Malé organismy Bryozoa, česky mechovky, jsou na Zemi od ordoviku. Jejich zkoumáním věda získává cenné poznatky o čistotě ekosystému i jeho fungování. Výsledky svých bádání si odborníci z celého světa předávají každé tři roky na celosvětové konferenci, kterou tento týden hostí Technická univerzita v Liberci. Vůbec poprvé se mezinárodní konference o mechovkách koná v České republice.
Konference IBA (International Bryozoology Association) se letos koná po osmnácté. Do Liberce přijelo na 80 odborníků na tyto organismy z celého světa (USA, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Korea, Čína a téměř všechny státy Evropy).
Prezentují tu nejnovější výsledky svých výzkumů o mechovkách. Drobní, maximálně několik milimetrů velcí živočichové, žijí v několikametrových koloniích převážně v moři, ale i ve sladké vodě. Na Zemi se vyvinuli v ordoviku, zhruba před 450 miliony let, a žijí dodnes. V České republice se vyskytují především v rybnících v jižních Čechách a jako zkameněliny v Barrandienu, v české křídové pánvi i na Moravě.
V Česku se mechovkami zabývá pouze hrstka odborníků, jedním z nich je Kamil Zágoršek z katedry geografie FP TUL, který studuje především zkamenělé nálezy mechovek a který je také jediným českým přednášejícím na světové konferenci IBA.
„Jsou to málo probádané organismy, a tak je fascinující, jak každý výzkum přináší nové informace. V našem prostředí jsou mechovky především indikátorem čistoty vody, v mořích jsou pak jejich rozsáhlé kolonie důležitou složkou ekosystému,“ říká Kamil Zágoršek. Dodává, že výzkum jejich symbiotických baktérií přináší i nové farmaceuticky využitelné komponenty. „Nejznámější je bryostatin, který se používá k léčbě Alzheimerovy nemoci, HIV nebo některých forem rakoviny,“ upřesňuje docent Zágoršek.
Konference se v univerzitní aule koná ve dnech 17.– 22. června 2019. Před ní část odborníků absolvovala terénní výzkum fosilních mechovek během cesty z Budapešti přes Poprad, Bratislavu, Vídeň, Olomouc, Prahu až do Liberce. Po skončení přednáškové části se vědci přesunou na terénní exkurzi po stopách žijících mořských mechovek na pobřeží Jaderského moře.
Záštitu nad libereckou konferencí IBA převzali ministr životního prostředí Richard Brabec, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina a děkan pořádající Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Jan Picek.
Technická univerzita v Liberci nabízí zájemcům možnost seznámit se s mechovkami blíže, a to během bakalářského studia „Přírodopisu se zaměřením na vzdělávání“. Přihlášky na nově akreditovaný učitelský obor na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL můžete podávat do 31. srpna 2019.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Písně studentů a příběhy pamětníků oslavily konec války
Příběhy konce druhé světové války v Československu, kde umlkly zbraně jako poslední místo v Evropě, připomněl 14. května v komponovaném pořadu sborů Bohemia Chór a Aurea Rosa při Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. V kostele svatého...

Projekt našich historiků věnovaný holocaustu je Kulturním počinem 2024
Projekt historičky Kateřiny Portmann a studujících katedry historie z TUL „Návrat domů“ ocenilo město Liberec hlavní cenou za Kulturní počin 2024. Projekt dokázal symbolicky vrátit občanství potomkům obyvatel a obyvatelek města zavražděných při...

Jak technologie mění výuku (nejen) geografie. DigiGeo 2025
Desítkám učitelů i studentů jsme na jedinečné konferenci DigiGeo 2025 ukázali možnosti propojení moderního geografického vzdělávání a digitálních technologií. Třídenní konferenci potřetí pořádala katedra informatiky a didaktiky informatiky Fakulty...