sobota 19. září 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt

Zemřel pan profesor Jan Fousek

Zemřel pan profesor Jan Fousek
Profesor Jan Fousek

V neděli dne 4. 9 2016 zemřel ve věku 86 let bývalý pracovník katedry fyziky FP a FM TUL prof. RNDr. Jan Fousek, DrSc. Profesor Fousek nerozlišoval příslušnost k fakultám a byl otevřený ke spolupráci s námi kolegy a studenty obou fakult.

Pan profesor Fousek byl jedním z prvních vedoucích oddělení fyziky dielektrik Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky v Praze (FzÚ AVČR). Vedl toto oddělení téměř třicet let. Už v roce 1966 zorganizoval v Praze první mezinárodní konferenci o feroelektřině (IMF – International Meeting on Ferroelectricity) a desítky let byl také členem mezinárodního poradního výboru (International Advisory Committee) této konference.

Po odchodu do důchodu byl v roce 1994 jmenován profesorem fyziky na Fakultě pedagogické Technické univerzity v Liberci, kde spolu s profesory Janem Tichým a Václavem Janovcem obnovili výzkumy ve fyzice dielektrik, zvláště pak se zaměřením na piezoelektřinu, strukturní fázové přechody a feroelektrické domény. Zde také začal svoji dlouholetou práci na knize Domains in Ferroic Crystals and Thin Films (http://link.springer.com/book/10.1007/978-1-4419-1417-0), kterou napsal společně s A. Tagantsevem a L. E. Crossem. Kniha byla vydána v roce 2010 nakladatelstvím SPRINGER. Na katedře fyziky FP TUL působil až do roku 2002 a dále až do roku 2004 pokračoval ve své práci na FM TUL.

Díky jeho působení jsme získali řadu praktických kontaktů s vědci v oboru feroelektrických domén z celého světa a také grantové projekty. Pan profesor Fousek je kromě knihy také autorem více než stovky publikací, které byly vysoce ceněny kolegy doma i v zahraničí.

V jeho osobě ztrácíme odborníka i výtečného kolegu, který vždy rád podal mladším kolegům pomocnou ruku.

Čest jeho památce!

Jiří Erhart a Aleš Richter

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání