Strojaři zaznamenali velký úspěch ve Škodovce

Škodovka slavnostně zahájila provoz rozšířené dynamické zkušebny. Část zařízení pro ni navrhovala katedra částí a mechanismů strojů FS TUL.

V pondělí 17. prosince se konala slavnostní kolaudace rozšíření dynamické zkušebny vozů Škoda Auto a.s. v areálu Česana. Automobilka pozvala na kolaudaci zástupce dodavatelů stavebních a technologických součástí. Mezi nimi i Lubomíra Pešíka (obr. 2 uprostřed) z katedry částí a mechanismů strojů FS TUL.

Zajišťovali jsme dodávku tří základových bloků včetně pneumatických vibroizolačních uložení pro testovací zařízení dynamické zkušebny,“ uvedl vedoucí vývojového týmu profesor Pešík.

Testovací zařízení umožňují simulace jízdních podmínek a odpružené základové bloky izolují vznikající silné vibrace a dynamické síly od budovy zkušebny. Vývojový tým katedry zvolil unikátní řešení, díky kterému se základové bloky mohou přesně naladit na konkrétní zkoušku.

„Jsme velmi rádi, že si Škodovka vybrala právě nás. V Evropě je několik dodavatelů podobných zařízení a instalují je v automobilovém průmyslu jako na běžícím pásu,“ uvedl na slavnostním otevření Lubomír Pešík. Oproti konkurenčním zařízením nabídl tým katedry další podstatnou výhodu – hmotnost jednoho bloku snížili na 60 tun.

„Možností naladění bloku jsme vlastně dokázali nahradit téměř 150 tun hmotnosti. Běžně zahraniční firmy konstruují těžké bloky univerzálně nastavené na všechny typy zkoušek, jejich hmotnost se pak pohybuje okolo 200 tun,“ přibližuje výjimečnost zařízení Pešík.

„Měli jsme několik nabídek, liberecká technická univerzita nám však nabídla originální systém s možností změny vlastních frekvencí a provozních tvarů kmitů, a proto bylo naše rozhodování relativně snadné. Dnes jsme majiteli toho, co jinde nemají, a navíc ve vyšší funkční kvalitě a při nižších prostorových nárocích,“ uvedl Miloslav Mensinger, zástupce vedoucího dynamické zkušebny a garant celé akce.

Čtyřčlenný tým, jmenovitě Lubomír Pešík, Pavel Němeček, Martin Vančura a Ondřej Kohl, vypracoval studii k základovým blokům minimální hmotnosti už v roce 2007, se svým návrhem uspěl v konkurenci zahraničních specializovaných firem a v letech 2011 a 2012 návrh v rámci doplňkové činnosti katedry realizoval. Slavnostním otevřením rozšíření zkušebny úsilí našich odborníků a také dosavadní spolupráce katedry se Škoda Auto a.s. vrcholí.

Pásku rozšířeného testovacího pracoviště přestřihli také vedoucí dynamické zkušebny Petr Suchý, vedoucí vývoje vozidel Škoda Auto a.s. Jan Novák a garant stavebního projektu Václav Hendrych. Všichni vyjádřili velké uspokojení s výsledkem práce Technické univerzity v Liberci a jejích pracovníků z katedry částí a mechanismů strojů.

Škodovka na nových zařízeních testuje nové modely už od září. Na základových blocích z naší univerzity se zkoušela i nová Škoda Rapid a také nejnovější model vozu Škoda Octavia uvedený na trh před několika dny.

Dlouholetý výzkum katedry částí a mechanismů strojů v oblasti pneumatické vibroizolace se tak úspěšně zúročuje v praxi. S mladoboleslavskou automobilkou katedra intenzivně spolupracuje již řadu let, v současné době například tým docenta Vítězslava Fliegela řeší nové typy sedadel pro vozy Škoda.

„Katedra a univerzita si díky podobným úspěšným realizacím získala zásadní postavení v konkurenčním prostředí, kde je naše činnost rozhodně vidět. Otvírají se nám tak cesty pro spolupráci s dalšími firmami a subjekty. Oslovily mě již další podniky, které mají zájem o naše základové bloky, nedávno například jedna brněnská firma, která je chce dodávat pro Volkswagen v Maďarsku,“ uzavřel Lubomír Pešík.

Radek Pirkl

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

IMG_5796.JPG

Rektor dnes jmenoval Vlastimila Hotaře docentem

Vlastimil Hotař, vedoucí katedry sklářských strojů a robotiky, převzal z rukou rektora Miroslava Brzeziny jmenovací dekret. Čerstvému docentovi blahopřál také děkan Fakulty strojní TUL Petr Lenfeld. „Pane docente, tato země a naše fakulta...

21. 5. 2021 | Univerzita | 746

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Ve školní jídelně baštíme klasiku macande - což je směs fazolí, kukuřice a často i kamenů... pozor na zuby!.jpg

Student ekonomky vede v Tanzanii kurzy o podnikání a start-upech

Do africké země, která podle OSN patří mezi ty nejméně rozvinuté na světě, odletěl Ondřej Linhart loni na podzim. Přerušil své doktorské studium na Ekonomické fakultě TUL, ale své vazby s fakultou nezpřetrhal. Původně měl učit jen na základní a...

13. 5. 2022 | Lidé | 461