S náplastí z nanovláken pro krytí pooperačních ran na střevech zvítězila Markéta Klíčová na jaře v národním kole The Falling Walls Labs a postoupila do celosvětového kola, které se koná ve čtvrtek 8. listopadu v Berlíně. Markétu budete moci sledovat i online.
Studentka doktorského studijního programu Textilní inženýrství vyvíjí na katedře nanovlákenných materiálů a netkaných textilií Fakulty textilní TUL nanovlákenné náplasti pro zlepšení hojení tlustého střeva po jeho operaci a snížení komplikací – například úniku obsahu střev. Obsah střev, který prosákne do dutiny břišní, může zapříčinit infekci a u 6–22 % pacientů končí smrtí.
Nanovlákenná náplast by netěsnosti chirurgických spojek měla zamezit. Více jsme o tom psali zde.
Markéta zatím pilovala svou prezentaci s koučem Markusem Detenhofferem, který je výkonným ředitelem CEITECu, a pracovala také na angličtině. Do Berlína odjede s čerstvými výsledky ze svého výzkumu.
„Máme už první výsledky histologie z Biomedicínského centra v Plzni, kde prováděli in vivo testy našeho materiálu na prasatech. Výsledky jsou velmi příznivé. Mortalita je nulová a nezaznamenali jsme žádný případ sepse,“ shrnuje Markéta.
Více představí 8. listopadu v rámci konference Falling Walls v Berlíně. Se svými nápady ze všemožných oblastí se tam sejde stovka vítězů národních kol států z celého světa.
Vítězka či vítěz bude mít právo předvést svůj výzkum druhý den na světové konferenci Falling Walls, na které vystoupí se svým příspěvkem například držitel Nobelovy ceny (2014) za chemii, americký fyzikální chemik W. E. Moerner ze Stanfordovy univerzity.
Přenos ze soutěže i z následné konference bude živě ke zhlédnutí. Odkaz na „Livestream“ najdete na úvodní stránce konference Falling Walls zde.
Markéta vystoupí ve 13:00, vyhlášení vítězů je plánováno na 17:45 až 18.00 hodin (čtvrtek 8. listopadu) a bude také k vidění online.
Držíme palce.
-red-
Další články v rubrice

V podnikatelské misi ministra Hladíka do Japonska má své zastoupení také TUL
Tématem, se kterým zástupkyně a zástupci 18 český podniků a institucí odletěli minulou sobotu do Japonska, je udržitelná ekonomika. Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL, jako zástupce liberecké univerzity, do mise...

Blackout na univerzitě, kdo a jak ho řeší?
Páteční celorepublikový blackout prověřil, že na TULce jsme na výpadky proudu dobře připraveni a především to, že tu máme lidi, kteří jdou domů, až když vše zase běží. Přečtěte si, jak to v pátek 4. července pobíhalo z pohledu Oddělení...

Projekt LIFEPOPWAT získal od Evropské komise titul v sekci cirkulární ekonomika a kvalita života
Projekt LIFEPOPWAT na čištění odpadních vod, které vytékají ze starých skládek pesticidních látek, funguje na lokalitě v Česku a Polsku a čistí toxické vody se skoro 100% účinností. Teď výsledky projektu, který se zrodil na CXI TUL, ocenila...