3D tisk jde cestou automatizace a individualizace v duchu Průmyslu 4.0

_MG_2607 - kopie.png
Jak z filmu Duna. Ukázky 3D tisku na konferenci 3D Trends 2018. Foto: Michal Ackermann

Moderním trendům a budoucímu vývoji v oblasti 3D tisku se věnovala dvoudenní mezinárodní konference 3D Trends 2018, kterou jsme minulý týden pořádali ve spolupráci s North Carolina State University.

Konference má tradičně mezinárodní účast, přijeli na ni letos partneři z USA, Německa i Slovenska. Podle Jiřího Šafky z Laboratoře prototypových technologií Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI), která konferenci organizovala, je důležité především to, že se v Liberci na jednom místě setkají všechny tři strany, které mají k 3D tisku co říci:

„Jde nám hlavně o propojení vědců z akademické půdy, kteří v oblasti 3D tisku bádají nad novými postupy a materiály, firem, které 3D tiskárny, ale i vlastní spotřební materiál – filamenty a prášky – vyrábějí, a firem, které 3D tisk uplatňují ve své výrobě nebo vývoji. V tom je platforma 3D Trends unikátní.“

Hlavními řečníky konference byli Chris Rock z North Carolina State University a Aleš Grygar z ostravské firmy Invent Medical Group, která se zabývá 3D tiskem pro oblast ortopedických pomůcek.

Dále hovořili zástupci firem, jako je Hewlett-Packard, Concept Laser, SLM Solution a dalších firem, které patří ke světovým špičkám v oboru 3D tisku. Vystoupili také kolegové z univerzit s přehledy svých výzkumných projektů zasahujících do různých oblastí od strojírenství až po stavebnictví. Nápříklad výrobu nových elektrických motorů s použitím 3D technologie představil David Paloušek z VUT v Brně nebo stavbu domů pomocí 3D tisku z betonu prezentoval Viacheslav Markin z TU v Drážďanech.

Velkým tématem konference byla budoucnost pod hlavičkou Průmyslu 4.0. „Také vývoj v oblasti 3D tisku, jak představili na 3D Trends zástupci firem, směřuje jednoznačně k automatizaci a individualizaci,“ říká Jiří Šafka a doplňuje:

„Budoucností, už velmi hmatatelnou, jsou automatické výrobní linky s 3D tiskárnami, do kterých jenom zadáváte výrobní data. Distribuce materiálu, uskladnění výrobků a další logistika už se děje na základě vyhodnocení vstupních dat a pomocí robotů automaticky. Co se týče individualismu, je to právě 3D tisk, který dnes už umožňuje vyrobit jeden kus, stovky, ale i tisíce kusů jednoho výrobku zákazníkovi na míru, a to občas levněji a mnohem rychleji než jinými postupy.“

Jediná 3D tiskárna tohoto typu na českých univerzitách 

Součástí konference byla také ukázka přístrojového vybavení účastníků i našich laboratoří. Mohli jsme tak veřejnosti poprvé představit novou 3D tiskárnu HP 4200, kterou máme jako jediné univerzitní pracoviště v republice.

„Tato tiskárna nám umožňuje získávat produkty svými parametry srovnatelné s těmi vyrobenými vstřikováním, ovšem v kratším čase. A nejde už jen o pár kusů vyvíjených v rámci prototypování, můžeme tisknout i tisíce kusů,“ říká Šafka.

O tiskárně HP 4200 budeme na T-UNI ještě psát.

Konference 3D Trends je druhou konferencí, kterou pořádáme ve spolupráci s North Carolina State University, další společnou akcí je mezinárodní konference NART, která se zaměřuje na nanovlákna.

Radek Pirkl

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 380