Studentka FP TUL zaujala tématem své diplomové práce redaktora ČTK Miloslava Lubase. Zaujal ho rozbor jmen 322 tuzemských piv a desítky reklamních sloganů. Zprávu ČTK převzala i další média.
Český jazyk a české pivo se promísily v diplomové práci Kateřiny Čechové, studentky Fakulty přírodovědně humanitní a pedagogické TUL. Pustila se do rozboru jmena 322 tuzemských piv a desítky reklamních sloganů, jimiž se pivovary snažily nebo ještě snaží přilákat zákazníky. Diplomka čítá i s přílohami 142 stran. Podle autora oponentního posudku na diplomovou práci Alexe Röhriche se tato práce se vymyká z běžných diplomek a přináší úplně nové poznatky.
Za publikaci Názvy piv v České republice získal Kateřina Čechová cenu děkana. "Studentka vysoce překročila požadavky kladené na magisterskou diplomovou práci, a to jak po stránce formální, tak obsahové," dodal Röhrich. "Nevím o tom, že by se v Česku ještě nějaká jiná jazykovědná práce zaměřovala současně jak na názvy piv, tak i na reklamní slogany pivovarů," upozornil pedagog TUL a vedoucí diplomové práce Václav Lábus.
Studentka zjistila, že z 322 piv má 97 takzvané "přímé pojmenování" - například ležák nebo světlé pivo. Po městech nebo po městských částech se jmenuje 59 piv. "Městskou částí je například i Holba, což jsem vůbec netušila," přiznala Čechová. Třetí nejčastější inspirací se staly historické rody nebo osobnosti. Jejich jména nese čtyřicet piv.
Více než polovina názvů piv se skládá pouze z jediného slova - například Radegast, Konrád, Kelt, Primátor nebo Zubr. Čechová však objevila i dvě piva se čtyřčlennými jmény - Jazzový ležák Kouřící králík a Kvasnicový ležák rytíře Lochoty. V jejím hledáčku se ocitlo 45 velkých, středních a malých pivovarů a 69 minipivovarů. "Česká piva dostávala v dávné i v nedávné minulosti názvy podle lidí, místa, adresy, titulu, funkce či hodnosti nebo podle vlastnosti piva. Ve jménech piv se vyskytují i místní znaky nebo symboly," vypočítala Čechová.
Do kategorie "podle jména člověka" se řadí mimo jiné Suchdolský Jeník a dvě piva František. První František se nazývá podle současného majitele pivovaru a druhý František podle otce vlastníka. Další piva obdržela u křtu jména podle smyšlených postav - Velkorybnický Hastrman, Krakonoš. Mezi popisnými jmény typu Podskalský ležák našla studentka rovněž výrobek z pražského minipivovaru zaměřeného pravděpodobně na německou klientelu - Richter Bayerisches Hefeweissbier.
Názvům piv věnovala Čechová asi třetinu své práce a dvě třetiny vyčlenila pro reklamní slogany. Rozdělila je do pěti kategorií. První sloganová komunikační strategie se obrací na muže jako na skupinu se společným zájmem - tedy pivem. "Příkladem je slogan pivovaru Gambrinus 'Chuť fandit s přáteli'. Na kontrastu mezi mužským a ženským světem staví slogan pivovaru Litovel 'Muži touží, ženy žárlí'," podotkla Čechová. Další slogany se obracejí k národní tradici a k symbolice - třeba Hostan, dobrý jako tenkrát. Hostan se stáčel ve Znojmě již ve středověku. Pivovar v Broumově láká na slogan Můj Domov. Naše pivo. Pořekadla a citáty reprezentuje slogan Všude dobře, s Klášterem nejlíp. "Básnický postup se uplatňuje ve sloganu Orosená odměna. Obě slova začínají na 'o', což se objevuje právě v poezii," dodala Čechová. Do páté kategorie studentka zařadila podporu kladného sebehodnocení zákazníků nebo, jak jednodušeji říká, "pochlebování spotřebiteli". Viz Velké Březno, pivo znalců či Zubr, dej přednost kvalitě.
Kateřina Čechová by svoji práci ráda vydala jako populárně-naučnou knihu. "Zajímaly se o ni také některé pivovary, od nichž jsem potřebovala údaje. Ale známí mi poradili, ať získané poznatky nedávám nikomu zadarmo. Podle nich mají na trhu s pivem velkou cenu," shrnula studentka.
J. Kočárková
Zdroj: ČTK
Další články v rubrice

Projekt našich historiků věnovaný holocaustu je Kulturním počinem 2024
Projekt historičky Kateřiny Portmann a studujících katedry historie z TUL „Návrat domů“ ocenilo město Liberec hlavní cenou za Kulturní počin 2024. Projekt dokázal symbolicky vrátit občanství potomkům obyvatel a obyvatelek města zavražděných při...

Dvanáct let výzkumu vtělila do knihy o nepovedeném atentátu
Když se prvního máje 1949 ozvala ohlušující rána v liberecké ulici U Novostavby, psaly noviny o výbuchu plynu. Ve skutečnosti explodovala nálož, jež měla zasáhnout komunistické funkcionáře na tribuně před radnicí. Komunistická justice měla...

Den učitelů jsme oslavili zhudebněním Komenského Labyrintu
Jedinečné propojení klavírního koncertu a přednesu pasáží z Labyrintu světa a ráje srdce od Jana Amose Komenského zaznělo ve čtvrtek v univerzitní aule u příležitosti blížícího se Dne učitelů. Koncertu pro pedagogy, žáky i studenty přihlíželi mimo...