protějškem byla návštěva amerického velvyslance Stephena B. Kinga na naší univerzitě, který minulý týden přijel na oslavy 65 let Technické univerzity v Liberci a při té příležitosti si prohlédl naše laboratoře a setkal se s rektorem Miroslavem Brzezinou i děkankou a děkany našich fakult.

„Američtí vědci by se od libereckých mohli učit nanotechnologie,“ řekl v našem rozhovoru po návštěvě laboratoří Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI) velvyslanec King. Rozhovor můžete číst zde.

-pir-