Síť rychlejší a síť dostupnější

IMG_2576 - kopie.JPG
5G a NB-IoT, sítě, na kterých bude záviset mnohé

Do České republiky se blíží 5G mobilní síť. O tom, jaké výhody pro uživatele a jaká témata pro další vývoj to přináší, hovořil včera ředitel IT ze společnosti Vodafone Czech Republic Saurabh Gupta.

Saurabh Gupta včera v naší posluchárně představil plány a vize v oblasti mobilních komunikací: „V Manchesteru jsme čerstvě zavedli 5G, je to třetí město Velké Británie, kde 5G už funguje,“ řekl a připomněl, že rychlost sítě 5G mohli u nás vidět také návštěvníci festivalu v Karlových Varech letos v létě. V Česku zavedení technologie 5G čeká na uvolnění potřebných frekvencí. Očekává se, že k němu dojde během příštího roku.

Technologie 5G oproti dosud používané LTE přináší výrazně vyšší rychlost příjmu i vysílání dat a značné snížení reakční doby. To najde využití v oblasti robotiky, průmyslových aplikací, autonomních automobilů, smart cities, dronů, videí ve formátu 3D, 360° videích a videích v 8K kvalitě obrazu a také ve virtuální a rozšířené realitě.

Kromě této sítě představil včera Saurabh Gupta z Vodafone CZ úzkopásmovou síť NB-IoT pro datové přenosy využitelnou především pro Internet věcí (Internet of Things). „Vodafone CZ je prvním mobilním operátorem v Evropě, který dokázal pokrýt celou jednu zemi sítí NB-IoT. V České republice máme téměř 100% pokrytí,“ řekl včera Saurabh Gupta.

NB-IoT, která je vybudována na existující infrastruktuře mobilní sítě, kromě dostupnosti signálu vyniká zabezpečením dat, vysokou propustností signálu a dlouhou, až desetiletou, výdrží baterií v koncových zařízeních.

Ředitel IT ve Vodafone CZ přiblížil v úvodu také současný stav využívání mobilních sítí v České republice. Z dat od všech operátorů působících na českém trhu vyplývá, že zatím nejrychlejší tuzemskou síť LTE (4G) využívá něco málo přes 60 % zařízení, téměř 24 % procent pracuje stále ve 2G síti a okolo 15 % v síti 3G. Na otázku z publika, čím to je, Saurabh Gupta odpověděl:
„V České republice je vysoké procento lidí, kteří mobilní telefon používají jenom k telefonování a na posílání SMS zpráv, nepotřebují využívat přednosti rychlejších sítí pro přenos většího objemu dat jako uživatelé chytrých telefonů.“

-pir-
 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 543