středa 12. srpen 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Fakulta přírodovědně humanitní a pedagogická > Žijí na Zemi 450 milionů let. Světová konference o mechovkách, kterou hostí naše univerzita, je první v ČR

Žijí na Zemi 450 milionů let. Světová konference o mechovkách, kterou hostí naše univerzita, je první v ČR

IMG2013-7166.jpg
Organismy starší než dinosauři. A jsou tu dodnes. Mechovky. Zdroj: seawater.no

Malé organismy Bryozoa, česky mechovky, jsou na Zemi od ordoviku. Jejich zkoumáním věda získává cenné poznatky o čistotě ekosystému i jeho fungování. Výsledky svých bádání si odborníci z celého světa předávají každé tři roky na celosvětové konferenci, kterou tento týden hostí Technická univerzita v Liberci. Vůbec poprvé se mezinárodní konference o mechovkách koná v České republice.

Konference IBA (International Bryozoology Association) se letos koná po osmnácté. Do Liberce přijelo na 80 odborníků na tyto organismy z celého světa (USA, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Korea, Čína a téměř všechny státy Evropy).

Prezentují tu nejnovější výsledky svých výzkumů o mechovkách. Drobní, maximálně několik milimetrů velcí živočichové, žijí v několikametrových koloniích převážně v moři, ale i ve sladké vodě. Na Zemi se vyvinuli v ordoviku, zhruba před 450 miliony let, a žijí dodnes. V České republice se vyskytují především v rybnících v jižních Čechách a jako zkameněliny v Barrandienu, v české křídové pánvi i na Moravě.

V Česku se mechovkami zabývá pouze hrstka odborníků, jedním z nich je Kamil Zágoršek z katedry geografie FP TUL, který studuje především zkamenělé nálezy mechovek a který je také jediným českým přednášejícím na světové konferenci IBA.

„Jsou to málo probádané organismy, a tak je fascinující, jak každý výzkum přináší nové informace. V našem prostředí jsou mechovky především indikátorem čistoty vody, v mořích jsou pak jejich rozsáhlé kolonie důležitou složkou ekosystému,“ říká Kamil Zágoršek. Dodává, že výzkum jejich symbiotických baktérií přináší i nové farmaceuticky využitelné komponenty. „Nejznámější je bryostatin, který se používá k léčbě Alzheimerovy nemoci, HIV nebo některých forem rakoviny,“ upřesňuje docent Zágoršek.

Konference se v univerzitní aule koná ve dnech 17.– 22. června 2019. Před ní část odborníků absolvovala terénní výzkum fosilních mechovek během cesty z Budapešti přes Poprad, Bratislavu, Vídeň, Olomouc, Prahu až do Liberce. Po skončení přednáškové části se vědci přesunou na terénní exkurzi po stopách žijících mořských mechovek na pobřeží Jaderského moře.

Záštitu nad libereckou konferencí IBA převzali ministr životního prostředí Richard Brabec, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina a děkan pořádající Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Jan Picek.

Technická univerzita v Liberci nabízí zájemcům možnost seznámit se s mechovkami blíže, a to během bakalářského studia „Přírodopisu se zaměřením na vzdělávání“. Přihlášky na nově akreditovaný učitelský obor na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL můžete podávat do 31. srpna 2019. 

Radek Pirkl

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání