středa 26. červen 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Vzpomeňme před radnicí oběť Jana Palacha

Vzpomeňme před radnicí oběť Jana Palacha

palach.jpg

Právě před 50 lety se v Praze upálil student Filozofické fakulty UK Jan Palach. Po celé republice včetně Liberce se budou konat ve středu 16. ledna vzpomínkové akce.

Svůj život Jan Palach obětoval na protest proti srpnové okupaci Československa a také ve snaze vytrhnout spoluobčany z jejich posrpnové letargie.

Na čin Jana Palacha navázaly další „živé pochodně“: Josef Hlavatý v Plzni, Jan Zajíc v Praze, Evžen Plocek v Jihlavě. A s odkazem na Jana Palacha se upálilo také několik lidí za hranicemi Československa, vzpomeňme alespoň Sándora Bauera v Budapešti.

Vzpomínkovou akci, která smutné události roku 1969 připomene, pořádají v Liberci pod záštitou spolku Milion chvilek pro demokracii iniciativy Společně to dáme – Liberecký kraj a Srdce pro demokracii.

Pietní akt začíná v 16.30 hodin před libereckou radnicí. Ke shromáždění promluví také filozof, někdejší poradce Václava Havla a mluvčí Občanského fóra Jan Šolc a rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.

V 17.00 hodin se vydá Pochod světla se svíčkami k Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici.

-red-