Linka pro výrobu lineárního kompozitního materiálu s obsahem nanovláken už vzbudila velkou pozornost na strojírenském veletrhu v Brně v roce 2017, kde získala Zlatou medaili. V Barceloně na veletrhu ITMA se o novinku zajímali firmy a vědci napříč kontinenty.
Na vývoji této linky se podílel mezifakultní tým Technické univerzity v Liberci pod vedením profesorů Lukáše a Berana. Produkuje jádrovou přízi, na jejíž povrch jsou tepelně a dalšími následnými procesy fixována nanovlákna. Unikátnost zařízení spočívá už v tom, že produkuje nanovlákna z roztoku polymeru účinkem střídavého proudu.
Zařízení vzbudilo velký ohlas také tento a minulý týden v Barceloně na Mezinárodním veletrhu textilních strojů ITMA, který je světově největší výstavou textilních strojů a příslušenství.
„Oslovovali nás vědci i řada zástupců firem. Hovořili jsme o vývoji nových materiálů založených na nové technologii a velký zájem byl i o samotné zařízení na výrobu nanokompozitní příze,“ uvádí Martin Bílek, člen vývojového týmu.
„Návštěvníky zaujalo, že je celý proces třikrát produktivnější než při nanášení nanovláken stejnosměrným proudem,“ říká David Lukáš, vedoucí jednoho z vývojových týmů.
Naši vědci už před časem avizovali, že vývojem unikátní linky se světové vědě i firmám otvírá široké pole pro uplatnění nápadů na využití jádrové příze s nanovlákny.
„Konkurenční zařízení vyrábějící takovýto lineární kompozitní materiál neexistuje,“ říká k tomu vedoucí druhé sekce vývojového týmu Jaroslav Beran z Fakulty strojní TUL. „Technické řešení je chráněno čtyřmi udělenými patenty v České republice a jsou podány mezinárodní přihlášky. Na princip výroby nanovláken byly již uděleny patenty v USA, Číně, Japonsku a Rusku,“ dodává profesor Beran.
-pir-
Další články v rubrice

»Liberecký výzkum má v Indii zvuk«
„Liberecké fakulty strojní a textilní pokládám za jedny z nejlepších v Evropě,“ říká profesor Venkatachalam Natarajan z univerzity Dr. MGR University v Chennai v indickém Tamilnádu a hrdý absolvent TUL. Autor patentovaného stroje nové generace na...

Na TUL přijeli přednášet odborníci na teorii strojů z celého světa
Mezinárodní konference o teorii strojů a mechanismů (TMM) se koná na Technické univerzitě jen jednou za čtyři roky a patří k vysoce prestižním. Je tak významná, že na ni neváhají přijet odborníci z jiných kontinentů, aby si s kolegy vyměňovali...

Fakulta strojní otvírá dveře průmyslovým lídrům
Fakulta strojní TUL posiluje v rámci výuky spolupráci s významnými průmyslovými firmami a jejími představiteli a pokračovat v tomto trendu chce i v novém semestru. Přednášku pro studenty tak na fakultě například vedl i člen představenstva Škody...