Disidenti přiblížili studentům éru nesvobody

Veřejnou přednášku v rámci cyklu "Žité dějiny" pod názvem Setkání s pamětníky politických událostí pořádala dnes katedra historie FP TUL ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci a Vzdělávací nadací Jana Husa uspořádala Pozvání přijali liberečtí disidenti a signatáři Charty 77 Jiří Fajmon a Leoš Mayer.

Oba pamětníci přiblížili převážně mladým posluchačům a studentům tak zvanou dobu normalizace, od vpádu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 až do sametové revoluce v listopadu 1989. „Na okupační tanky v Liberci i na sílící pocit nesvobody si pamatuji už jako čtyřleté dítě. Tehdy, 21. srpna 1968 přišla má matka do pokojíčku a řekla, že je válka,“ připomněl disident Jiří Fajmon. Dodal, že se hlavně v 80. létech aktivně zapojoval do odporu proti režimu a život mu zpříjemňovaly zprávy stanice Svobodná Evropa, setkávání s dalšími signatáři charty, sport a rocková hudba.
 
„Chtěl jsem dokonce založit rockovou kapelu. Ale v Hrádku nad Nisou, odkud pocházím, mi záměr tamější komunisté hned zatrhli. Přesto, ve druhé polovině 80. let už bylo znát, že doba změn přichází. Mezi naše obyvatele pronikly především ohlasy z polského hnutí Solidarita,“ připojil Fajmonův kamarád, disident Leoš Mayer. Dodal, že sametovou revoluci a její svobodu přivítal s nadšením, které ale rychle opadlo. „Za to, co tu teď je, jsme opravdu nebojovali. V minulém režimu převládalo fízlovství a donášení. Po sametové revoluci nastala doba rozkrádání s požehnáním politiků,“ upozornil bývalý disident.

Další přednáška z cyklu Žité dějiny se uskuteční opět za měsíc.

Pavel Smrž

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

giugiuiuh.jpg

Novoroční slovo rektora

Vážené kolegyně, vážené studentky, milí kolegové, milí studenti, zvládli jsme toho v tom uplynulém roce mnoho a jsme jako univerzita zas o velký kus dál.

1. 1. 2025 | Univerzita | 358