středa 08. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Síť rychlejší a síť dostupnější

Síť rychlejší a síť dostupnější

IMG_2576 - kopie.JPG
5G a NB-IoT, sítě, na kterých bude záviset mnohé

Do České republiky se blíží 5G mobilní síť. O tom, jaké výhody pro uživatele a jaká témata pro další vývoj to přináší, hovořil včera ředitel IT ze společnosti Vodafone Czech Republic Saurabh Gupta.

Saurabh Gupta včera v naší posluchárně představil plány a vize v oblasti mobilních komunikací: „V Manchesteru jsme čerstvě zavedli 5G, je to třetí město Velké Británie, kde 5G už funguje,“ řekl a připomněl, že rychlost sítě 5G mohli u nás vidět také návštěvníci festivalu v Karlových Varech letos v létě. V Česku zavedení technologie 5G čeká na uvolnění potřebných frekvencí. Očekává se, že k němu dojde během příštího roku.

Technologie 5G oproti dosud používané LTE přináší výrazně vyšší rychlost příjmu i vysílání dat a značné snížení reakční doby. To najde využití v oblasti robotiky, průmyslových aplikací, autonomních automobilů, smart cities, dronů, videí ve formátu 3D, 360° videích a videích v 8K kvalitě obrazu a také ve virtuální a rozšířené realitě.

Kromě této sítě představil včera Saurabh Gupta z Vodafone CZ úzkopásmovou síť NB-IoT pro datové přenosy využitelnou především pro Internet věcí (Internet of Things). „Vodafone CZ je prvním mobilním operátorem v Evropě, který dokázal pokrýt celou jednu zemi sítí NB-IoT. V České republice máme téměř 100% pokrytí,“ řekl včera Saurabh Gupta.

NB-IoT, která je vybudována na existující infrastruktuře mobilní sítě, kromě dostupnosti signálu vyniká zabezpečením dat, vysokou propustností signálu a dlouhou, až desetiletou, výdrží baterií v koncových zařízeních.

Ředitel IT ve Vodafone CZ přiblížil v úvodu také současný stav využívání mobilních sítí v České republice. Z dat od všech operátorů působících na českém trhu vyplývá, že zatím nejrychlejší tuzemskou síť LTE (4G) využívá něco málo přes 60 % zařízení, téměř 24 % procent pracuje stále ve 2G síti a okolo 15 % v síti 3G. Na otázku z publika, čím to je, Saurabh Gupta odpověděl:
„V České republice je vysoké procento lidí, kteří mobilní telefon používají jenom k telefonování a na posílání SMS zpráv, nepotřebují využívat přednosti rychlejších sítí pro přenos většího objemu dat jako uživatelé chytrých telefonů.“

-pir-
 

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání